راز نامگذاری امام صادق (ع) به صادق

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"
نام پیشوای ششم "جعفر"، کنیهی آن حضرت " ابوعبدالله" و لقب مبارکشان "صادق" پدر بزرگوارشان امام باقر (ع) و مادر گرامیشان "ام فروة" میباشد. ام فروه که نام ایشان فاطمه بود، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است. قاسم پسر خالهی امام سجاد از فقهای برجسته شیعه و از اصحاب مورد اطمینان امام سجاد (ع) به شمار میآمد. در شأن و مقام آن بانو همین بس که امام صادق (ع) فرمود: " و کانت امّی ممّن امنت و اتقّت و احسنت والله یحب المحسنین" مادرم بانویی با ایمان، با تقوا و نیکوکار بود و خداوند نیکوکاران را دوست دارد.

راز نامگذاری امام (ع) به صادق

ابو خالد کابلی میگوید: به امام سجاد (ع) عرض کردم امام بعد از شما کیست؟ فرمود: پسرم محمد (باقر) است که علم را میشکافد و بعد از او جعفر که نامش در آسمان "صادق" میباشد.

عرض کردم: چرا تنها نام او صادق(راستگو) است با اینکه همهی شما صادق هستید؟ فرمود: پدرم از پدرش نقل کرد که رسول خدا (ص) فرمودند: "هنگامی که پسرم جعفر بن محمد متولد شد، نام او را صادق بگذارید، زیرا نام پنجمین فرزند او (پسر امام هادی (علیه السلام) ) جعفر است که به دروغ ادعای امامت میکند، از این رو در نزد خداوند، به نام جعفر کذاب است..."

آغاز امامت امام

حضرت صادق(ع) امامت خود را همزمان با شهادت پدرش حضرت باقر(ع) از سال 114 هجری قمری آغاز کرد آن رهبر فرزانه در طول 34 سال امامت با برکت خویش، نقش ارزندهای در گسترش فرهنگ متعالی اسلام ایفا کرد و در عصر حکومت خلفای ستمگر اموی به ترتیب: هشام بن عبدالملک، ابراهیم بن ولید، مروان بن محمد و پس از انقراض سلسله امویان، در عصر عبدالله سفاح و منصور دوانیقی از خلفای عباسی، رهبری اهل ایمان را به عهده گرفت. آن پیشوای مذهب آزادگان، پس از انجام وظایف امامت، در سال 148 هجری قمری در سن 65 سالگی به دست منصور دوانیقی، دومین خلیفه عباسی مسموم شد و در مدینه منوره به شهادت رسید و پیکر مطهرش در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
ضمن تشکر از برادر بزرگوارمون ی توضیح اضافی بدم برای دوستان :

....
بنابراین از آنجا که امام صادق علیه السلام همنام فرزند ناخلف امام هادى، جعفر است، براى اینکه بین این دو نفر بر اثر تشابه اسمى، اشتباهى رخ ندهد، امام ششم به عنوان جعفر صادق، نامیده شد، و این نام را رسول خدا(ص) براى او انتخاب کرد و این انتخاب پیام آور آن است که امام صادق علیه السلام در گفتار و رفتار و همه شیوه هاى زندگى راستگو و درستکار است.

حقیقتش چون خودم کامل متوجه نشدم که بالاخره راز نامگذاری ایشون چی بوده بعد از جستجو این چندخط رو برای دوستان قرار دادم .

www.mouoode.ir_wp_content_uploads_2014_08_ind_D8_B2_D8_B2ex.jpg

بالا