قـدرت کلمـات را دسـت کـم نگیـرید!

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"
سلام دوستان
دقت کردید گاهی اوقات صحبت کردن با بعضی از نزدیکان ،دوستان و آشنایان برای ما لذت بخش تر است و یا تا حالا احساس کردید که میتونید با بعضی افراد راحتتر ارتباط برقرار کنید؟
هیچ وقت از خودتون پرسیدید که چرا من نمیتونم منظورم رو درست به مخاطب انتقال بدم؟

همه ی ما در مراودات روزمرمون رفتار ها و گفتارهایی اشتباهی داریم که متاسفانه به یک عادت تبدیل شده و بصورت مداوم و بدون اینکه خودمون از تاثیراتش آگاه باشیم، استفاده میکنم.

کلمات، تاثیر شگرفی روی ناخودآگاه دارند.
استفاده از کلمات و جملات مثبت در رسیدن ما به موفقیت و شادابی کمک بسیار بزرگی است
ضمیر ناخودآگاه به منظور و مفهوم کاری ندارد، بلکه روی کلمات متمرکز می شود.

به عنوان مثال در جمله "فراموش نکنی در هنگام برگشتن نان بخری" احتمال فراموشی بیشتر از زمانی است که می گوییم "یادت باشد که هنگام برگشتن نان بخری"، زیرا در حالت اول ناخودآگاه بر روی فراموشی تمرکز می کند و در حالت دوم بر روی به یاد ماندن.

و یا مثلاَ برای آرام شدن یک نفر جمله "آرام باش" بیشتر از جمله "داد نزن" تاثیر دارد و همچنین به کار بردن جملاتی از قبیل "خسته نباشی"، "دستت درد نکند" و... در ناخودآگاه تاثیر منفی می گذارد و باعث افزایش خستگی، درد و... می شود.

هر گاه ذهنتان را از امواج منفی (افکار، کلام، عادات و... ) تخلیه کنید آنگاه شاهد هجوم شادی و آرامش خواهید بود..

بعضی از این جملات منفی که همه ی ما حتی خودم هم بصورت مداوم استفاده میکنم ،به همراه معادل مثبتش در زیر آورده شده است.
معادل مثبتش رو امتحان کنید تا از تاثیر ملموسش آگاه شوید.
:67:
---------------------------
به جای پدرم درآمد؛ بگوییم : خیلی راحت نبود
به جای خسته نباشید؛ بگوییم : خدا قوت
به جای دستت درد نکنه ؛ بگوییم : ممنون از محبتت، سلامت باشی
به جای ببخشید مزاحمتون شدم؛ بگوییم : از این که وقت خود را در اختیار من گذاشتید متشکرم
به جای گرفتارم؛ بگوییم : در فرصت مناسب با شما خواهم بود
به جای دروغ نگو؛ بگوییم : راست می گی؟ راستی؟
به جای خدا بد نده؛ بگوییم : خدا سلامتی بده
به جای قابل نداره؛ بگوییم : هدیه برای شما
به جای شکست خورده؛ بگوییم : با تجربه

به جای فقیر هستم؛بگوییم : ثروت کمی دارم
به جای بد نیستم؛ بگوییم : خوب هستم
به جای بدرد من نمی خورد؛ بگوییم : مناسب من نیست
به جای مشکل دارم؛ بگوییم : مسئله دارم
به جای جانم به لبم رسید؛ بگوییم : چندان هم راحت نبود
به جای فراموش نکنی؛ بگوییم : یادت باشه
به جای من مریض و غمگین نیستم؛ بگوییم : من سالم و با نشاط هستم
به جای غم آخرت باشد؛ بگوییم : شما را در شادی ها ببینم

و نهایتا به جای جملاتی از جمله چقدر چاق شدی؟، چقدر لاغر شدی؟، چقدر خسته به نظر میآیی؟، چرا موهات را این قدر کوتاه کردی؟، چرا ریشت را بلند کردی؟، چراتوهمی؟، چرا رنگت پریده؟، چرا تلفن نکردی؟، چرا حال مرا نپرسیدی؟ و ....

بگوییم: سلام به روی ماهت، چقدر خوشحال شدم تو را دیدم، همیشه در قلب من هستی ....;)(قابل توجه بعضیا:p)

حالا دوستان بگین دیگه چه جملات و کلمات منفی در مکالمات روزمره بکار میبریم که میتونیم بصورت بهتر و مثبت تر منظورمون رو برسونیم؟

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : قـدرت کلمـات را دسـت کـم نگیـرید!

بگوییم: سلام به روی ماهت، چقدر خوشحال شدم تو را دیدم،
همیشه در قلب من هستی ....
;)(قابل توجه بعضیا:p)

آدمی وقتی کاری رو نمیتونه انجام بده و.........
دیگه تظاهر به اون هم براش مشکل خواهد بود :53:

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

دوستان ارسال نظر در این پست حمل بر خودستایی نباشد
من باب یک یادگاری برای دوستان
عامیانه تر بگویم حقیقتی هست که همهی ما در محاوره ی عمومی بکار میبریم
خودم هیچ وقت کلماتی مثل خیر ببینی و ..... را از جنبه ی منفی آن بکار نمیبرم بلکه همیشه مثبت عنوان میکنم حتی در بدترین موقعیت که باشم و اینو تنها نقطه مثبت اخلاقی خودم میدونم و از خداوند به خاطر دادن این نعمت بزرگ سپاسگزارم :53:

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"

بگوییم: سلام به روی ماهت، چقدر خوشحال شدم تو را دیدم، ;)(قابل توجه بعضیا:p)

فکر نمیکنم گفتن این کلمات زیاد سخت باشه
وقتی استفاده کردید و تبدیل به عادت شد اونوقت گفتن کلمات و جملات منفی براتون سخت میشه
بر عکس عادت فعلی

در ضمن موفقیت و کامیابی رو بدون سختی کشیدن، نمیدن!:p

.::MAHSA::.

