◆*◆ 6. شهدای نهضت عاشورا- ابوثمامـه صیداوی◆*◆

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

www.quranct.com_gallery_images_3_1_ortcnk.jpg

6. ابوثمامه صائدی (صیداوی):

سلام به همگی.

عمرو بن عبدالله کعب همدانی صائدی، معروف به ابوثمامه صائدی، ساکن کوفه و از تابعین و یاران امام علی(ع) بودن. ایشون هم از جمله کسانی بودن که از کوفیان بیعت گرفتن...

وقتی مسلم به کوفه رسید، ابوثمامه صائدی به کمک مسلم رفت و به دستور ایشون کمک های مالی شیعیان رو جمع می کرد و اسلحه می خرید چون اسلحه شناس بود. ابوثمامه در قیام مسلم، پرچمدار قبایل تمیم و همدان شد و در جریان شورش شیعیان کوفه علیه عبیدالله بن زیاد و محاصره ی دارالاماره ی کوفه، فرماندهی شیعیان رو به عهده داشت. اما وقتی کوفیان به مسلم خیانت کردن و تنهاش گذاشتن و شهیدش کردن، ابوثمامه مخفی شد و ابن زیاد با اینکه به دنبالش بود، نتونست ایشون رو پیدا کنه.

ابوثمامه همراه نافع بن هلال جملی برای یاری امام حسین به سمت کربلا حرکت کرد و پیش از شروع درگیری ها، در بین راه به سپاه امام پیوست. ایشون شیفته ی امام خود بود و در خدمتگزاری به آن حضرت خیلی تلاش کرد. وقت که امام (ع) به کربلا رسید، مردی به نام کثیر بن عبدالله شعبی که بسیار خونخوار بود از طرف عبیدالله بن زیاد می خواست خدمت امام (ع) برسد و سوال کنه که «چرا آن حضرت به این سرزمین آمده است؟» وقتی ابوثمامه اون رو دید گفت «شمشیرت را زمین بگذار و بعد نزد حسین بن علی برو!» اما اون قبول نکرد و ابوثمامه هم مانع رفتنش پیش امام شد و سپس از مدتی گفتگو، کثیر برگشت و ماجرا رو به اطلاع عمر بن سعد رسوند.

در جریان قیام حسینی، در کربلا، ظهر عاشورا، در میانه ی جنگ، ابوثمامه صائدی خدمت امام حسین (ع) اومد و عرضه داشت «ای اباعبدلله! جانم به فدات! می بینم که دشمن به تو نزدیک شده اما به خدا سوگند تا منو نکشته ، نمی تونن بر تو دست یابن. دوست دارم پیشمرگ تو بشم ولی هنگام نماز ظهر نزدیکه و من دوست دارم نماز ظهر رو با تو بخونم و بعد به دیدار پروردگارم برم». امام حسین (ع) سر بلند کرد و به ایشون فرمود «نماز را به یاد آوردی؛ خداوند تو را در زمره ی نمازگزاران و ذاکران قرار دهد. آری؛ اکنون هنگام نماز است. از دشمن بخواهید به ما مهلت دهد تا ما نماز بگزاریم». بعد از نماز، از امام اجازه گرفت به میدان بره. ابوثمامه بعد از نماز به میدون رفت و رشادت زیادی از خودش نشون داد، آخر دست هم توسط قـيـس بـن عـبـداللّه بـه فـيـض شـهـادت نايل شد.

در زيارت ناحيه مقدسه امام زمان (ع) از او چنين ياد شده:

السلام علي ابي ثمامة عمر بن عبداللّه الصائدي

خب حالا درس از ابوثمامه صیداوی:
یکیش اهمیت به نماز اول وقت تحت هر شرایطی، بقیه اش هم شما بفرمایید.

بسم الله...

