***** زینــــــــب(س) قافلـــــــه سالار حسین(ع) *****

شروع موضوع توسط گمنام ‏31/12/2012 در انجمن حضرت زینب سلام الله علیها

1.  
    گمنام

گمنام ناظر کل کادر مدیریت "ناظر کل"

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:
    چه خوش است من بمیرم به ره ولای مهدی/ سر و جان بها ندارد که کنم فدای مهدی

سلام به همگی.

ان شاالله قصد داریم در این تاپیک در مورد زندگی حضرت زینب(س) از ابتدای ولادت تا عاشورا و بعد از اون صحبت کنیم.

حضرت زیتب(س) از شخصیت های برجسته نهضت عاشوراست، پس شناخت بیشتر این بانوی بزرگوار ضرورت داره.

با ما همراه باشید.

ندا66, abshar, mahdi gh و 19 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  2.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

تولد زينب و گريه پيامبر بر مصايب آن حضرت

زينب كبرى (س ) روز پنجم جمادى الاول سال 5 يا 6 هجرت در مدينه چشم به جهان گشود. خبر تولد نوزاد عزيز، به گوش رسول خدا (ص ) رسيد. رسول خدا (ص ) براى ديدار او به منزل دخترش حضرت فاطمه زهرا (س ) آمد و به دختر خود فاطمه (س ) فرمود: دخترم ، فاطمه جان ، نوزادت را برايم بياور تا او را ببينم.

فاطمه (س ) نوزاد كوچكش را به سينه فشرد، بر گونه هاى دوست داشتنى او بوسه زد، و آن گاه به پدر بزرگوارش داد. پيامبر(ص ) فرزند دلبند زهراى عزيزش را در آغوش كشيده صورت خود را به صورت او گذاشت و شروع به اشك ريختن كرد. فاطمه (ص ) ناگهان متوجه اين صحنه شد و در حالى كه شديدا ناراحت بود از پدر پرسيد: پدرم ، چرا گريه مى كنى ؟! رسول خدا (ص ) فرمود: گريه ام به اين علت است كه پس از مرگ من و تو، اين دختر دوست داشتنى من سرنوشت غمبارى خواهد داشت ، در نظرم مجسم گشت كه او با چه مشكلاتى دردناكى رو به رو مى شود و چه مصيبتهاى بزرگى را به خاطر رضاى خداوند با آغوش باز استقبال مى كند.

در آن دقايقى كه آرام اشك مى ريخت و نواده عزيزش را مى بوسيد، گاهى نيز چهره از رخسار او برداشته به چهره معصومى كه بعدها رسالتى بزرگ را عهده دار مى گشت خيره خيره مى نگريست و در همين جا بود كه خطاب به دخترش فاطمه (س ) فرمود: (اى پاره تن من و روشنى چشمانم ، فاطمه جان ، هر كسى كه بر زينب و مصايب او بگريد ثواب گريستن كسى را به او مى دهند كه بر دو برادر او حسن و حسين گريه كند.

ندا66, abshar, mahdi gh و 19 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  3.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:
    پاسخ : زینب(س) قافله سالار حسینعلیه السلام

نامگذارى زينب از طرف خداوند

هنگامى كه زينب (س (متولد شد، مادرش حضرت زهرا (س ) او را نزد پدرش اميرالمؤ منين (ع ) آورده و گفت : اين نوزاد را نامگذارى كنيد!
    حضرت فرمود: من از رسول خدا جلو نمى افتم .

در اين ايام حضرت رسول اكرم (ص ) در مسافرت بود. پس از مراجعت از سفر، اميرالمؤ منين على (ع ) به آن حضرت عرض كرد: نامى را براى نوزاد انتخاب كنيد.
    رسول خدا (ص ) فرمود: من بر پروردگارم سبقت نمى گيرم .
    در اين هنگام جبرئيل (ع ) فرود آمده و سلام خداوند را به پيامبر(ص ) ابلاغ كرده و گفت :
    نام اين نوزاد را (زينب ) بگذاريد! خداوند بزرگ اين نام را براى او بر برگزيده است .

