چقدر در مسائل روزمره از مشاوره استفاده می کنید؟

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
:alla1:

سلام به منجی دوازدهم و دوستدارانش

دوست داشتم این سوال رو با جنبه ی عمومی اون از همه بپرسم و پاسخها ودیدگاههای شما رو هم بدونم
شما در طول رو با مسائل، مشکلات، پرسشها و موضوعات مختلفی روبه رو میشید حتی گاها افکارها
مواردی که خودتون قادر به حل کردنش نیستین و یا نمیتونید جوابی براش پیدا کنید
معمولا چیکار می کنید؟
چند درصد موارد رو از افراد وارد به مسئله مشاوره میگیرید؟
اگه مسائل رفتاری و برخوردی با دیگران باشه و به نتیجه نرسید چطور و از چه افرادی کمک و مشاوره میگیرید؟

armin57ghazal

کاربر فعال
"منجی دوازدهمی"
سلام
مسایل روزمره یعنی اینقدر باهاشون برخورد کردیم که دیگه معمولا میدونیم چکار باید کنیم
اما گاهی اوقات خود انسان نمیتونه اونا رو حل کنه--
من همیشه مسایل رفتاری رو از خود طرف می پرسم و میگم از این رفتارم بدش میاد؟ و چجوری رفتار کنم به نظر اون بهتره؟
و باهاش به یه توافقی میرسم و راحت مسیله حل میشه
اما مسایل غیررفتاری رو سعی میکنم از کسی که بلده و خبره هستش بپرسم- مثلا مسایل درسی رو از افراد آگاه میپرسم
واسه اینکار هم سایت و افزاد زیادی وجود دارند

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
بله خب سعی میکنیم در هر موردی از فرد وارد کمک بگیریم
حتی برا خرید خوراکی ها و سبزی ها هم مرتب از هم سوال میکنن مردم
حالا مسائل رفتاری چی؟
مثلا کسی که با کودک یا فرد سالخورده ویا فرد داغدیده و افسرده و ... سرو کار داره
این افراد در جمع دوستان و فامیل و نزدیکان ما زیادن
چقدر سعی میکنیم برا راه حل ها از روشهای مطمئن و بهتر استفاده کنیم
یا اگه خودمون چند بار تو برخوردها نتونستیم بهترش کنیم از مشاور کمک گرفتیم یا میگیریم؟

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
موضوع رو با مثال ادامه میدم

یه روز سعی کردم افرادی رو که در طول روز میبینم و باهاشون برخورد میکنم رو در این مورد دقت کنم
معمولا افراد نزدیک به ما چه دوست،چه فامیل یا همسایه در احوال پرسی هاشون هم از مشکلاتی که دارن ناخود آگاه حرف میزنن

اولین مورد یکی از خانم های فامیل بود:
دو تا فرزندش ابتدایی درس میخونن و شکایت مادر از نمره های کم و یادگیری کم اونها بود
مادر و معلم نمیدونن که چرا در یادگیری و بیان درس مشکل وجود داره
نمیشه کامل مشکل رو باز کرد چون خیلی وقت میبره ولی به نظرتون این مادر که چند ساله با این مسئله دست به گریبانه و نتونسته راهی پیدا کنه باید چیکار کنه؟ آیا بعد از این همه مدت نباید فرزندان خودش رو حداقل یکبار برای مشاوره تحصیلی نزد مشاور متخصص میبرد؟
... .... ...
مورد دوم دوستی بود که به تازگی نگهداری از مادرشوهر مریض و دیالیزی رو مشکل خودش عنوان میکنه
مخصوصا که تمام برنامه های زندگی و تحصیلیش بهم خورده و از لحاظ روحی به مشکل برخورد کرده
به نظرتون منطقی نیست که حداقل برای پیدا کردن راه حل برخورد با این مسئله با مشاور مشورت کنن؟
... .... ...

مورد آخر خانمی بودن که برادر جوانشون فوت کردن و خانمشون که سن خیلی کمی دارن و بسیار وابسته به همسرشون بودن
با دو بچه ی خردسال و قلبی شکسته و حساس موندن در کنار این خانواده ...
خانواده ای که موندن چطور باید با عرسشون برخورد کنن که حرفهاشون رو بدبرداشت نکنه

موضوعات زیاده و همه رو میشه با صحبت و مشورت منطقی راحت تر حل کرد

به نظر شما چرا فرهنگ مشاوره اینقدر بین مردم مظلومه؟ چرا همه فکر میکنن افراد مریض روحی باید مشاوره برن؟

Mehrban

دوست خوب همه
"منجی دوازدهمی"
من یک بار پیش مشاور رفتم اونم زمان انتخاب رشته بود.

این کار چه زمانی اتفاق افتاد؟؟؟ زمانی بود که من سال اول که کنکور دادم و تو انتخاب رشته شکست خوردم سال دوم تصمیم گرفتم پیش مشاور برم...

خب ماها در اول پیش مشاور نمیریم و زمانی که شکست خوردیم بعد به فکر میفتیم.

شاید در مورد مسائل دیگر مثل زندگی مشترک که مشکلات مربوط به اون ممکنه وسیع باشه وقتی که کار از کار گذشت و نزدیک به جدایی و طلاق شدند تصمیم میگیرن که پیش مشاور برن درصورتی که از نظر من اگر در اول اختلافات که هنوز حرفی از طلاق نیست باید یک مشورتی با مشاوره صورت بگیره یا حتی قبل از ازدواج باید مشاوره باشه تا افراد بتونن به نحو احسن بزرگ ترین تصمیم رو بگیرن.

شاید صدها و بیشتر مراکز مشاوره وجود داشته باشه ولی قبل از ایجاد هرچیزی از نظر من باید فرهنگ شناختن اون چیز در اصل قرار بگیره...

بالا