** اهـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــالی بفرمائین نظرخواهی**

• نویسنده موضوع *Man*
  • تاریخ شروع

*Man*

کاربر فعال
"بازنشسته"
پاسخ : ** اهـــــــــــــــــــــــ ــــــــــــالی بفرمائین نظرخواهی**

بله با خانوم **من موافقم...

متأسفانه تماما و کاملا علم روانشناسی ترجمه ای است و بومی سازی انجام نشده.

بله هر کسی با یه نظر به کار و ذات روانشناسی میتونه متوجه بشه علمی است که با تمام سنین در تمام شرایط و تمام فرهنگ ها نژاد ها و همه و همه ی مردم سر و کار داره تقریبا یه

شباهتی به دین داره...

پس باید یه مفاهیم عمیق و جامعی رو در بر بگیره و آغوششو به روی همه باز کنه (یکی از اصول مشاوره در روانشناسی پذیرش بدون شرط است)...

از طرفی آیا انسانی که مادیات و لذت جویی و ارضاء غرایز را در رأس امور میداند میتواند در مورد روح و روان نظر دهد؟ مشخصا خیر!!!! ولی جالبه که نظر داده...!!!!!!!!!!!!!!

البته بسیاری از بزرگان این علم اصرار دارند که این علم، علمی تجربی است برای همین حق دارند نظر بدن!!!!!!

خب حالا آیا میشه تمام انسانها رو با باورهاشون در یک فضا کنار هم جمع کرد و سنجید و نظر داد؟

بله میشه ولی ما هنوز قادر به انجامش نیستیم. علم روانشناسی این ادعا رو داره که میتونه... ولی در این سالها دیده شده که نمیتونه این کار رو انجام بده و از اصولی که خواه یا ناخواه

بوجود میاد تبعیت میکنه.

خب این اصول گاهی با اصول برخی فرهنگ ها مغایرت داره از جمله فرهنگ اسلامی!

نه منم نمیخوام بگم روانشناسی (یا به صورت کلی علم) مغایر دین است (در صورتی که الآن هست...!!!) منظور من اینه که روانشناسی یه پاش نه بلکه هر دوپاش میلنگه...

خب چاره چیست؟

بومی سازی علمی علم.

سالها و سالها بزرگانی از جمله آیت الله خامنه ای در مورد تغییر سر فصل های علوم انسانی و بومی سازی آن تذکر داده اند که شکر خدا ،گوش شیطون کر، اگه چشم نخوریم کم کم

داره شروع میشه گرچه خیلی دیر...

امیدوارم که به زودی زود (گرچه این کارها دیر بازده هستند) خبر های خوبی بشنویم.

سلام

با خاطر نظرتون متشکرم.... حالا برای این بومی سازی چه باید کرد؟

من و شمای نوعی باید چی کار کنیم؟

*Man*

کاربر فعال
"بازنشسته"

هر چی اعصابمو اروم کنه قبولش دارم
هر چی می خواد باشه

در ضمن روانشناسی جای خود
اسلام هم جای خود

هیچی مثه یه روانشناس نمی تونه یه بیمار رو مداوا کنه
حالا در کنارس مباحث دینی و مذهبی هم می تونن کمک کنن

سلام زینب خانم:53:
گاهی اوقات برای آرامش موسیقی درمانی توصیه میشه... اونو هم بدون چون و چرا قبول می کنین؟
نباید اون موسیقی تو اسلام تایید شده باشه؟

روانشناس با روح سر و کار داره، روحی که بعد از مرگ همچنان باقی می مونه، حالا نباید بدونیم قراره یه روانشناس سر روح ما چه بلایی بیاره؟

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

برای بومی سازی باید برزگان این این علم و متخصصان علوم و معارف اسلامی و صاحبان اندیشه و کسانی که دارای بصیرت عمیقی هستند این کار را به عهده بگیرند...

ولی نباید همش انداخت گردن دیگران....

امثال منم باید تا حدی به مطالعه و تحقیقو پژوهش بپردازند تا بتونند مطالب علمی ای که در معارف اسلامی وجود داره رو نشر دهند و به قول یکی از دوستام بلند گوی دین باشیم...

تامل، تفکر و مطالعه رو اصول و روش ها رو مفاهیم روانشناسی و علوم رفتاری رو امثال من هم میتونند انجام بدن...

