چــــــــــای!!!

Rah!GO!zaR

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
خوب من یه چند جمله را نقل گرفتم فکر کنم کمی سوء تفاهم پیشامد .....کمی با تامل تر پیش بریم شاید یکسری ابهامات حل بشه... من خودم جزء مخالفین چای هستم ..... و چون به شدت خشک کننده هست مصرفم در سال از 5 الی 6 بار تجاوز نمیکنه اونم فقط در یکسری مواقع خاص البته به جز چای روضه ..... چای روضه را حتما میخورم :1:.....

چیزی که اینجا باید گفته بشه اینه که دوا ها را اصلا نباید روزانه مصرف کنیم .... یا باید برای اصلاح غذا دوایی ها و دوا غذایی ها مصرف بشه یا هم که برای درمان سوء مزاج ها .... حالا لازم نیست خیلی خورد بشیم تو قضیه اما همین قدر بدونید که نباید روزانه مصرف بشه بلکه باید به در زمان مناسب به مقدار مناسب و به روش صحیح مصرف بشه

یه روایتی از پیامبر اکرم صلی الله و علیه واله داریم که میفرمایند:(خودداری کن از مصرف دواء تا زمانی که بدن تو بیماری را تحمل میکند پس زمانی که تحمل نداشتی دواء مصرف کن)

روایات از این قبیل زیاد داریم که تا میتونید دواء را مصرف نکنید چون هر دوایی خودش یه بیماری دیگه را به دنبال داره ....

خوب مسلما واضح هست که منظور این بزرگواران داروهای شیمیایی نبوده:1: همین دواء ها مد نظرشون بوده
درست:don't know::1:
چیزی که از این نقل برداشت میشه این هست که ما اصلا دوست نداریم دوا ها مصرف بشن .... تا جایی که بیمار خودش میتونه تحمل کنه نباید سراغ دوا بره .... چون هر دوایی با خودش بیماری به همراه داره ........... اما اگر مجبور بودیم .... قدرت تحمل نداشتیم میریم سراغ دوا و من اصلا اینجا کاری با دوا های شیمیایی هم ندارم .... و فقط و فقط با دواهای گیاهی کار دارم........
پس نکته اول ...................... ما تا جایی که میتونیم سراغ دواهـــــــــــــــــــــــــــا نریم!!!!!!

این چــــای ما جزء دسته دواهای مطلق محسوب میشه .....:p
نکته اینم اینه که چـــــــــــــــای جزء دواهاست

اما این یعنی اینکه ما اصلا چای نخوریم؟؟؟؟!!! /:)/:)
خوب قرار شد اگر کسی بیمار بود تحمل نداشت ........... بره سراغ دوا
پس نکته اینجا این میشه که ....... در یکسری مواقع میشه رفت سراغ چای .....

و اینکه اگه غذا سر معده تون مونده و دیر هضم میشه میتونید از چای شیرین با فاصله دو ساعته از غذا مصرف کنید:1:
فکر میکنم این قسمت را علی اقا برداشت اشتباه کردند ..... من گفتم با فاصله ی دو ساعته به صورت چای شیرین مصرف بشه ....... نه اینکه بعد از غذا .....
اونم برای افرادی که معده توانایی هضم غذا را نداره ..... من خودم یه بار این حالت برام پیش اومد ..... دیگه ادم کسل میشه .... هیچ کارم نمیتونه بکنه ...... چای شیرین میاد چه کار میکنه یکی اینکه به خاطر گرمی که داره میتونه به هضم کمک کنه و یکی هم اینکه به خاطر شیرینی که داره غذا را راحتتر به سمت کبد میبره چون بعد از هضم اول غذا به سمت کبد میره تا هضم دوم صورت بگیره و کبد هم یه جورایی عاشق شیرینی هست و با با دادن شیرینی به سیستم گوارش یه جورایی داریم به این روند کمک کنیم اما این شیرینی اگه قبل از این دوساعت باشه چون هنوز هضم اول کارش تمام نشده ...کبد در گیر میشه و هضم به درستی صورت نمیگیره ..... پس باید بعد از حد اقل دو ساعت این چای شیرین مصرف بشه ......

نتیجه اینکه چـــــــــــــای را
به مــــــــــــــوقـــــــــع
به مـــقدار منـــــــــاسب
ســــــــــــــالـــــــــــــم
نوشــــــــــــــــــــــــــــــــــ جــــــــــــــــــــــــان کنید

و اینکه در نتیجه اول گفتم به موقع ........................... این به موقع یعنی کی؟!!!!!!؟؟؟؟؟؟!!!!
اها این همون چیزیه که خوردن چای را منع میکنه ....اونم به کرات..... اگر یک نفر خیلی سردرد اونم از نوع سرد داشت یا خیلی خسته بود یا ..... حالا چیزهایی که گفته شده بود ........ و قدرت تحمل نداشت و تشخیص به خوردن چای شد حالا باید بریم سراغ مقدار مناسب و سالم بودن چای که توضیح دادم قبلا .....

