منو موعظه كن !!!!!

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
[h=2][/h]

چقدر زمانهاي ائمه اطهار زمان پربركت وزيبايي بوده،وچقدر مردم نياز خود را به درگاه ايشان مي آوردند،روايات را مطالعه ميكردم،ديدم مردم مي امدند وميگفتند مرا موعظه كن وحضرات معصومين سلام الله عليهم چه ماندگار وزيبا موعظه ميكردند،حتي پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله هم از جبرئيل موعظه خواسته بود،گفتم چه خوب است تاپيكي زده بشود واين موعظه ها را ما با جان ودل گوش كنيم
امروز من يه مورد از اين موعظه هاي درخواستي اينجا مينويسم،انشا الله در ادامه واينده دوستان هم كمك بكنند بقيه هم نوشته بشود،حتي موعظه خواستن رسول اعظم صلي الله وعليه واله از جبرئيل را هم در آينده مينويسم

عَنْهُ عَنْ شَرِيفِ بْنِ سَابِقٍ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ أَبِي قُرَّةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام قَالَ:

كَتَبَ رَجُلٌ إِلَى الْحُسَيْنِ عليه السلام عِظْنِي بِحَرْفَيْنِ‏ فَكَتَبَ إِلَيْهِ مَنْ حَاوَلَ أَمْراً بِمَعْصِيَةِ اللَّهِ كَانَ أَفْوَتَ لِمَا يَرْجُو وَ أَسْرَعَ لِمَجِي‏ءِ مَا يَحْذَر

حضرت صادق عليه السلام فرمود: مردى بحسين عليه السلام نوشت: مرا با دو حرف پند بده؟

آن حضرت در جواب نوشت: هر كه امرى را با نافرمانى خدا بجويد آنچه اميد دارد زودتر از دستش برود، و از آنچه ميگريزد زودتر بسرش آيد.1

خيلي جالبه كه انسان اگر قصد كاري كند ،با نافرماني ومعصيت خدا،از ان چيزي كه ميترسيد برسرش مي آييد،واز آن چيزي كه بهش اميدوار بود زود از دستش ميرود،مثلا يه نفر براي ثروت مند شدند تجارت كند ودر اين تجارت نافرماني خدا را انجام دهد،واميدوار باشد كه ثروتمند ميشود،واز فقر بترسد،اين نافرماني باعث ميشود كه به ثروت نرسدوفقر سراغش بياييد،

من موردهاي اين چنيني زياد ديده ام،شما هم حتما ديده ايد،

1.
الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 373

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : منو موعظه كن !!!!!

[h=2]فقط کافیست بگویند : خدایا سپاس گذاریم[/h]

مردی خواب عجیبی دید . او در عالم رویا دید که نزد فرشته ها رفته است و به کارهای آنها نگاه می کند . هنگام ورود دسته بزرگی از فرشته ها را دید که سخت مشغول کارند و تند تند نامه هایی را که توسط پیک ها از زمین می رسند باز می کنند و آن ها را داخل جعبه هایی می گذارند .
مرد از فرشته ای پرسید : شما دارید چه کار می کنید ؟
فرشته در حالی که داشت نامه ها را باز می کرد جواب داد این جا بخش دریافت است ما دعاها و تقاضاهای مردم راکه توسط فرشته ها به ملکوت می رسند به خداوند تحویل می دهیم .
مرد کمی جلوتر رفت . باز دسته بزرگ دیگری از فرشته ها را دید که کاغذ هایی را داخل پاکت می گذارند و آنها را توسط پیک هایی به زمین می فرستند .
مرد پرسید : شماها چه کار می کنید ؟
یکی از فرشته ها گفت : این جا بخش ارسال است الطاف و رحمت خداوند توسط فرشته ها به بندگان نیازمند ارسال می شود .
مرد از فرشته پرسید : مردم چگونه می توانند جواب تصدیق دعاهایشان را بفرستند ؟
فرشته پاسخ داد : بسیار ساده است فقط کافی است خدا را بخوانند و بگویند : *خدایا سپاس گذارم *
یک لحظه از یاد خدا غافل نباشد .
گفتم کسی را می شناسم که روی آب راه می رود .
گفت : کار سختی نیست پرنده ها هم روی آب راه می روند .
گفتم :فلان شخص قدرتی دارد که می تواند در هوا پرواز کند .
گفت : مگس هم می تواند در هوا بپرد .
گفتم : فلان کس در یک لحظه از شهری به شهری می رود .
گفت : شیطان هم در یک لحظه از شرق عالم به غرب عالم می رود .
نگاه عمیقش را به چشمانم دوخت و گفت :
این چیزها مهم نیست مرد آنست که :در بین مردم باشد
معاشرت کند.
بخرد و بفروشد.
بگوید و بخندد
.
اما یک لحظه از یاد خدا غافل نباشد ... .
منبع : کتاب خدا همین نزدیکی هاست (مجموعه داستانهای عرفانی )نویسنده اباصلت رسولی