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
پاسخ : 6. ابوثمامه صیداوی

ابو ثمامه عمرو الصائدى

او از چهره هاى سرشناس شيعه در كوفه بود.
از اصحاب على (ع ) و در جنگها در ركاب آن حضرت بود. از طرف مسلم بن عقيل مسئوليت جمع آورى كمكهاى مالى و خريد اسلحه را داشت .
پس از خيانت مردم كوفه ، به لشكر حسين (ع ) پيوست .
وى در روز عاشورا نزد حضرت آمده و گفت : ... دوست دارم در حالى با خدا ملاقات كنم كه نماز ظهر امروز را كه وقتش نزديك شده خوانده باشم .
حسين (ع ) در جوابش فرمود: نماز را به ياد آوردى ، خدا تو را از نماز گزاران قرار دهد.
ابو ثمامه پس از خواندن نماز ظهر به امامت حضرت ، به ميدان كارزار رفته و به شهادت رسيد.

وسوسه مال و دنیا نشدن ایشان
چون به نوعی مسئول امور مالی بودند.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

به نام خدا

واقعا کسانی که جزء شیعیان شمرده میشن چقدر رفتار علوی دارن....

این شخصیت هم امانتدار میشه و مسئول خرید اسلحه هم به ندای امام زمانش لبیک میگه و هم در نماز پیش قدم میشه و خیلی مساءل دیگه که گفته شد و نشد....

واقعا فکرش رو که میکنم میبینم...خیلیامون میگیم مذهب شیعه داریم حداقل توفرمهای ثبت نام خیلی جاها مینویسیم: دین اسلام//////مذهب: شیعه اما از نظر عمل چقدر به رهروان علی شبیه هستیم ؟؟؟

سلام بر حسین و یارانش

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

ارادت به امام زمان شون يكي از مهم ترين درسهاست
بعد از خيانت كوفيان به مسلم دلسرد نشدند و با سختي زياد خودشون رو به امام زمانشون رسوندن

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

رجز ابوثمامه در میدان:

ابوثمامه در میدان چنین رجز خواند:

عَزاءً لِآلِ الْمُصْطَفی وَبناتِهِ • علی حَبْسِ خَيْرِ الناسِ سِبْطِ محمّدٍ
عَزاءً لِزَهراءِ النَّبِىّ وَزُوْجِها • خَزانَةِ عِلْمِ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ أحمدِ
عَزاءً لِاهْلِ الشَّرْقِ وَالْغَرْبِ كُلّهِم • وحُزْناً علی حَبْسِ الحسین المسدَّدِ
فَمَنْ مُبْلِغٌ عَنّی النّبی وَبِنْتَه • بأنَّ ابْنَكُمْ فی مَجْهَدٍ أَىِّ مَجْهَدٍ

به آل پیامبر و دخترانش تسلیت -می گویم.- به خاطر گرفتاری نوه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که بهترین انسان هاست.
به حضرت زهرا علیها السلام و شوهرش که پس از پیامبر خزانه علم الهی ند و بر تمام مردمشرق و غرب تسلیت -میگویم.- و برای گرفتاری حسین راستگو و درستکار اندوهناکم پس چه کسی پیغام مرا به پیامبر و دخترش میرساند که فرزندت در سختی است، و چه سختی.

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
بیشتر موارد رو دوستان اشاره کردند
دقت وتیزبینی این شهید بزرگوار بسیار بالاهست
در همه اموری که مربوط میشه دقت دارن حتی به کثیر بن عبدالله مامور ابن زیاد میگن که شمشیرت رو بگذار بعد به دیدار امام برو
دقت در وقت نماز
دقت در محافظت از امام در همه حال
و نکته ظریف دیگه این که باوجود جنگجو بودن اکثر اصحاب ویاران امام در اون بهبوهه چه رجزها و شعرهای زیبایی گفتن:gol:

Mehrban

دوست خوب همه
"منجی دوازدهمی"
در جریان قیام حسینی، در کربلا، ظهر عاشورا، در میانه ی جنگ، ابوثمامه صائدی خدمت امام حسین (ع) اومد و عرضه داشت «ای اباعبدلله! جانم به فدات! می بینم که دشمن به تو نزدیک شده اما به خدا سوگند تا منو نکشته ، نمی تونن بر تو دست یابن. دوست دارم پیشمرگ تو بشم ولی هنگام نماز ظهر نزدیکه و من دوست دارم نماز ظهر رو با تو بخونم و بعد به دیدار پروردگارم برم». امام حسین (ع) سر بلند کرد و به ایشون فرمود «نماز را به یاد آوردی؛ خداوند تو را در زمره ی نمازگزاران و ذاکران قرار دهد.

بالا