چگـــونه با خودتــــان صحبت می کنید؟

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"
منبع:نارنجی
-------------------------

دوریت (اسم مستعار معلم کلاس): «چه کسی می تواند به من بگوید، تعطیلی هفته آینده به چه علت است؟»​
دوریت نگاهی به کلاس و کودکان ۶ ساله در آن می کند، تقریبا تمام آنها دست هایشان را بالا برده اند، بعضی از فرط هیجان دست شان را تکان می دهند تا دوریت به آنها اجازه صحبت بدهد.​
دوریت به پسری اشاره کرد و او جواب داد «پوریم».

جواب او اشتباه بود و جشن پوریم یک ماه جلوتر بود.​
اما دوریت جواب داد: «تو درست می گویی، پوریم به زودی می آید» و به آن پسر لبخند زد. پسر نیز لبخند او را جواب داد.
سپس دوریت ادامه داد: «اما هفته آینده نیست. خب کس دیگری، نظری دارد؟»​
این بار دختری جواب داد: «توبیشوات».​

دوریت دوباره لبخند زد: «درست است. بسیار خوب، حالا کی به من می تواند بگوید که جشن های توبیشوات راجع به چی هستند؟»​
دیگر همه بچه ها کاملا به هیجان آمده بودند و به سختی خودشان را کنترل می کردند.
یکی از بچه ها، دیگر نتوانست خود را کنترل کند و گفت که «جشن تولد درختان است».
اما او دستش را بلند نکرده بود و اجازه ای نگرفته بود ولی دوریت توجهی نکرد و به سایر بچه هایی که دست شان را بلند کرده بودند نگاه کرد، در نهایت به پسری اشاره کرد و او همان جمله را تکرار کرد که جشن تولد درختان است.​

این بار دوریت عکس العمل نشان داد و گفت:
«بله، درست است.»و همین طور به سوال پرسیدن خود ادامه داد.
با اینکه هیجان و خوشحالی هیچ یک از بچه ها کمتر نشده بود، اما دیگر هیچ کدام بدون اجازه صحبت نمی کردند.
سپس دوریت سوالات خود را تمام کرد، همه آهنگی خواندند، کلاس را تمیز کردند و برای کار بعدی آماده شدند.​
از بودن در آن کلاس احساس خوبی داشتم.

نمی خواستم آن را ترک کنم. بعد از اینکه از کلاس خارج شدم و مدتی راه رفتم، ناگهان متوجه شدم هنوز لبخندی که در کلاس می زدم را بر لب دارم.
این احساس مثبت هنوز با من بود.​

نشستن در آن کلاس یک درس برای مدیریت آدم ها است.
راه مثبتی که دوریت در گفتگو با کودکان پیش گرفته بود، مدلی عالی است برای رفتاری که مدیران باید با کارمندان خود داشته باشند.
اما برای من، این قضیه کمی عمیق تر بود.
این کلاس نه تنها درسی عالی برای مدیریت آدم ها بود، بلکه درسی برای مدیریت خودم نیز بود.

زمانی که کلاس را ترک کردم، مدام رفتاری که با خودم داشتم را با طریقه ای که دوریت با شاگردانش رفتار می کرد، مقایسه می کردم.
آیا من خودم را تشویق می کنم؟
آیا بیشتر خودم را هنگام انجام کار درست تشویق می کنم یا هنگام انجام کار اشتباه تنبیه؟
و آیا وقتی که کار اشتباهی می کنم، مانند دوریت بی توجه از کنار آن می گذرم یا اینکه می ایستم و خودم را نصیحت می کنم؟
-----------------------------------------------------------------

یک جمله قصار داریم که می گوید، ما خشن ترین و بی رحم ترین انتقاد کننده خودمان هستیم. ا
ما آیا نباید کمی به خودمان احترام بگذاریم - حداقل به اندازه رفتاری که یک معلم کلاس اول با دانش آموزانش دارد؟ چرا این کار را نمی کنیم؟

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : چگـــونه با خودتــــان صحبت می کنید؟

قرار شد بیحال و تنبل نباشیم.:p
یالله...
نظرتون در مورد سوالات زیر چیه؟
هر کدوم رو دوست دارید پاسخ بدید.
----------------------------------------------
آیا احترام گذاشتن به خود همان عزت نفس است؟
اگر آره،شما چقدر عزت نفس دارید؟
بعضی افراد این احترام به خود را به غرور و تکبر شخص ربط میدهند؟شما چقدر با این طرز تفکر موافقید؟
اصلا شما در این رابطه با خود چه رفتاری دارید؟
میتونید مثالی بزنید؟

.::MAHSA::.