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

1_61608215872171157623.gif

خيلي زيباست كه پيامبر اكرم صلي الله وعليه وآله از جبرئيل ميخواهد كه او را موعظه كند نَزَلَ جَبْرَئِيلُ ع عَلَى النَّبِيِّ ص فَقَالَ لَهُ يَا جَبْرَئِيلُ عِظْنِي‏
جبرئيل عليه السلام چند موعظه كرد

1.اى محمّد تو هر گونه كه مى‏خواهى زندگى كن (ولى بدان كه ناگزير) خواهى مرد،
فَقَالَ يَا مُحَمَّدُ عِشْ مَا شِئْتَ فَإِنَّكَ مَيِّت‏ اين يعني وقتي كه ميداني بسوي خدا ميروي پس

بهترين عملهاي كه تو را به خدا نزديك ميكنه انجام بده،ما خيلي به عملمون بي مهر هستيم وتنها اين عمل با ما ميماند

2.هر كس را مى‏خواهى دوست بدار ولى بالاخره روزى از او جدا خواهى شد، وَ أَحْبِبْ مَنْ شِئْتَ فَإِنَّكَ مُفَارِقُه‏ يعني دل مال خداست اگر قراره كسي هم محبوب باشد بايد او باشد كه باقي است وماندگار

3. هر چه مى‏خواهى انجام ده كه بالاخره آن را ملاقات خواهى كرد،
وَ اعْمَلْ مَا شِئْتَ فَإِنَّكَ مُلَاقِيه‏ با اين حساب كه عمل را ملاقات خواهيم كرد چرا اين عمل را خوشبو نكنيم

4.بدان كه شرف و بزرگى مؤمن نماز شب او است، شَرَفُ الْمُؤْمِنِ‏ صَلَاتُهُ بِاللَّيْل‏ كمال قرب انسان به خدا نماز شب است،يكي ميگفت الهي آنكه سحر ندارد از خود خبر ندارد

5.و عزّت و سرافرازى مؤمن خوددارى او از آزار رسانيدن بمردمان است.
ِ وَ عِزُّهُ كَفُّ الْأَذَى عَنِ النَّاس‏ با خلق خدا چون پيامبر مهربان باش

1_61608215872171157623.gif

من لا يحضره الفقيه، ج‏1، ص: 472

الكافي ج 3 ص 488

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]گنه كار پيمبري را موعظه كرد[/h]

1_9.gif

اين موعظه ها خيلي عجيب است،گاهي اوقات از گنه كار هم موعظه خواسته ميشود

امام صادق عليه السّلام فرمود: مردى نزد عيسى ابن مريم عليه السّلام آمد و باو گفت: يا روح اللَّه من زنا كرده‏ام مرا پاك كن، ُ يَا رُوحَ اللَّهِ إِنِّي زَنَيْتُ فَطَهِّرْنِي‏