بعد مصايب و مشكلاتى را كه بر آن حضرت وارد خواهد شد، بازگو كرد. پيامبر اكرم (ص ) گريست و فرمود: هر كس بر اين دختر بگريد، همانند كسى است كه بر برادرانش حسن و حسين گريسته باشد.

ندا66, abshar, بابک و 15 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  4.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

احترام امام حسين (ع (به زينب

در اخبار آمده كه هر گاه حضرت زينب به ديدار برادرش امام حسين (ع ) مى آمد، حضرت به احترام او جلو پايش حركت مى كرد و سر پا مى ايستاد و او را در جاى خود مى نشاند به راستى كه اين خود مقام عظيمى است كه آن حضرت در نزد برادرش داشت ، همان گونه كه او امين و امانتدار پدر، نسبت به هداياى الهى بود.

abshar, بابک, زینب و 13 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  5.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

سؤ ال و جواب برادر و خواهر

روزى جناب زينب (س ) از برادر بزرگوار خود امام حسين (ع ) چند مطلب پرسيد كه در ذيل مى خوانيد:
    حضرت زينب : اى برادر! مصيبت شما بزرگتر است يا مصيبت حضرت آدم ؟
    حضرت امام حسين : اى خواهرم ! آدم بعد از فراق حضرت حوا به وصال رسيد اما من بعد از فراق به شهادت مى رسم .
    حضرت زينب : اى برادر! مصيبت شما نسبت به مصيبت حضرت ابراهيم خليل در مقام مقايسه چگونه است ؟
    حضرت امام حسين : اى خواهرم ! آتش به روى حضرت ابراهيم گلستان شد، اما آتش جنگ من سوزان گردد.
    حضرت زينب : اى برادر! مصيبت شما بزرگتر است يا مصيبت حضرت زكريا؟
    حضرت امام حسين : اى خواهرم ! زكريا را دفن كردند، اما بدن مرا زير سم اسبان قرار مى دهند.
    حضرت زينب : اى برادر! مصيبت شما در مقام مقايسه با مصيبت حضرت يحيى چگونه است ؟
    حضرت امام حسين : اى خواهرم ! اگر چه سر يحيى را از طريق ظلم و ستم بريدند اما بستگانش را اسير نكردند، ولى اهل و عيالم را بعد از شهادتم اسير خواهند كرد.
    حضرت زينب : اى برادر! مصيبت شما نسبت به ايوب چگونه است ؟
    حضرت امام حسين : اى خواهرم ! زخمهاى ايوب مرهم پذير شد و خوب گرديد، امام زخمهاى من خوب نخواهد

زینب, [email protected]!, BiTaB و 17 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  6.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

حضرت زینب(س) مفسر قرآن

روزگارى كه اميرالمؤ منين (ع ) در كوفه بود، زينب (س ) در خانه اش مجلسى داشت كه براى زنها قرآن تفسير و معنى آن را آشكار مى كرد. روزى (كهيعص ) را تفسير مى نمود كه ناگاه اميرالمؤ منين (ع ) به خانه او آمد و فرمود: اى نور و روشنى دو چشمانم ! شنيدم براى زن ها (كهيعص ) را تفسير مى نمايى ؟

زينب (س ) گفت : آرى . اميرالمؤ منين (ع ) فرمود: اين رمز و نشانه اى است براى مصيبت و اندوهى كه به شما عترت و فرزندان رسول خدا(ص ) روى مى آورد. پس از آن مصايب و اندوه ها را شرح داد و آشكار ساخت . پس آن گاه زينب گريه كرد...

ندا66, abshar, Ali و 9 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  7.  
    مسافر

مسافر کاربر ویژه "بازنشسته"

تشکر کرده:
    5,269

تحصیلات:
    کارشناسی
    نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:
    گفت که دیوانه نه ای.لایق این خانه نه ای.آمدم که دیوانه بشم