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

آیا احترام گذاشتن به خود همان عزت نفس است؟ بله صد درصد
اگر آره،شما چقدر عزت نفس دارید؟ من از صد به خودم دست کم بخوام بگیرم 98:">
بعضی افراد این احترام به خود را به غرور و تکبر شخص ربط میدهند؟ شما چقدر با این طرز تفکر موافقید؟ کاملا با این حرف مخالف هستم. به نظر من اول از همه ادم باید دارای یک ثبات در خودش باشه و این با غرور و تکبر دنیایی تفاوت داره.
اصلا شما در این رابطه با خود چه رفتاری دارید؟ من در مورد خودم اگر اشتباهی کنم جای اینکه اول از همه دنبال یه عامل خارجی به عنوان مقصر بگردم عیب های خودمو بررسی میکنم
و با صبر به مسئله ای که برام پیش اومده فکر میکنم
میتونید مثالی بزنید؟ هر وقت چیزی واقعا منو میرنجونه اول بهش فکر میکنم
و به عملی و برخوردم فکر میکنم بعد از اینکه به نتیجه رسیدم
میرم بیرون بعد برای خودم یه چیزی میخرم
توی یه جعبه ی زیبا میپیچونم با کمال احترام و مهربانی تقدیم به خودم میکنم
و سر حال و شاداب به جاده ی زندگی بر میگردم
:">
ااگر این دنیا مثل یه جاده باشه اسفالت که نیست سرا شیبی داره نه یکی نه دوتا بلکه فراوان
اگر ما با رسیدن به هر کدومشون بخواییم از مسیرمون بمونیم فقط خودمونیم که ضررش رو متحمل میشیم
نباید سخت بگیریم تا بهمون سخت بگذره
اگر لازم شد میشه یه وقت هایی سرعتمون رو کم کنیم
یا حتی یه وقت هایی بزنیم کنار کمی خستگی در کنیم بعد به راهمون ادامه بدیم فقط باید حواسمون جمع باشه که استراحتمون طولانی نباشه تا جا بمونیم خدای نکرده
زیادی حرف زدم:">
:53:

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"

آیا احترام گذاشتن به خود همان عزت نفس است؟ بله صد درصد
اگر آره،شما چقدر عزت نفس دارید؟ من از صد به خودم دست کم بخوام بگیرم 98:">
بعضی افراد این احترام به خود را به غرور و تکبر شخص ربط میدهند؟ شما چقدر با این طرز تفکر موافقید؟ کاملا با این حرف مخالف هستم. به نظر من اول از همه ادم باید دارای یک ثبات در خودش باشه و این با غرور و تکبر دنیایی تفاوت داره.
اصلا شما در این رابطه با خود چه رفتاری دارید؟ من در مورد خودم اگر اشتباهی کنم جای اینکه اول از همه دنبال یه عامل خارجی به عنوان مقصر بگردم عیب های خودمو بررسی میکنم
و با صبر به مسئله ای که برام پیش اومده فکر میکنم
میتونید مثالی بزنید؟ هر وقت چیزی واقعا منو میرنجونه اول بهش فکر میکنم
و به عملی و برخوردم فکر میکنم بعد از اینکه به نتیجه رسیدم
میرم بیرون بعد برای خودم یه چیزی میخرم
توی یه جعبه ی زیبا میپیچونم با کمال احترام و مهربانی تقدیم به خودم میکنم
و سر حال و شاداب به جاده ی زندگی بر میگردم
:">
ااگر این دنیا مثل یه جاده باشه اسفالت که نیست سرا شیبی داره نه یکی نه دوتا بلکه فراوان
اگر ما با رسیدن به هر کدومشون بخواییم از مسیرمون بمونیم فقط خودمونیم که ضررش رو متحمل میشیم
نباید سخت بگیریم تا بهمون سخت بگذره
اگر لازم شد میشه یه وقت هایی سرعتمون رو کم کنیم
یا حتی یه وقت هایی بزنیم کنار کمی خستگی در کنیم بعد به راهمون ادامه بدیم فقط باید حواسمون جمع باشه که استراحتمون طولانی نباشه تا جا بمونیم خدای نکرده
زیادی حرف زدم:">
:53:
سلام و تشکر از مهسا خانم بخاطر توضحیات و نظرات خوبشون،
خب مهسا خانم
برای من یکی که ثابت شد علاوه بر عزت نفس خوب، شما دارای اعتماد بنفس بالایی هم هستین:p
(شوخی بود)
ممنون
-------------------------------
یه سوال دیگه
آیا پیش اومده مجبور شده باشین کاری رو انجام بدین ولی چون شما اون کار رو در شان خودتون ندیدین
از انجامش صرف نظر کرده باشین؟
اگر شده اطرافیانتان این رفتار شما چطور ارزیابی کردند؟
آیا انجام ندادن کاری که در شان شما نیست ،احترام گذاشتن به خود است یا تکبر و غرور؟