عيسى عليه السّلام امر كرد: كسى در جايى نماند بلكه همه بيرون آيند براى پاك ساختن فلان كس،فَأَمَرَ عِيسَى ع أَنْ يُنَادَى فِي النَّاسِ
يَبْقَى أَحَدٌ إِلَّا خَرَجَ لِتَطْهِيرِ فُلَان‏

پس هنگامى كه وى با مردم گرد آمدند و مرد براى سنگسار در حفره شد، فرياد زد: مرا حدّ نزند آن كس كه حدّى بگردن دارد، نَادَى الرَّجُلُ لَا يَحُدَّنِي مَنْ لِلَّهِ فِي جَنْبِهِ حَدٌّ پس همه مردم رفتند جز يحيى و عيسى عليهما السّلام،

1_17.gif

پس يحيى عليه السّلام بوى نزديك شد و گفت اى گنهكار مرا موعظه كن، ُ يَا مُذْنِبُ عِظْنِي‏

مرد گفت: نفس خود را در كارها رها نكن كه آزادانه هر چه هوا كند آن را انجام دهد زيرا اين موجب سقوط تو باشد، ُ لَا تُخَلِّيَنَّ بَيْنَ نَفْسِكَ وَ بَيْنَ هَوَاهَا فَتُرْدِيَك‏

يحيى عليه السّلام فرمود: بيشتر برايم بگو:قَالَ زِدْنِي‏ مرد گفت: خطا كار را به خطايش ملامت و سرزنش نكن، َ لَا تُعَيِّرَنَّ خَاطِئاً بِخَطِيئَة

گفت برايم بيشتر بگو، مرد گفت:سعى كن غضب نكنى، يحيى عليه السّلام گفت: مرا بس است. قَالَ زِدْنِي قَالَ لَا تَغْضَبْ قَالَ حَسْبِي.

1_22.gif

من لا يحضره الفقيه، ج‏4، ص: 33

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]موعظه كن[/h]

نوف بكالي كه يكي از ياران علي عليه السلام است،وبه جايي رسيده بود كه ميتوانست مطالب پر مغز علي عليه السلام را دريافت كند،ومعلم بزرگ او علي عليه السلام ميباشد
از علي عليه السلام موعظه ميخواهد
خودش چنين نقل ميكند

در آستان مسجد كوفه خدمت امير المؤمنين (عليه السلام) رسيدم و گفتم السلام عليك يا امير المؤمنين و رحمة اللَّه و بركاته فرمود و عليك السلام يا نوف و رحمة اللَّه و بركاته، گفتم يا امير المؤمنين پندم بده‏

عَنْ نَوْفٍ الْبِكَالِيِّ قَالَ: أَتَيْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ عليه السلام وَ هُوَ فِي رَحْبَةِ مَسْجِدِ الْكُوفَةِ فَقُلْتُ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ فَقَالَ وَ عَلَيْكَ السَّلَامُ يَا نَوْفُ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ فَقُلْتُ لَهُ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ عِظْنِي‏

1_52.gif

خوبي كن تا ثمرش را ببيني

فرمود اى نوف خوبى كن تا با تو خوبى شود،

فَقَالَ يَا نَوْفُ أَحْسِنْ يُحْسَنْ إِلَيْكَ

1_52.gif

رحم كن

گفتم يا امير المؤمنين بيفزا فرمود رحم كن تا رحمت كنند

فَقُلْتُ زِدْنِي يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ يَا نَوْفُ ارْحَمْ تُرْحَمْ

1_71.gif

خوب بگو

گفتم يا امير المؤمنين بيفزا فرمود خوب بگو تا بخوبى يادت كنند

فَقُلْتُ زِدْنِي يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ قَالَ يَا نَوْفُ قُلْ خَيْراً تُذْكَرْ بِخَيْر

1_71.gif

ادامه دارد.....

