آیا بختک در خواب حقیقت دارد؟

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

سلامت نیوز : «توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یک چیزی روی سینهام سنگینی میکنه. به همین دلیل خواستم که بیدار شم اما نمیتونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی میکردم اما اصلا نمیتونستم هیچ تکانی بخورم. جالب اینجاست که همسرم صبح آن روز به من گفت سعی میکردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت را بردارم و به طرف کسی پرتاب کنم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ ظاهرا بعد از اینکه حس حرکتیام برگشته بود سعی داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینهام بود را از خودم دور کنم. او که این صحنه را دیدهبود من را تکان داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم به شدت ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی میکردم.» شاید برای شما هم تجربههایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمیاش«فلج خواب» است و ایرانیها آن را «بختک» مینامند. تقریبا به تعداد فرهنگهایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرنها، انواع اجنه، اهریمنها و نفرینها مقصر دانسته شدهاند.

پزشکان میگویند اغلب آنچه به عنوان بختک در میان عموم مردم رایج است، پدیدهای موسوم به «فلج خواب» است

علائم بختک چیست؟

بختک یا فلج خواب چند علامت مشخص دارد که مهمترین آن ناتوانی در حرکت دادن بدن و صحبت کردن است به طوری که فرد به دلیل ترس و دلهره میخواهد فریاد بزند اما انگار بیفایده است. از دیگر علائم این مشکل احساس خفگی است به گونهای که فرد تصور میکند به زمان مرگ نزدیک شده و انگار موجودی روی قفسه سینه او قرار گرفته است. در این وضعیت ممکن است توهمات شنیداری، دیداری یا حتی لمسی اما رؤیا مانند نیز اتفاق بیفتد؛ چیزهایی مثل احساس حضور فردی در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، دیدن منبع نور، شنیدن صدای افراد، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن و... طبیعی است که بارزترین علامت در این حالت احساس وحشت و اضطراب است.

آیا پای شیاطین در میان است؟

در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانیها این پدیده را به نام «بختک» میشناسند. بعضیها هم از آن تعبیر به جنزدگی میکنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد میافتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه میاندازند. ایرلندیها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز میکند. اما آنچه بارز است این است که طی قرنها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرینها مرتبط است.

چطور میشود پیشگیری کرد؟

فلج خواب یک اختلال خواب بیخطر است بنابراین میتوان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند. نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن، انجام ورزشهای منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن کافئین همگی از عواملی است که میتواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند. برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دستکم هفتهای یک بار در فرد رخ دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.

چرا ایجاد میشود؟

تحقیقات انجام شده نشان میدهد، فلج خواب یک اختلال ژنتیک است و تمام افرادی که این موضوع را تجربه میکنند در سلولهایشان مادهای به نام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که میتوان برای فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس، اختلال ترس و همچنین اختلال در نظم خواب است. به گونهای که در برخی موارد افراد اظهار میکنند زمانی که روز خستهکننده یا پراسترسی را گذراندهاند، بیشتر از همیشه این حالت سراغشان آمده است. از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت میتوان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرصهای خوابآور و آنتیهیستامینها اشاره کرد. گفته میشود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت میخوابند، بیشتر به فلج خواب دچار میشوند.

آیا خطر ناک است؟

تحقیقاتی که بهتازگی انجام شده حاکی از آن است که بین 25 تا 30درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دستکم یک بار فلج خواب را تجربه کردهاند که در این میان 95درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشتهاند. مجموع این عوامل نشان میدهد این پدیده شیوع بالایی دارد. نکته مهم دیگر آن است که با توجه به نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل باشد، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم به آن مبتلا شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان است. اگرچه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند، از اتفاقاتی که میافتد آگاه نبوده و دچار وحشت میشوند، ولی این فرایند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان مییابد و هیچ گونه عارضه جسمی را در پی نخواهد داشت.

دماغ بختک را چنگ بزنید!

عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بیدرنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل بینی دیگری برای خود ساخت! بختک اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سینه او میجهد.

اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینیاش کنده شود گنجی از گنجه اسکندر را که میشناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینیاش بردارد!