و اینکه هم اندیش جان این فوایدی که گفتم فواید دوایی چای هست ..... :1: یعنی تا نیاز به چای با توجه به اون فواید نشد تباید بریم سراغش ...... اما من در سردرد هایی که امان بهم نمیده یه لیوان چای را به هر نوع قرصی ترجیح میدم.:gol:

الان نمیدونم درست شد .....؟؟؟؟ یا اینکه باز فکر میکنید من اشتباه میگم ؟؟؟؟

و در اخر تشکر از نظراتتون :gol:

Rah!GO!zaR

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
خواهش میکنم بزرگوار ....

یعنی خوردن دارچین و گرم تر شدن بدن خوبه یا نه ؟

خوب این که دارچین بخورید و گرمیتون کنه اینو میرسونه که شما هم طبع گرمی دارید .... یا اینکه نه شاید طبعتون گرم نباشه و یک خلط گرمی به شما غلبه کرده باشه .....یاشایدم هم طبعتون گرم باشه هم خلط گرمی به شما غلبه کرده باشه....

اگه طبعتون گرمه، این بد نیست بلا خره دارچین گرمه شما هم گرمید تاثیر گرمی دارچین روی شما تا یک فرد سرد مزاج بیشتر هست....فقط باید کمی پرهیز کنید یا با کم خوردن یا با استفاده از مصلح
اما اگه خلطی غلبه کرده باشه .... خوب باید اون خلط دفع بشه .... که اونم کار دکتر هست ....

ولی در کل دارچین و فلفل و چای و اینا همشون جزء دواهای مطلق هستند .... بهتره که کمی در مصرفشون بیشتر تامل بشه ....

~(neda)~

کاربر فعال
"بازنشسته"
خب حالا که بحث علمی شد منم یه توضیحاتی عرض کنم
چای سیاه یا همون چایی که به صورت عرف مصرف میشه دارای یک سری مواد مفید مثل تانن هست که برای شادابی مفیده
اما اصل موضوع سر روش خشک کردن و فراوری چایی هست
ون به صورت صنعتی و تحت حرارت خشگ میشه خیلبی از مواد مفید از بین میره و حتی سمی میشه
چای بعد غذا اصلا پیشنهاد نمیشه چون ویتامین و پروتیین رو از بین میبره علی الخصوص اهن رو
به جای چای از دمنوش ها استفاده کنید
چای سبز هم برای افرادی که میگرن دارن یا فشار چشمشون بالاست پیشنهاد نمیشه
لطفا درر صورت علاقه به چای مدت زمان کمی پس از دم کردن مصرفش کنید
نه اینکه ساعت ها روی سماور یا کتری بمونه:|

Mehrban

دوست خوب همه
"منجی دوازدهمی"
اینم بگم چایی که میمونه تو فلاسکها مخصوصا شما دانشجوی خوابگاه این چایی مونده باعث سنگهای اگزالیتی کلیه میشه به شدت تاکید میکنم که چای مونده نخورین

اصلا چای رو برای چی میخورین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آقا معتاد چایی هستید فکر میکنین چایی خستگی رو رفع میکنه نخیر این چایی اعتیاد آوره وقتی مواد بهت میرسه احساس خوبی بهت دست میده!!!!!!!!!!!

Rah!GO!zaR

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
بله چایی به خاطر کافئینی که داره اعتیاد اوره
اما تا مداومت در استفاده از چایی نباشه اعتیاد اور نمیشه ....
اتفاقا همون کافئینش هست که بالخاصیه خستگی زاست .....اگه به موقع ازش استفاده بشه میشه از این خاصیت هم استفاده کرد .... همونطور که میبینیم تو دارو ها هم از این مواد اعتیاد اور خیلی استفاده میشه .... افیون که دیگه از همشون سرتره .... از اون تو داروها استفاده میشه .....

بهتره به چای به چشم یک دواء نگاه کرد ..... نه به عنوان نوشیدنی
از مداومت در استفاده از چای به جد خوداری کنیم .....
یا علی

Sadra75

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
سلام
به نظره من اینکه چای ارامش بخشه یا هرچیزه دیگه همش تلقینه..به نیروی تلقین هم اعتقاد راسخ دارم..امتحان کنید یک موردو تا باورتون بشه: ب کسی که سرش در میکنه به جای استامینیوفون قرصه سرما خوردگی بدید ولی نگید که قرصش سرماخوردگیه بعد ببینید سر دردش خوب میشه یا نه یا امثال این قضیه..من خودم امتحان کردم چیزایی ک میگم و رو هوا هم حرفی نمیزنم:cool:

Rah!GO!zaR

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
صد در صد تلقین یکی از ملاک های سلامتی هست .... و در بخش اعراض نفسانی قرار میگیره ..... کلا در طب ما 6 تا عامل سلامتی بخش داریم که بهشون میگن سته ضروریه .... یکی از این سته اعراض نفسانی است .... و تاثیرش از بقیه عوامل به مراتب سریع تر هست ...... برای همین هم دیدیم هممون که مثلا میگن مریض هیجانی نشه ..... یا استرس یکی از عوامل ایجاد سرطان هست ..... و از این حرفها ...... و تلقین هم جایگاه خاص خودش را داره و بالتبع خیلی هم موثر هست....
اما نمیشه منکر خواص مواد شد .........:gol:
یا علی:gol:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Sadra75
بالا