♦✿♦ توجـــه: عزاداری برای حضرت سیدالشهداء آداب خاص خودش رو داره!♦✿♦

شروع موضوع توسط گمنام ‏09/10/2015 در انجمن نهضت عاشورا

 1.  
  گمنام

  گمنام ناظر کل کادر مدیریت "ناظر کل"

  تاریخ عضویت:
  ‏24/07/2012
  ارسال ها:
  7,738
  تشکر شده:
  41,929
  تشکر کرده:
  13,974
  امتیاز:
  168

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم
  پیام کاربری:
  چه خوش است من بمیرم به ره ولای مهدی/ سر و جان بها ندارد که کنم فدای مهدی

  4617927993243099906.jpg
  1) سیاه پوشی :
  از نظر فقهی پوشیدن لباس سیاه مکروه است ولی در عزاداری امام حسین (علیه السلام ) وائمه معصومین (:S (31): ) استثناء شده است ،زیرا این کار نشانه حزن و اندوه و نمودار پاسداشت شعائر و حماسه ها است .

  2) تسلیت گویی :
  اصل تسلیت گفتن در شرایط مصیبت و اندوهی که بر کسی وارد شده در اسلام مستحب است.

  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)می فرمایند :« هرکس مصیبت دیده ای را تسلیت گوید ، پاداشی همانند او دارد. »

  (سفینةالبحار، ج2، ص188 )

  این سنت در بین شیعیان رایج است و با جمله « اَعظَمَ اللهُ اُجُورَکُم » همدیگر را تسلیت می دهند.

  امام باقر (علیه السلام ) می فرمایند :« وقتی شیعیان به هم می رسند در مصیبت ابا عبدالله (علیه السلام )این جمله را تکرار کنند : « اَعظَمَ اللهُ اُجُورَنا بمُصابنا بالحُسَین (علیه السلام ) وَ جَعَلَنا وَ اِیاکُم مِنَ الطالبینَ بثاره مع وَلیهِ الاِمام المَهدی مِن الِ مُحَمَدٍ علیهمُ السَلامُ.» خداوند اجر ما را به سوگواری و عزاداری بر امام حسین (علیه السلام ) بیفزاید و ما و شما را از خونخواهان او همراه با ولی خود امام مهدی از آل محمد (:S (31): ) قرار بدهد .

  (مستدرک الوسایل،ج2،ص216)

  3) تعطیلی کار در روز عاشورا :
  امام صادق (علیه السلام ) می فرمایند:«کسی که روز عاشورا را تعطیل کند ، یعنی دنبال کسب و کارش نرود و به کوری چشم بنی امیه که روز عاشورا را متبرک می دانستند، اگر کسی برای معیشت روزانه اش هم فعالیتی نکند، خداوند حوائج دنیا و آخرتش را بر آورد و کسی که روز عاشورا روز حزن و اندوه او باشد، در عوض فردای قیامت که برای همه روز هول و ترس است برای او روز شادی خواهد بود.»

  (امالی شیخ صدوق ، ص129)


  [​IMG]
   
  Mehrban از این پست تشکر کرده است.
 2.  
  گمنام

  گمنام ناظر کل کادر مدیریت "ناظر کل"

  تاریخ عضویت:
  ‏24/07/2012
  ارسال ها:
  7,738
  تشکر شده:
  41,929
  تشکر کرده:
  13,974
  امتیاز:
  168

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم
  پیام کاربری:
  چه خوش است من بمیرم به ره ولای مهدی/ سر و جان بها ندارد که کنم فدای مهدی

  4) زیارت و زیارت خوانی :
  علقمة بن حضرمی از امام باقر (علیه السلام ) در خواست کرد که مرا دعایی تعلیم بفرما که از راه نزدیک یا دور و از خانه ام در این روز (روز عاشورا ) بخوانم .

  امام فرمودند:«ای علقمه ! هرگاه خواستی (دعا بخوانی ) دو رکعت نماز بخوان، بعد از آن این زیارت (عاشورا ) را بخوان.»

  ایشان ادامه دادند:«پس اگر تو این زیارت را بخوانی ، دعا کرده ای به آنچه که ملائکه برای زائر حسین (علیه السلام ) دعا می کنند و خداوند صد هزار هزار درجه برای تو بنویسد و مثل کسی هستی که با حسین (علیه السلام ) شهید شده باشد تا مشارکت کنی ایشان را در درجات ایشان و شناخته نشوی مگر در جمله شهیدانی که شهید شده اند با آن حضرت و نوشته شود برای تو ثواب زیارت هر پیغمبری و رسولی و ثواب زیارت هر که زیارت کرده حسین (علیه السلام ) را از روزی که شهید شده است.»

