معنای وارث بودن امام حسین(ع) از پیامبران

شروع موضوع توسط mahdi gh ‏14/04/2019 در انجمن امام حسین علیه السلام

 1.  
  mahdi gh

  mahdi gh کاربر فعال "بازنشسته"

  تاریخ عضویت:
  ‏11/12/2012
  ارسال ها:
  1,955
  تشکر شده:
  9,888
  تشکر کرده:
  7,634
  امتیاز:
  104
  محل سکونت:
  سمنان

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  آقا پسر
  پیام کاربری:
  لبیک یا حسین(ع)
  [​IMG]

  زیارت وارث، در کتاب های متعددی مثل کتاب «المزار» شیخ مفید،«مصباح المتهجد» شیخ طوسی و دیگر منابع معتبر شیعه ذکر شده است.

  ارث بردن؛ یعنی این که چیزی از شخصی که زندگی دنیایی اش به پایان رسیده، به شخصی دیگر منتقل شود. این شیء هم می تواند چیزی مادی باشد و هم معنوی. با استفاده از منابع اسلامی می توان فهمید، آنچه که در این زیارت مد نظر است، هم وراثت اشیای مادی و هم اشیای معنوی می باشد. این موارد عبارت اند از:  مقام خلیفة اللهی: یعنی همان طور که خداوند حضرت آدمعلیه السلام را به عنوان خلیفه خود بر روی زمین برگزید، دیگر انبیا و جانشینان آنان نیز به عنوان خلیفه خداوند بر روی زمین، چراغی پر فروغ برای هدایت مردم بودند و این مقام را یکی پس از دیگری به ارث می بردند. امام حسینعلیه السلام نیز این مقام معنوی را پس از جدّ، پدر و برادر خود عهده دار شد.


   
 2.  
  mahdi gh

  mahdi gh کاربر فعال "بازنشسته"

  تاریخ عضویت:
  ‏11/12/2012
  ارسال ها:
  1,955
  تشکر شده:
  9,888
  تشکر کرده:
  7,634
  امتیاز:
  104
  محل سکونت:
  سمنان

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  آقا پسر
  پیام کاربری:
  لبیک یا حسین(ع)

  علم: در بسیاری از روایات و زیارات آمده، امام حسینعلیه السلام و دیگر ائمه اطهارعلیه السلام، به عنوان وارثان علم پیامبران، به ویژه پیامبر اسلام(ص) بوده اند. امام صادقعلیه السلام در این باره می فرماید: «حضرت داود علم پیامبران را به ارث برد و سلیمان نیز این علوم را از پدرش داود به ارث برد. حضرت محمد(ص) نیز این علوم را از سلیمان به ارث برده و ما نیز از حضرت محمد به ارث برده ایم».


  کتاب های آسمانی: طبق زیارتی که برای نیمه ماه شعبان و نیز اول ماه رجب ذکر شده، امام حسینعلیه السلام وارث تورات و انجیل و زبور است. چرا که اصل و حقیقت این کتاب ها، مطالبی است که در آنها نوشته شده و امام حسینعلیه السلام نیز آگاه به آن مطالب است.


  برخی از متعلقات پیامبران: برخی از پیامبران، به همراه خود، وسائل مقدسی داشتند که خاصیت معجزه آسایی داشته اند. چیزهایی؛ مانند عصا و صندوق حضرت موسیعلیه السلام، لباس حضرت ابراهیمعلیه السلام و انگشتر حضرت سلیمانعلیه السلام. طبق روایات، این اشیاء به ائمه اطهارعلیه السلام منتقل شده و هم اکنون، امام زمان(عج) آنها را در اختیار دارد و هنگام ظهور، آن وسائل را با خود آورده و از آنها استفاده می کند.

   
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.