الأمالي( للصدوق)، ص: 209

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]مواعظ ناب[/h]

ادامه موعظه
غيبت

عرضكردم بيفزا فرمود از غيبت اجتناب كن كه خورش سگان دوزخ است فَقُلْتُ زِدْنِي يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ قَالَ اجْتَنِبِ الْغِيبَةَ فَإِنَّهَا إِدَامُ كِلَابِ النَّارِ

سپس فرمود اى نوف دروغ گفته آنكه گمان دارد حلال زاده است و بغيبت كردن گوشت مردم را ميجود، ثُمَّ قَالَ يَا نَوْفُ كَذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ وُلِدَ مِنْ حَلَالٍ وَ هُوَ يَأْكُلُ لُحُومَ النَّاسِ بِالْغِيبَةِ

بغض علي عليه السلام

دروغ گفته كسى كه گمان دارد حلال زاده است و دشمن من و امامان از اولاد من است، ٍ وَ كَذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ وُلِدَ مِنْ حَلَالٍ وَ هُوَ يُبْغِضُنِي وَ يُبْغِضُ الْأَئِمَّةَ مِنْ وُلْدِي

حب زنا وگناه

دروغ گفته كسى كه گمان دارد حلال زاده است و زنا را دوستدارد يا بر نافرمانى خدا شب و روز دلير است

وَ كَذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ وُلِدَ مِنْ حَلَالٍ وَ هُوَ يُحِبُّ الزِّنَاءَ وَ كَذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ يَعْرِفُ اللَّهَ وَ هُوَ مُجْتَرِئٌ عَلَى مَعَاصِي اللَّهِ‏ كُلَّ يَوْمٍ وَ لَيْلَةٍ

زيادت عمر

اى نوف سفارش مرا بپذير سر دسته و كدخدا و گمركچى و راهدار مباش اى نوف صله رحم كن تا خدا عمرت را بيفزايد و خوش‏خلق باش‏تا حسابت را سبك گيرد

يَا نَوْفُ اقْبَلْ وَصِيَّتِي لَا تَكُونَنَّ نَقِيباً وَ لَا عَرِيفاً وَ لَا عَشَّاراً وَ لَا بَرِيداً يَا نَوْفُ صِلْ رَحِمَكَ يَزِيدُ اللَّهُ فِي عُمُرِكَ وَ حَسِّنْ خُلُقَكَ يُخَفِّفِ اللَّهُ حِسَابَكَ

حشر با كسي كه او را دوست داري

اى نوف اگر خواهى روز قيامت با من باشى كمك ستمكاران مشو اى نوف هر كه ما را دوستدارد روز قيامت با ما است و اگر مردى سنگى را دوستدارد با او محشور گردد اى نوف مبادا خود را براى دم جلوه دهى و بنافرمانى با خدا برآئى تا خدا روزى كه ملاقاتش كنى رسوايت كند اى نوف آنچه بتو گفتم نگهدار تا بخير دنيا و آخرت رسى.

يَا نَوْفُ إِنْ سَرَّكَ أَنْ تَكُونَ مَعِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَلَا تَكُنْ لِلظَّالِمِينَ مُعِيناً يَا نَوْفُ مَنْ أَحَبَّنَا كَانَ مَعَنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ لَوْ أَنَّ رَجُلًا أَحَبَّ حَجَراً لَحَشَرَهُ اللَّهُ مَعَهُ يَا نَوْفُ إِيَّاكَ أَنْ تَتَزَيَّنَ لِلنَّاسِ وَ تُبَارِزَ اللَّهَ بِالْمَعَاصِي فَيَفْضَحَكَ اللَّهُ يَوْمَ تَلْقَاهُ يَا نَوْفُ احْفَظْ عَنِّي مَا أَقُولُ لَكَ تَنَلْ بِهِ خَيْرَ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ.