بختک چیست؟

ایـــن پدیــــده بــــا نــــام «Sleep Paralysis» شناخته میشود. هنگام به خواب رفتن یا هنگام بیدار شدن صبحگاهی و در مرحله «REM» خواب(یعنی مرحلهای که در آن رویا میبینیم)، بدن به طور طبیعی برای چند ثانیه یا گاهی تا چند دقیقه دچار فلج موقت میشود. در این حالت فرد به هیچ عنوان قادر به حرکت نیست ولی در عین حال حسمیکند نسبت به تمام وقایع اطراف خود آگاه است. بختک زمانی رخ میدهد که مغز از وضعیت «REM» بیرون میآید اما فلج موقت بدن همچنان باقی میماند. در واقع طی خواب و زمانی که فرد در حال رؤیا دیدن است، مغز انتقال سیگنالهای عصبی به سوی عضلات اسکلتی بدن را متوقف میكند و علت آن هم این است که فرد رؤیاهایش را به مرحله عمل نرساند مثلا اگر خواب دویدن میبیند، از تختخواب بلند نشود و شروع به دویدن نکند. وقتی فرد میخواهد از خواب بیدار شود مغز دوباره کنترل عضلات را به دست میگیرد و آنها را از حالت فلج خارج میکند. در فلج خواب ناهنجاریهای مغزی ایجاد میشود که در نتیجه آنها مکانیسمهای عصبی در زمانی نامناسب فعال شدهاند. در اصل این افراد به جای آنکه خواب خود را با امواج آهسته مغزی شروع کنند، مستقیم وارد مرحله عمیق میشوند.

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"
پاسخ : آیا بختک در خواب حقیقت دارد؟

سلام این رو من
تجربه کردم
واقعا سخته و دردناک!
یه جورایی حس میکنی جناب عزرائیل تشریف فرما شدند.

*SAMIRA*

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

منم اینو خیلی تجربه کردم
واقعا وحشتناکه
این علائمی هم که گفته شده کاملا درسته
ارثی بودنش هم درسته

~Bahar~

عکـــــاس آزمایشی
"کاربر *ویژه*"

یا ابوالفضل !
ولی باحاله امتحانش فک کنم !!!!!!!!!!!!!!!

mitra*

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

منم برام اتفاق افتاده ترس نداشت. فقط یه حالت خاصیه.میگن اگه بختک افتاد روت هر ارزویی کنی براورده میشه.بعد تضمینیه چون خیلی از فامیل من امتحان کردن نتیجه گرفتن

mitra*

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

آره خیلی باحاله.../:)
ولی از ترس قلبت میاد تو دهنت:))

مگه رنجر سوار شدی قلبت بیاد تودهنت؟چرا بچه میترسونی؟

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

من دوبار تجربه کردم............

بار اول قشنگ دیدمش که شبیه یه حیوانی مثل میمون که روی سینم بود و پشمالو بود و در همون حین توی رویا مردن یکی از دوستانم رو میدیدم که داشت میمرد و فقط فریاد میزدم...ولی در کمال بیدار بودم و دیدم این موجود از روی سینم بلند نمیشه.....میخواستم بسم الله بگم دیدم نمیتونم......تنها کاری که کردم نام امیرالمومنین علی(ع) رو توی ذهنم مجسم کردم......توی فکر گفتم یا امیرالمومنین(ع) منو دریاب.........بعد دیدم میتونم آروم این ذکر رو لب خونی کنم ......و بعد دستمو کمی تکون دادم.........و قشنگ همین ذکر رو گفتم و با تمام قدرت از جا پرید و داد زدم یا علی(ع)..........ولی خبری از اون شیء روی سینم نبود و خیلی ترسیدم.......
از اون به بعد کنار دستم قرآن میذاشتم و یا قبل از خواب کمی قرآن میخوندم........

بار دوم همین حالت بهم دست داد.....ولی نه به این شکل......به شکلی که من با اون موجود که شبیه یه بچه و قدش نصف قدم بود و چهره کریهی داشت مبارزه کردم.......... صورتمو چنگ میزد و لی بدبخت خیلی کتک خورد ازم...... دیدم ول کن نیست.......... آخرین تکنیکی رو که یاد گرفته بودم و اون رو فقط برای روز مبادا کنار گذاشته بودم روی اون بیچاره پیاد کردم ......با ذکر علی چنان ضربه ای زدم که دیدم خون از دهنش ریخت بیرون.......دیدم داره میر و وقتی رفت گفت: هیچ وقت به من فکر نکن....وگرنه بازم میام........و رفت........

کلا در روایات اسلامی داریم که قبل خواب آیاتی خوانده بشه همچون چهار قل آیة الکرسی و یس و رحمن و ............

قربون آقام علی(ع) برم که خیلی نجاتم داد........شاید این تمرینی برای روز قیامت و شفاعت ایشون از ما باشه..........

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بیدرنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل بینی دیگری برای خود ساخت! بختک اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سینه او میجهد.

اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینیاش کنده شود گنجی از گنجه اسکندر را که میشناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینیاش بردارد!

اینش با حاله حتما یادتون بمونه
:s64:

mitra*

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

یبار من تجربه کردم ولی شبیه یه حیوون نبود یا از این چیزا مال من یه ادم بود زیادم زشت نبود ولی خیلی پرمو بود یه جورایی چندش بود.منم باهاش جنگیدم تو اون حالت جیغ وداد هم زدم با اینکه فریاد میزدم ولی صدام نمیومد.فک کنم یه ربع تو این حالت بودم خودش خود به خود رفت.ناگفته نمونه یه هفته بغل مامانم خوابیدم

بالا