‡♦‡ هر کی می خواد خونه رو تبدیل به گلستان کنه، بیاد تو... ‡♦‡

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام به گمنام عزیز و دوستان همیشه همراه انجمنی
سوالی داشتم در مورد درخت لیمو شیرینی که تو حیاطمون داریم ...این درخت چند ساله شده و رشدش هم خوبه ...پارسال که سن میوه دادنش بود دچار آفتی شد که بیشتر مرکبات طرف ما
در اثر ریزگردهای آلوده گرفته بودند و بعد با سمی که داروخانه بهمون داد برطرف شد و به حالت رشد عادی برگشت ... دو تا دونه لیمو شیرین کوچیک هم رو درخت بود که دست نزدیم تا رو درخت باشه
ولی امسال اصلا شکوفه نداد و فقط همون دو تا لیموشیرین کوچیکی که از پارسال مونده بود رو چیدیم و مزه ی خوبی هم داشت با اینکه یک سال مونده بود رو درخت ...
حالا کلا معلوم هست چرا امسال میوه نداده؟ باید چه کارش کنیم؟
سوال دومم درباره ی گل یاسمون هست ... گل یاس رشدش به طور طولی و پیچ وتاب خوردن برگهاش و شاخه جدید زدن خوبه ولی پرپشت نیستن برگهاش که خیلی زیاد پر باشن
و متاسفانه بعد از همون بار اول که خریدیمش هنوز گل نزده ... دو سال شده دیگه ...
ممنون میشم اگه لطف کنید و راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: *Helma*

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سلام به گمنام عزیز و دوستان همیشه همراه انجمنی
سوالی داشتم در مورد درخت لیمو شیرینی که تو حیاطمون داریم ...این درخت چند ساله شده و رشدش هم خوبه ...پارسال که سن میوه دادنش بود دچار آفتی شد که بیشتر مرکبات طرف ما
در اثر ریزگردهای آلوده گرفته بودند و بعد با سمی که داروخانه بهمون داد برطرف شد و به حالت رشد عادی برگشت ... دو تا دونه لیمو شیرین کوچیک هم رو درخت بود که دست نزدیم تا رو درخت باشه
ولی امسال اصلا شکوفه نداد و فقط همون دو تا لیموشیرین کوچیکی که از پارسال مونده بود رو چیدیم و مزه ی خوبی هم داشت با اینکه یک سال مونده بود رو درخت ...
حالا کلا معلوم هست چرا امسال میوه نداده؟ باید چه کارش کنیم؟

سلام و صد سلام به خانم ناجی دلها.

یه سوال: درخت لیموی شما از نظر شاخه و برگ در چه وضعیتی هست؟ کمتر از حد طبیعی؟ در حد طبیعی یا بیشتر از حد طبیعی؟

سوال دومم درباره ی گل یاسمون هست ... گل یاس رشدش به طور طولی و پیچ وتاب خوردن برگهاش و شاخه جدید زدن خوبه ولی پرپشت نیستن برگهاش که خیلی زیاد پر باشن
و متاسفانه بعد از همون بار اول که خریدیمش هنوز گل نزده ... دو سال شده دیگه ...
ممنون میشم اگه لطف کنید و راهنمایی کنید

به گل یاستون کود هم میدین؟ اگر جوابتون مثبته لطفا نوع کود رو بفرمایید.

قرار بود یه آزمایش خاک هم بگیرید، گرفتین؟ نوع خاک و تغذیه گیاه خیلی مهمه که باید متناسب با هم تنظیم بشن.

*Helma*

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
سلااااام
میگن اب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم ماجرای منه ها
گمنام جون اینجا هستن و من نتو میگردم
منم چندتا سوال دارم درباره گل و گیاه اجازه میدین گمنام جون بپرسم؟

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
به به به، سلام بشری خانم گل و گلاب. مشتاق دیدار.
خواهش می کنم، بفرمایید.