  (مصباح المتهجد ، ص714)

  [اگر می توانید زیارت عاشورای معروفه را با صد لعن و صد سلام بخوانید و اگر وقت ندارید برای صد لعن و صد سلام ، زیارت عاشورای غیر معروفه را که در اجر و ثواب با زیارت معروفه یکسان است ، هر روز بخوانید. (هر دو زیارت در مفاتیح الجنان هست.)]

  5) تباکی و گریستن :
  در حدیث قدسی آمده که خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) فرموند :«ای موسی ! هر یک از بندگانم در زمان شهادت فرزند مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) (روز عاشورا) گریه کند یا حالت گریه به خود بگیرد و بر مصیبت سبط پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) تعزیت گوید،همواره در بهشت خواهد بود.» (مستدرک سفینه البحار، ج7، ص235)

  6) برگزاری مجالس عزاداری :
  امام صادق (علیه السلام) می فرماید:« مجلس گرفتن شما را دوست می دارم . در مجالس خود « امر ما را » زنده بدارید . خداوند رحمت کند کسی که امر ما را زنده بدارد.» (وسایل الشیعه، ج10، ص235)

  7) نماز جماعت ظهر عاشورا :
  سید الشهداء و یاران با وفای او همه کشته راه نماز شدند.از این رو در زیار ت مطلقه امام حسین خطاب به آن حضرت می گوییم : اشهد انک قد اقمت الصلاه و اتیت الزکاه و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر .

  (1 تا 7 سوگنامه عاشورا ، ص 80- 67 )

  8)پرهیز از لذت ها
  باید مقداری از لذت های زندگی را که از خوردن و نوشیدن و حتی خوابیدن و گفتن بدست می آید ترک کرده ( مگر آن که لازم باشد ) و دیدار با برادران دینی را ترک کرده و آن روز را روز گریه و اندوه خود قرار دهدو مانند کسی باشند که پدر یا فرزند خود را از دست داده است .

  امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:« در روز عاشورا از کارهای لذت بخش دوری شود و آداب و سنن سوگواری بر پا گردد و تا زوال خورشید از خوردن و آشامیدن خودداری شود و بعد از آن همان غذایی خورده شود که سوگوارن می خورند. »

  (میزان الحکمه ، ج8 ، ص3783)

  9) رعایت اخلاص:
  عزاداری را به خاطر رسم و عادت انجام نداده و سعی کنیم این کار را با نیتی خالص و برای رضای خدا انجام داده و در خلوص خود نیز صادق باشیم، زیرا کار کوچکی که با نیت خالصانه و صادقانه همراه باشد بهتر از کارهای بزرگی است که خلوص و صداقت در آن نباشد ، حتی اگر چندین هزار برابر باشد. این مطلب به خوبی از عبادتهای حضرت آدم (علیه السلام) و شیطان فهمیده می شود ، زیرا عبادت های چندین هزار ساله شیطان او را از جاودانگی در آتش نجات نداد ولی یک توبه حضرت آدم (علیه السّلام) باعث بخشش خطا و برگزیدن او شد.

  در هنگام انجام اعمال نیز باید مواظب باشد که ریا و دوستی ستایش مردم در نیت او وارد نشود.

  10)زیارت تسلیت
  در آخر روز عاشورا زیارت تسلیت را بخواند، و روز عاشورا را با توسلی ...اصلاح حال و پذیرش عزاداری را [ از خداوند] خواسته و از کوتاهی خود معذرت بخواهد.( 8 ت10 ترجمه المراقبات ، ص53 47)


  [​IMG]
   
  Mehrban از این پست تشکر کرده است.
 3.  
  avazhe

  avazhe کاربر جدید "منجی دوازدهمی"

  تاریخ عضویت:
  ‏04/11/2017
  ارسال ها:
  2
  تشکر شده:
  0
  تشکر کرده:
  0
  امتیاز:
  1
  محل سکونت:
  yazd

  تحصیلات:
  کارشناسی ارشد
  نحوه آشنایی با انجمن:
  موتور جستجو
  جنسیت:
  دختر خانم
  پیام کاربری:
  اگر یک افلیج قهرمان دو نشود مقصر خود اوست...
  *پیامبر اکرم "ص" میفرمایند:
  یک ساعت وقت دانشمندی که بر بستر خود تکیه زده ودر زمینه علم مشغول تفکر است , از هفتاد سال عبادت عابدی که بدون تفکر عبادت میکند بهتر است.
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  دانلود مقاله
   

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.