الأمالي( للصدوق)، ص: 209

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

موعظه شیطان به حضرت موسی علیه السلام

روزى حضرت موسى نشسته بود كه شيطان وارد شد، كلاهى رنگارنگ در سر
داشت ، چون نزديك شد بعنوان احترام كلاه از سر برداشت و جلو رفت و سلام كرد، حضرتموسى پرسيد: تو كيستى؟ گفت: من ابليس هستم آمدهام بپاس احترام مقاوم و تقرب تونزد خدا ترا سلام كنم حضرت پرسيد: آنچه در سر داری چيست؟ گفت: بوسيله آندلهاى اولاد آدم را ميربايم پرسيد: كدام عمل است كه اگر اولاد آدم آنرا انجام دهند به آنهاچيره ميشوى؟ گفت: زمانى كه خود پسند باشد و عمل خود را بسيار شمارد و گناهان خود را فراموش كند.

يا موسى تو را از سه چيز بيم ميدهم:

1 - با زن نامحرم خلوت مكن چون هيچ مرد و زن نامحرم با هم خلوت نمي كنند مگر اينكه من همراه ايشان باشم تا آنها را به فتنه بياندازم

2- اگر با خدا عهد و پيمان بستى آنرا زودتر انجام بده ،

3 - اگر نیت کردی از مال خود صدقه بدهی فوری آنرا به مصرف برسان والا منصرفت می کنم.

کتاب امالی، شیخ مفید،ص 157

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

موعظه و نصیحت پیامبر (صلی الله علیه و اله وسلم )به حضرت زهرا(سلام الله علیها )وعلی (علیه السلام )

از ازدواج حضرت زهرا(س) با حضرت علی (ع) چندان نگذشته بود پیامبر (ص) به دیدار انها امد،به انها مبارکباد گفت وپس از ساعاتی علی (ع)برای کاری از خانه بیرون رفت،پیامبر (ص) به فاطمه(س)فرفرمود:
حالت چطوراست شوهرت را چگونه یافتی؟

اندازه اين تصوير تغيير داده شده است براي نمايش اندازه واقعي كليك نماييد
%D8%B2%D9%87%D8%B1%D8%A7.jpg

فاطمه(س):پدر جان شوهرم را بهترین شوهر یافتم ولی جمعی از زنان قریش نزد من امدند وبه من گفتند :رسول خدا(ص)تو راهمسر یک نفر مرد فقیر وتهیدست نموده است.

پیامبر (ص)فرمود:دخترم نه پدرت فقیر است ونه شوهرت،خداوند گنجینه های طلا ونقره تمام زمین را در اختیار من نهاده است،ولی من از انها چشم پوشیده ام وپاداشی را که در پیشگاه خدا است برگزیدم.
دخترم!اگر انچه که پدرت می داند می دانستی دنیا را درنظرت ناچیز جلوه می کرد سوگند به خدا در نصیحت واموزش تو کوتاهی نکردم،شوهر تو در تقدم به اسلام ودر علم وحلم از همه مقدمتر وبهتر است دخترم وقتی که خداوند بر سراسر زمین نگاه کرد دو مرد رابرگزید یکی از ان دو پدر تو قرار داد و دیگری را شوهر تو:
« دخترم!شوهر تو نیکو شوهری است همواره در همه امور از او اطاعت کن»
سپس پیامبر (ص)علی (ع)را به حضور طلبید ودر شان ومقام فاطمه (ص)مطالبی گفت از جمله فرمود:فاطمه (س)پاره تن من است هر که او رابرنجاند مرا رنجاند وهر کس او راشاد کند مرا شاد کرده است.

امام علی (ع)در شان زهرا (س)می گوید.
«سوگند به خدا هیچگونه فاطمه (س)را خشمگین ومجبور به کاری نکردم تا ان زمان که خداوندروح او را به سوی خود قبض کرد واو نیز هیچگاه مرا ناراحت نکرده واز من نافرمانی ننموده هر زمان به او نگاه می کردم همه اندوهها وحزنها ورنجهایم بر طرف می شد»1

من نمی گویم چه شد گویند در چشم علی سیل دشمن بود پیدا؛ فاطمه پیدا نبود

پی نوشت دانستنیهای چهارده معصوم ص31

بالا