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ حاج ملا سلطانعلى ، كه از جمله عابدان و زاهدان بود، مى گويد: ((در خواب به محضر مبارك امام زمان (ع ) مشرف شدم ، عرض كردم : مولاى من ! آنچه در زيارت ناحيه مقدسه ذكر شده است كه ((فلانذبنك صباحا و مساء و لابكين عينك بدل الدموع دماء)) صحيح است ؟ فرمود: آرى ! گفتم : آن مصيبتى كه در سوگ آن ، به جاى اشك خون گريه مى كنيد، كدام است ؟ آن مصيبت على اكبر است ؟ فرمود: نه ! اگر على اكبر زنده بود، او هم در اين مصيبت ، خون گريه مى كرد! گفتم : آيا مقصود مصيبت حضرت عباس (ع ) است ؟ فرمود: نه ! بلكه آن حضرت عباس هم در حيات بود، او نيز در اين مصيبت خون گريه مى كرد! عرض كردم : آيا مصيبت حضرت سيدالشهداء (ع ) است ؟ فرمود: نه ! اگر حضرت سيد الشهداء (ع ) هم بود، در اين مصيبت خون گريه مى كرد! پرسيدم : پس اين كدام مصيبت است ؟ فرمود: مصيبت اسير عمه ام زينب (س ) است .))

ندا66, abshar, Ali و 5 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  8.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

آرامش کنار برادر:

محبت و علاقه زينب (س ) از همان دوران كودكى ، به امام حسين (ع ) به قدرى سرشار بود، كه نمى توان آن را وصف كرد. او همواره مى خواست در كنار برادرش حسين (ع ) باشد و رخسار زيباى حسين (ع ) را بنگرد، با او انس و الفت داشته باشد. اين محبت عجيب و سرشار از مهر و خلوص ، موجب تعجب حضرت زهرا (س ) شد، راز آن را نمى دانست ، تا آنكه روزى اين موضوع را با پدرش در ميان گذاشت و پرسيد:

(پدرجان ! از محبتى كه ميان زينب (س ) و حسين (ع ) است ، شگفت زده شده ام ، به طورى كه زينب (س ) لحظه اى بدون ديدار حسين (ع ) قرار ندارد، اگر ساعتى بوى حسين (ع ) را استشمام نكند جانش به لب مى رسد.)

پيامبر (ص ) با شنيدن اين سخن ، دگرگون شد و اشك از چشمانش سرازير گشت و آهى از سينه پرسوزش بر كشيد و خطاب به دخترش زهرا(س ) فرمود: (اى نور چشمم ! اين دختر همراه حسين (ع ) به كربلا مى رود، در رنجها و سختيهاى مصايب حسين (ع ) شريك خواهد بود.

ندا66, abshar, Ali و 3 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  9.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

نگاه به امام حسینعلیه السلام:

علامه جزايرى در كتاب (الخصائص الزينبيه ) مى نويسد:
    وقتى كه حضرت زينب (س ) شير خواه و در گهواره بود، هر گاه برادرش حسين (ع ) از نظر او غايب مى شد، گريه مى كرد و بى قرارى مى نمود. هنگامى كه ديده اش به جمال دل آراى حسين (ع ) مى افتاد، خوشحال و خندان مى شد.

abshar, Ali, (کاربر حذف شده) و 1 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  10.  
    گمنام

تشکر کرده:
    13,977

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:

ارشاد كوفيان در زمان حيات امام على (ع ):

پس از آنكه اميرالمؤ منين (ع ) به شهر كوفه آمد و آنجا را محل حكمرانى خود قرار داد، اندك اندك مردم آن شهر از فضل و كمال علمى و عرفانى زينب باخبر شدند. از اين رو، زنان توسط مردان خود، به اميرالمؤ منين (ع ) پيام فرستادند: (شنيده ايم حضرت زينب (س ) محدثه ، عامله و دومين فاطمه است كه مانند مادرش فاطمه و از همه جهانيان برتر است . اگر شما اجازه فرماييد فردا كه عيد است در جشن ما شركت نمايد از سخنانش بهره مند گرديم ).
    اميرالمؤ منين (ع ) با درخواست مردم كوفه موافقت فرمود. فرداى آن روز زينب (س ) در جشن بانوان كوفه شركت كرد و تنها سخنران آن جلسه بود كه با استقبال شگفت انگيزى از سوى زنان و شركت كنندگان روبه رو شد.

abshar, Ali, (کاربر حذف شده) و 1 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
موضوع های مشابه: ***** زینــــــــب(س)
انجمن عنوان تاریخ
حضرت زینب سلام الله علیها ******* بشارت تولد زينب و گريه على (ع ) ********* ‏07/03/2014

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.