تفاوت فیزیک هسته ای و مهندسی هسته ای

armin57ghazal

کاربر فعال
"منجی دوازدهمی"
خیلی از دوستان و مخصوصا بچه های دبیرستانی از من این سوالو میپرسن
و میگن دلشون میخواد برن فیزیک هسته ای یا مهندسی هسته ای
اما تفاوت بینشونو نمیدونن و براشون سوال پیش میاد که هرکدوم چه کارایی میکنن- من اینجا سعی کردم به صورت ساده توصیحح بدم:
فیزیک هسته ای مستقیماً یکی از گرایش های رشته فیزیک هستش.اما مهندسی هسته ای جزو گرایشات اصلی در رشته ی فیزیک نیست ولی بچه های فیزیک هم می تونن این رشته رو انتخاب کنن. غیر از بچه های فیزیک، کسانی هم که کارشناسی این رشته هارو دارن می تونن در کارشناسی ارشد ، رشته ی مهندسی هسته ای رو انتخاب کنن: مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی ، مهندسی مواد --.
رشته ی مهندسی هسته ای خودش سه گرایش داره: 1- مهندسی پرتو پزشکی 2- مهندسی راکتور 3- کاربرد پرتوها. کسانی که رشته ی مهندسی هسته ای می خونن بیشتر کاربرد فیزیک هسته ای رو یاد می گیرند ( علم + کاربرد) اما کسانی که فیزیک هسته ای میخونن بر علم فیزیک هسته ای مسلط تر هستند. به عنوان مثال اگر در دستگاه سانترفیوژ ( سانترفيوژ دستگاه استوانه ای شكلی است كه درست مثل توربين هواپيما پره هايی در وسط آن وجود دارد اين پره ها در هر دقيقه بيش از يك صد هزار گردش دارند در نتيجه اين چرخش،اورانيوم سنگين روی ديواره آخری سانترفيوژ قرار می گيرد و اورانيوم 235 در كنار آن می نشيند بايد هزاران سانترفيوژ در كنار هم قرار بگيرند تا ما بتوانيم اورانيوم را غنی كنيم يعنی با يك يا چند سانترفيوژ نمی توان اورانيوم را غنی كرد ) مواد کم یا زیاد شوند این متخصصین فیزیک هسته ای هستند که می تونن علت اونو تشخیص بدهند. اما اگر یه قسمتی از دستگاه دچار مشکل شود ( خراب شود) متخصصین مهندسی هسته ای می تونن وارد عمل بشن.

armin57ghazal

کاربر فعال
"منجی دوازدهمی"
البته اونایی که فیزیک هسته ای میخونن هم میتونن کارای مهندسی هسته ای ها را انجام بدن (مثل من:Big Grin:)
تو مهندسی برای کارهای عملی دستتون خیلی بازتره مثلا کاربردش تو صنعت و پزشکی و کشاورزی و...
خیلی خیلی گسترده هست---
از دیگر تفاوت هاش اونایی که فیزیک هسته ای میرن همزمان توانایی انجام پروژه های مهندسی هسته ای و فیزیک هسته ای رو دارن
اما اونایی که مهندسی هسته ای هستن چون دانش کافی از علوم هسته ای نظری ندارن نمیتونن رو مسایل فیزیک هسته ای نظر بدن و کار کنن
هر رو رشته برای کشور نیاز هست و باید وجود داشته باشد

بالا