کتاب نهج الفصاحه

• نویسنده موضوع Ali
  • تاریخ شروع

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"
پاسخ : کتاب نهج الفصاحه

991
إيّاكم و الزّنا فإنّ فيه أربع خصال تذهب البهاء عن الوجه و تقطع الرّزق و تسخط الرّحمن و الخلود في النّار.
از زنا بپرهيزيد كه در آن چهار خصلت است رونق از چهره ببرد و روزى را ببرد و خدا را خشمگين كند و مايه عذاب جاودان شود.
992
إيّاكم و الشّحّ فإنّما هلك من كان قبلكم بالشّحّ أمرهم بالبخل فبخلوا و أمرهم بالقطيعة فقطعوا و أمرهم بالفجور ففجروا.
از حرص بپرهيزيد كه پيشينيان شما در نتيجه حرص هلاك شدند، حرص آنها را ببخل وادار كرد و بخيل شدند. ببريدن از خويشاوندان وادار كرد و از خويشاوندان بريدند ببدكارى وادارشان كرد و بدكار شدند.
993
إيّاكم و الطّمع فإنّه هو الفقر الحاضر.
از طمع بپرهيزيد كه فقر آماده است.
994
إيّاكم و العضة النّميمة القالة بين النّاس.
از سخن چينى مردم پرهيز كنيد.
995
إيّاكم و الغلوّ في الدّين فإنّما هلك من كان قبلكم بالغلوّ في الدّين.
از افراط در كار دين بپرهيزيد كه پيشينيان شما از افراط در كار دين هلاك شدند.
996
إيّاكم و الغيبة فإنّ الغيبة أشدّ من الزّنا. إنّ الرّجل قد يزني و يتوب فيتوب اللَّه عليه و إنّ صاحب الغيبة لا يغفر له حتّى يغفر له صاحبه.
از غيبت بپرهيزيد كه غيبت از زنا سختتر است كسى كه زنا ميكند و توبه ميكند خدا توبه او را ميپذيرد ولى آنكه غيبت مى كند گناهش آمرزيده نمى شود تا آنكه غيبت او را كرده است از گناهش بگذرد.
997
إيّاكم و الكبر فإنّ إبليس حمله الكبر على أن لا يسجد لآدم و إيّاكم و الحرص فإنّ آدم حمله الحرص على أن يأكل من الشّجرة و إيّاكم و الحسد فإنّ ابني آدم إنّما قتل أحدهما صاحبه حسدا فهنّ أصل كلّ خطيئة.
از تكبر پرهيز كنيد كه شيطان بواسطه تكبر از سجده آدم دريغ كرد و از حرص بگريزيد كه آدم بواسطه حرص از ميوه درخت بخورد و از حسد دور مانيد كه هابيل بواسطه حسد قابيل را كشت بنا بر اين تكبر و حرص و حسد سر چشمه همه گناهان است.
998
إيّاكم و الكذب فإنّ الكذب مجانب للإيمان.
از دروغ بپرهيزيد كه دروغ با ايمان سازگار نيست.
999
إيّاكم و الكذب فإنّ الكذب لا يصلح لا بالجدّ و لا بالهزل و لا يعد الرّجل صبيّه لا يفي له و إنّ الكذب يهدي إلى الفجور و إنّ الفجور يهدي إلى النّار و إنّ الصّدق يهدي إلى البرّ و إنّ البرّ يهدي إلى الجنّة؛
از دروغ بپرهيزيد زيرا دروغ نه جدى و نه شوخى روا نيست، انسان نبايد بطفل خود وعده دهد و وفا نكند، دروغ كسان را ببدكارى مى كشاند و بدكارى آنها را بجهنم مى رساند، و راستى كسان را به نيكو كارى ميكشاند و نيكوكارى آنها را ببهشت ميرساند.
1000
إيّاكم و المدح فإنّه الذّبح؛
از مدح كردن بپرهيزيد كه مانند سر بريدن است.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
نهج الفصاحه

www.softgozar.com_Image_Softwares_Screenshot_Nahj_Alfasaheh_1695_1_SoftGozar.com.jpg

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : نهج الفصاحه

من سرّته حسنته و ساءته سيّئته فهو مؤمن.

هر كه از اعمال خوبش خرسند و از اعمال بد خويش دلتنگ شود مؤمن است.

رسول اکرم(ص)

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حضرت محمد(ص):

ان هذه القلوب تصدأ کما يصدأُ الحديد. قيل: فما جلاؤُها؟ قال: ذکر الموت و تلاوة القرآن.

به درستی که اين قلب ها زنگ مي زند، همچنانکه آهن زنگ مي زند

(اصحاب) گفتند: صيقل آن چيست؟ حضرت فرمود:

ياد مرگ و خواندن قرآن.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

من كنتم علما عن أهله ألجم يوم القيامة لجاما من نار.

هر كه علمى را از اهل آن نهان دارد روز قيامت لگامى از آتش بر او زنند.

رسول اکرم(ص)

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

مثل الّذي يتعلّم العلم ثمّ لا يحدّث به كمثل الّذي يكنز الكنز فلا ينفق منه

حكايت كسى كه علم آموزد و از آن سخن نكند چون كسى است كه گنجى نهد و از آن خرج نكند.