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

بگوییم: سلام به روی ماهت، چقدر خوشحال شدم تو را دیدم، ;)(قابل توجه بعضیا:p)

حتی اگر نتونه کاری رو انجام بده و....
اون شخص می تونه با در نظر گرفتن حق شاد بودن و ارزش و اعتبار و احترامی که دیگران دارن خودشو کنترل کنه
هر چقدر ادم حالش بد باشه
باز هم دلیل بر این نیست که با حرف هاش اثر بد روی طرف مقابل ایجاد کنه
:53::53:

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

حتی اگر نتونه کاری رو انجام بده و....
اون شخص می تونه با در نظر گرفتن حق شاد بودن و ارزش و اعتبار و احترامی که دیگران دارن خودشو کنترل کنه
هر چقدر ادم حالش بد باشه
باز هم دلیل بر این نیست که با حرف هاش اثر بد روی طرف مقابل ایجاد کنه
:53::53:
به نظر من تظاهر کردن هم سخته و هم خوب نیست یعنی دل و زبانت یکی نیست حتی اگر دوست داشتن باشه :53:چیزی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند :53:

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"

به نظر من تظاهر کردن هم سخته و هم خوب نیست یعنی دل و زبانت یکی نیست حتی اگر دوست داشتن باشه :53:چیزی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند :53:

گاهی وقتها استمرار و تلاش در جهت تظاهر دل و زبان رو یکی میکنه
همانطور که حضرت علی علیه السلام فرمودند:

مراقب افکارت باش که گفتارت میشود، مراقب گفتارت باش که رفتارت میشود، مراقب رفتارت باش که عادتت میشود، مراقب عادتت باش که شخصیتت میشود، مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت میشود.​

.::MAHSA::.

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

بله تظاهر کردن هم سخت هست هم خوب نیست
اما تاثیر بسزایی داره در عمل و گفتار انسان
نه اینکه این تاثیر در دم باشه
بلکه به مرور بیشتر و بیشتر نمود داره
یکی از مهمترین نتیجه ای هم که داره بالا بردن صبر و تحمل در مواجهه با سختی هاست

و اینکه به نظر من اگر به جای تظاهر در این مورد بگیم خود دار بودن بهتر هست
:53:

ARKA

مدیر انجمن صندلی داغ
"بازنشسته"

من چندتا جمله یادم اومد ولی روی مثبتاش فک نکردم از خودم میگم حالا اگه نیاز ب تصحیح داشت از همه تون عذر میخوام و دوستان میتونید اصلاح کنید:::::1-اینقدر خسته ام ک نمیتونم تکون بخور=کمی ب استراحت نیاز دارم:D 2- اینجا همیشه نامرتبه=اینو نمیدونم مثبتش چی میشه:| 3-هیچ کاری درست انجام نمیشه=تلاشمو باید بیشتر کنم....

parii

خودمونی
"منجی دوازدهمی"

ممنون از سورن عزیز بابت مطلب مفیدشون :53:
فقط یه نکته ی ظریف اینجا هست که برام جالبه: قابل توجه کی دقیقا؟ آیا؟ :p

در مورد نظر نازنین عزیزم هم باید بگم، به این الزاما تظاهر نمیگن
ما در روایات این مطلب رو داریم، که اگر هم نمیتونید خوب باشید، یا اگر میخواهید صفتی در شما تجلی پیدا کنه که ندارید...
تقلید کنید، یعنی چی؟ یعنی اداشو در بیارید
از لحاظ علمی هم ثابت شده که اگر ادای شاد بودن رو در بیارید، بدن این پیام رو به مغز مخابره میکنه که شما شادید و این مستقیما روی روحیه ی انسان تاثیر میذاره
به عنوان شاهد مثال هم میگن:
سعی کنید حالت چهره و بدنتون کاملا مثل یک آدم افسرده باشه: پشت خمیده، گردن کج، لبهای غمگین، عضلات صورت افتاده و الی آخر... حالا سعی کنید از ته دل شاد باشید بدون این که هیچ حالتی رو تغییر بدید... ممکن نیست!
بالعکسش هم صادقه: پشت صاف، لبها خندان، حالت صورت منبسط، نفس های عمیق بکشید... حالا به محض اینکه سعی میکنید غمگین باشید، یکی از این حالات تغییر میکنه

پس آدم حالت بدن خودش رو به هر شکلی در بیاره پیامی که به مغز میرسه، بسته به نوع حالت، یا داره میگه غمگین باش یا شاد باش و غیره... (برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به خاله پری :p)
در مورد انتخاب کلمات هم دقیقا همین امر صدق میکنه

پس نگیم تظاهر، بگیم تلاش برای بهتر و شادتر زیستن، هم برای خودمون هم اطرافیانمون :67::53:

بالا