سخت شد:p

.::MAHSA::.

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

سلام و تشکر از مهسا خانم بخاطر توضحیات و نظرات خوبشون،
خب مهسا خانم
برای من یکی که ثابت شد علاوه بر عزت نفس خوب، شما دارای اعتماد بنفس بالایی هم هستین:p
(شوخی بود)
ممنون
-------------------------------
یه سوال دیگه
آیا پیش اومده مجبور شده باشین کاری رو انجام بدین ولی چون شما اون کار رو در شان خودتون ندیدین
از انجامش صرف نظر کرده باشین؟
اگر شده اطرافیانتان این رفتار شما چطور ارزیابی کردند؟
آیا انجام ندادن کاری که در شان شما نیست ،احترام گذاشتن به خود است یا تکبر و غرور؟

سخت شد:p
سلام
خواهش میکنم:53:

از انجامش صرف نظر کرده باشین؟ بله پیش اومده
اگر شده اطرافیانتان این رفتار شما چطور ارزیابی کردند؟ خب اطرافیا با توجه به دلیل منطقی و قانع کننده احترام گذاشتن به رای و نظرم
خب اینجا دو مقوله ی جداست
بستگی داره که اون شخص با چه دیدی به قضیه نگاه کنه
اگر اون کار واقعا در شان شخص نیست در واقع عین احترام گذاشتن به خودشون هست و کاملا هم درست هست تصمیمشون
اما اگر از بالا به همه چیز نگاه کنه و بخواد خودشو برتر ببینه و به همین دلیل اون کار رو در شان خودش ندونه دیگه عین غرورو تکبره:53:

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"

امام علی(ع) گرچه در نهج البلاغه و دیگر کلمات ارزشمند خود،خودپسندی و غرور را مورد نکوهش قرار می دهد و می فرماید :

پرهیز از غرور زدگی و خودپسندی یکی از ملاک های ارزشی در روابط اجتماعی است،
اما افتخار کردن به خویشاوندان خوب و ارزش های اخلاقی خویش را که در جهت مثبت به کار گرفته شود مورد تأیید قرار داده اند.
حضرت در نامه ۲۸ در پاسخ به ادعاهای دشمن به برخی از افتخارات خویش اشاره می کند و آنها را با افتخار یادآوری می نمایند.

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"

آیا احترام گذاشتن به خود همان عزت نفس است؟
بله خب همونی که خدا هم میگه....
اگر آره،شما چقدر عزت نفس دارید؟
سعی میکنم زیاد !
بعضی افراد این احترام به خود را به غرور و تکبر شخص ربط میدهند؟شما چقدر با این طرز تفکر موافقید؟
نه اصلا مرتبط نیست
عزت نفس یعنی من بتونم نفسمو کنترل کنم
و غرور یکی از عواملیه که ضد عزت نفس انسانه
اصلا شما در این رابطه با خود چه رفتاری دارید؟
....
میتونید مثالی بزنید؟
....

-----
ماشاء الله سؤالات با این که کم بود, ولی خیلی حساب شده بودن.

.Soren.

گرافیست انجمن
"کاربر *ویژه*"

سلام
تشکر از مدیریت سایت،:53:
-----------------------------------
از یک طرف توصیه میشه که در رفتارتون با دیگران مغرور و متکبر نباشید!
از یک طرف هم میگن هر کسی به خودش احترام نذاره؛ دیگران هم بهش احترام نمیذارن!

من مطلبی رو از امام علی علیه السلام در پست قبلی گذاشتم.
با عنایت به این مطلب چطور ممکن است جایگاه و حرمت کسی بدور از تکبر و غرور حفظ بشه؟

راه کاری در این مورد به ذهنتون میاد؟

بالا