رسول اکرم(ص)

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

پیامبر اکرم(ص):

طلب العلم أفضل عند اللَّه من الصّلاة و الصّيام و الحجّ و الجهاد في سبيل اللَّه عزّ و جلّ.

جستن علم نزد خدا از نماز و روزه و حج و جهاد در راه خدا عز و جل بهتر است.

susawebtools.ir_img_gallery_linepic_590.gif

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حضرت محمد(ص):

طوبى للمخلصين أولئك مصابيح الهدى تنجلي بهم كلّ فتنة ظلماء.

خوشا مخلصان آنان چراغ هاى هدايتند و بپرتو آنها هر فتنه تاريك روشن شود.

طوبى للسّابقين إلى ظلّ اللَّه الّذين إذا أعطوا الحقّ قبلوه و الّذين يحكمون للنّاس بحكمهم لأنفسهم.
خوشا آنان كه زودتر از همه بسايه خدا روند آنها كه وقتى با حق روبرو شوند آن را بپذيرند كسانى كه براى مردم همان حكم كنند كه براى خويش كنند.
1909
طوبى لمن أسلم و كان عيشه كفافا.
خوشا آنكه مسلمانست و معيشت كفاف دارد.

طوبى لمن ترك الجهل و أتى الفضل و عمل بالعدل.
خوشا آنكه سبكسرى نكند و فزونى را ببخشد و بعدالت عمل كند.

طوبى لمن تواضع في غير منقصة و ذلّ في نفسه في غير مسكنة و أنفق من مال جمعه في غير معصية و خالط أهل الفقه و الحكمة و رحم أهل الذّلّ و المسكنة، طوبى لمن ذلّ نفسه و طاب كسبه و حسنت سريرته و كرمت علانيته و عزل عن النّاس شرّه، طوبى لمن عمل بعلمه و أنفق الفضل من ماله و أمسك الفضل من قوله.
خوشا آنكه بدون منقصت تواضع كند و بدون مسكنت خويشتن را خوار دارد و از مالى كه بدون معصيت فراهم آورده انفاق كند و با اهل دانش و خرد بياميزد و بر اهل ذلت و مسكنت رحمت آرد. خوشا آنكه خويشتن را خوار دارد و كسب وى پاكيزه باشد و باطنش نيكو باشد و ظاهرش گرامى باشد و شر خويش را از مردم دور كند. خوشا آنكه بعلم خويش عمل كند و فزونى مال خويش انفاق كند و فزونى گفتار خويش نگه دارد.

طوبى لمن رزقه اللَّه الكفاف ثمّ صبر عليه.
خوشا آنكه خدا روزى او بحد كفاف داده باشد و بر آن صبر كند.

طوبى لمن شغله عيبه عن عيوب النّاس.
خوشا آنكه عيوبش او را از عيوب مردم مشغول دارد.

طوبى لمن طال عمره و حسن عمله فحسن منقلبه إذ رضى عنه ربّه و ويل لمن طال عمره و ساء عمله فساء منقلبه إذ سخط عليه ربّه.
خوشا آنكه عمرش دراز شود و عملش نكو باشد و عاقبتش نيك شود زيرا خدايش از او راضى است و واى بر آنكه عمرش دراز شود و عملش بد باشد و عاقبتش بد شود زيرا خدايش از او خشمگين است.

طوبى لمن هدى للإسلام و كان عيشه كفافا و قنع.
خوشا آنكه باسلام هدايت شود و معيشت او بحد كفاف باشد و قناعت كند.

طوبى لمن شغله عيبه عن عيوب النّاس و أنفق من مال اكتسبه من غير معصية و خالط أهل الفقه و الحكمة و جانب أهل الذّلّ و المعصية.
خوشا آنكه عيوبش او را از عيوب مردم مشغول دارد و از مالى كه بدون معصيت بدست آورده انفاق كند و با اهل دانش وجود بياميزد و از اهل ذلت و معصيت دورى كند.

طوبى لمن ذلّ في نفسه و حسنت خليقته و أنفق الفضل من ماله و أمسك الفضل من قوله و وسعته السّنّة و لم يعدها إلى البدعة.
خوشا آنكه در پيش خويش خوار است و خوى او نيكست و فزونى مال خويش ببخشد و فزونى گفتار خويش نگه دارد و پير و سست باشد و از سنت ببدعت نرود.

طوبى لمن ملك لسانه و بكى على خطيئته.
خوشا آنكه اختيار زبان خويش دارد و بر گناه خويش بگريد.

susawebtools.ir_img_gallery_linepic_585.gif

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حضرت محمد(ص):

عالمان را گرامي بداريد كه آنان وارث پيامبراناند، پس هر كس آنها را گرامي بدارد و اكرام كند، همانا خدا و رسولش را گرامي داشته است.

ح450

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حضرت محمد(ص):

اَلصِّدْقُ طُمَأْنينَةٌ وَ الْكَذِبُ ريبَة.

راستگويی مايه آرامش و دروغگويی مايه تشويش است.

نهج الفصاحه/ ح 1864

بالا