:53:

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

سلام زینب خانم:53:
گاهی اوقات برای آرامش موسیقی درمانی توصیه میشه... اونو هم بدون چون و چرا قبول می کنین؟
نباید اون موسیقی تو اسلام تایید شده باشه؟

روانشناس با روح سر و کار داره، روحی که بعد از مرگ همچنان باقی می مونه، حالا نباید بدونیم قراره یه روانشناس سر روح ما چه بلایی بیاره؟

سلام بر دوستان
حالا خوب شد من یه چیزی گفتم
ببینم تا کجا منو متهم میکنید؟
ای بابا
موسیقی حرام؟ موسیقی حرااااااااااااام
کلا موسقییکه اینور ساخته بشه
حلال اندر حلاله
حالا اگه اونور ساخته بشه حتی اگه یه مصیبت باشه حرامهههههههه
کاریهم به تعریف واقعی اسلام از موسیقی حرام نداریم
اره اصن اگه اونقدوضعم خراب باشه بگن موسیقی
حرام گوش کنی خوب میش گوش میدم
بهتر از دیونه شدن نیست؟
منکه تا حالا ندیدم یه روانشناس بر خلاف اسلام دستوری بده.
بعدش چرا در مورد درمان بیماریهای جسمی پای اسلامو وسط نمی کشین
همه پیشرفتای علم پزشکی از اونورمیان
چرا اونارو زیر و رو نمی کنیم ببینم خلاف اسلام هست یا نه
همین مسئله کاشت جنین و اهدای تخمک و .......
اوایل میگفتن کفره وایییییییییی
بعدش خرده خرده یواش یواش نمی دونم چی شد حلااااااااال شد
چرا در مورد مسائل یکسان بر خورد نمی کنیم.

ببخشید یخرده تند حرفزدم
:-w

ادمیرال

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

به قول جمال الدین اسدآبادی:به شرق رفتم مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم به غرب رفتم مسلمان ندیدم ولی اسلام دیدم.

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

به قول جمال الدین اسدآبادی:به شرق رفتم مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم به غرب رفتم مسلمان ندیدم ولی اسلام دیدم.
نگرفتم داداش
میشه زیر دیپلم بفرمایید؟

*Man*

کاربر فعال
"بازنشسته"

سلام بر دوستان
حالا خوب شد من یه چیزی گفتم
ببینم تا کجا منو متهم میکنید؟
ای بابا
موسیقی حرام؟ موسیقی حرااااااااااااام
کلا موسقییکه اینور ساخته بشه
حلال اندر حلاله
حالا اگه اونور ساخته بشه حتی اگه یه مصیبت باشه حرامهههههههه
کاریهم به تعریف واقعی اسلام از موسیقی حرام نداریم
اره اصن اگه اونقدوضعم خراب باشه بگن موسیقی
حرام گوش کنی خوب میش گوش میدم
بهتر از دیونه شدن نیست؟
منکه تا حالا ندیدم یه روانشناس بر خلاف اسلام دستوری بده.
بعدش چرا در مورد درمان بیماریهای جسمی پای اسلامو وسط نمی کشین
همه پیشرفتای علم پزشکی از اونورمیان
چرا اونارو زیر و رو نمی کنیم ببینم خلاف اسلام هست یا نه
همین مسئله کاشت جنین و اهدای تخمک و .......
اوایل میگفتن کفره وایییییییییی
بعدش خرده خرده یواش یواش نمی دونم چی شد حلااااااااال شد
چرا در مورد مسائل یکسان بر خورد نمی کنیم.

ببخشید یخرده تند حرفزدم
:-w

سلام

شرمنده زینب خانم، قصد جسارت نداشتم:53:

*Man*

کاربر فعال
"بازنشسته"

سلام بر اهالی عزیز

ظاهرا من خیلی سخت و کلی صحبت کردم، شما ببخشید، هنوز مهارت کافی رو کسب نکردم.

ببینید بزرگواران اگه من میگم روانشناسی اسلامی نیست، به خاطر اینه که الان داره تو لایه لایه زندگی ماها جا می گیره، ما اگه برای یه بیماری به پزشک مراجعه می کنیم یه طول درمان داره و انشالله بعدش بهبودی، اما علم روانشناسی مختص به مراجعه ما به روانشناس نیست، امروز از زمان خواستگاری و اینکه چی بپرسیم بیشتر طرف رو بشناسیم و با روحیات هم آشنا بشیم و اگه خودشون بخوان مشاوره پیش از ازدواج از روانشناسی استفاده میشه تا شروع روابط و چگونگی روابط با همسر و سازگاری با خانواده ای جدید و تا به مراحل جلوتر می رسیم مثل تولد نوزاد، یا حتی قبل از تولد، مثلا جنین از 5 ماهگی به صداهایی که از اطراف می شنوه واکنش نشون میده و جالبه اگه مادر با مرد غریبه ای صحبت کنه حرکاتش بیشتر میشه یا اگه براش قصه ای با صدای مادر خونده بشه وقتی که به دنیا بیاد موقع گریه با همون صدا و قصه به آرامش میرسه.... بعد این نوزاد بزرگ میشه، طبق حدیثی از امام علی (ع) دوران رشد کودک به سه تا هفت سال تقسیم میشه، هفت سال اول کودک امیر و فرمانده است(دوره سیادت و سروری)، هفت سال دوم مطیع و فرمانبردار است(دوره اطاعت و فرمان برداری)، هفت سال سوم مشاور پدر و مادر است(دوره مشورت و همرأیی). در کنارش این مراحل به کودکی و نوجوانی و جوانی و ... تبدیل شده که هر کدوم از تو یک مرحله قرار داریم، این علم امروزه یه جزء ساده از زندگی نیست که بشه به راحتی از کنارش رد شد، امروزه اگه بخواین امر به معروف و نهی از منکر بکنین اول باید بتونین خوب با طرف مقابل ارتباط برقرار کنین که برمیگرده با راه حل های برقراری یک ارتباط خوب اجتماعی، اگه بخواین حرف تون رو بخونن یا به قول معرف برش داشته باشه باید تکنیک های مخصوص به خودش رو یاد داشته باشین. حالا بازم نیازی به برقراری رابطه بین این علم نوین و دین مون نیست؟

اما ما چی کار می تونیم بکنیم؟ واقعیتش اینه که کار خاصی نمی تونیم بکنیم اما نباید هم بشینیم و دست روی دست بذاریم ببینیم بقیه آیا کاری می کنن یانه.... میشه از کارهای ساده شروع کرد، مثلا پیوند بین احادیث یا آیات قرآن با نکات سلامت بهداشت روان ... قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. خیلی ها این روزها دنبال اینجور تکنیک هان: آیین دوست یابی، آیین همسر داری، روش های فرزندپروری، تکنیک های عشق، روش های ذهن خوانی و .... چی میشه اگه کتاب هایی باشه که از اسلام ها تو این حوزه ها صحبت کرده باشه، البته.............. البته به زبان خودمانی، زبانی که برای مردم عادی قابل درک باشه و از خوندنش پشیمون نشن. میشه دل های آماده رو به این سمت کشوند یا اینکه دلهایی رو آماده کرد...

ممنون که وقت گذاشتین و نوشته های این حقیر رو خوندین... امیدوارم دوباره سخت و کلی نگفته باشم.
سپاس

يوسف مى دانست تمام درها بسته هستند اما بخاطر خدا و به اميد او حتي به سوی درهای بسته دويد و تمام درهای بسته برايش باز شد...
"اگر تمام درهای دنيا هم برويتان بسته شدند دنبال درهای بسته بدوید چون خدای شما و يوسف يكي است"

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

سلام

شرمنده زینب خانم، قصد جسارت نداشتم:53:

سلام

:53:
دشمنت شرمنده

فدات داریم بحث میکنیم

اختلاف نظر داریم همین

گفتم که یه خرده لحنم تنده
ببخشد

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"

سلام به همه ی دوستان گلم .مبحث جالبی شروع کردید از طراح ، پشتیبان و دوستان شرکت کننده سپاس!
پرسیده بودین اگه قرار باشه رشته ای رو از تلفیق با قرآن وروانشناسی انتخاب کنید کدوم رشته؟
من اگه بخوام ازبین اون همه یکی رو انتخاب کنم حتما هویت شناسی رو انتخاب می کنم
این رشته ای که قرآن مرتب به همه ی ما گوشزد میکنه واز همه ی انسانها میخواد
تا بیشتر در خلقت خودشون واینکه از کجا اومدن ، چی بودند، چی هستند، چی باید باشن و
بالاخره به کجا خواهند رفت دقت کنند. نه فقط دقت کنند بلکه تحقیق کنند ، حرف بزنند
هیچ سخن گویی به اندازه سخنان زیبای خداوند در قرآن کریم به حرف زدن بر اساس علم و
دانایی وبصیرت تاکید نکرده نخواهد کرد.
قرآن تمامی مباحث روانشناسی را آنچنان با زیبایی ترسیم کرده و آنچنان ظریف و در پرده سخن
گفته که هنوز مانده تا عقل بشر توان درک مباحث آیات را دریابد.
تنها مشکل اینه که ما مسلمونا به جای اینکه در آیات تدبر وتفکر کنیم و علوم روانشناسی را
استخراج کنیم منتظر موندیم تا دنیای غرب بر اساس تجربیات روزمره علوم روانشناسی رو بیان کنه . من کتابهای روانشناسی زیادی خوندم خیلی از راه حلها به زیبایی بیان شده ولی
خیلی از این مکاتب روانشناسی اصول بنیادی رو بر اساس تجربیات یک ملت به عنوان
آموزه به تمام دنیا معرفی کرده اند.

بالا