*Helma*

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
ممنون گمنام جون کم سعادتیه ماست دیگه
من یه مدت پیش هسته لیمو کاشتم تو گلدون که الان جوونه زدن میخواستن ببینم وقتی بزرگ شدن میتونم بذارمشون تو باغچه حیاط
اخه چون اب و هوای اینجا کوهستانی و سرده میترسم یخ بزنن تو زمستون
یه چندتا گلدونم دارم چون اسمشونو نمیدونم طرز نگه داریشونم نمیدونم میخواستم بدونم میتونین کمکم کنین
یه دونه هم یوکا دارم خیلی بزرگه و چندین ساله هس ولی گل نداده تا حالا مشکل از گله یا من؟:p
ممنون

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"

سلام و صد سلام به خانم ناجی دلها.

یه سوال: درخت لیموی شما از نظر شاخه و برگ در چه وضعیتی هست؟ کمتر از حد طبیعی؟ در حد طبیعی یا بیشتر از حد طبیعی؟

سلام مجدد گمنام جان... همه ی موارد در حد طبیعی هستش و بعد اینکه آفتش برطرف شد داره رشدش خیلی بهتر میشه
به گل یاستون کود هم میدین؟ اگر جوابتون مثبته لطفا نوع کود رو بفرمایید.

قرار بود یه آزمایش خاک هم بگیرید، گرفتین؟ نوع خاک و تغذیه گیاه خیلی مهمه که باید متناسب با هم تنظیم بشن.

نه راستش هنوز آزمایش رو انجام ندادیم ... ولی گل یاس رو توی گلدون بزرگتری گذاشتیم و توی خونه گذاشتیمش ...خاکش رو هم از گل فروشی خریدیم و نمیدونم گیاخاک هم احتمالا قاطیش بود
ولی اگه کود خاصی براش لازمه بفرمایید تا تهیه کنیم

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
ممنون گمنام جون کم سعادتیه ماست دیگه
من یه مدت پیش هسته لیمو کاشتم تو گلدون که الان جوونه زدن میخواستن ببینم وقتی بزرگ شدن میتونم بذارمشون تو باغچه حیاط
اخه چون اب و هوای اینجا کوهستانی و سرده میترسم یخ بزنن تو زمستون

سلام بر خواهر بشری گل.
مرکبات رو معمولا از طریق پیوند زدن و نهال و...تکثیر می کنند و در شرایط گرمسیر مثل مناطق مرکزی و جنوب ایرانو نیمه گرمسیری مثل شمال ایران قابلیت رشد داره، چون آب و هوای شهر شما سرد و کوهستانیه، بعیده که لیمو توی باغچه حیاطتتون جواب بده. بهتره که روی درختانی وقت بذارین که مناسب منطقه شما هستند مثل: سیب، آلبالو و..
.

یه چندتا گلدونم دارم چون اسمشونو نمیدونم طرز نگه داریشونم نمیدونم میخواستم بدونم میتونین کمکم کنین

خب باید بدونم چی هستن تا بتونم راهکار بدم.

یه دونه هم یوکا دارم خیلی بزرگه و چندین ساله هس ولی گل نداده تا حالا مشکل از گله یا من؟:p
ممنون

یوگا رو بیشتر بخاطر برگ هاش نگه داری می کنن و گلدهی در این گیاه خیلی طرفدار نداره.
یه اصل کلی اینه که برا این که گیاهی به گل بره، آبیاری رو کم می کنن و از دادن کودهای نیتروژنه خودداری می کنن، در عوض کودهای فسفره و پتاسه میدن. در ضمن برا گلدهی طول روز و نور هم خیلی مهمه.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام و صد سلام بر خانم ناجی دلها.
همونطور که در جواب خواهر بشری هم عرض کردم، برای گلدهی و ...کلا کودهای فسفره و پتاسه مفیده که اینا رو متناسب با نوع خاکتون (برا همین آزمایش خاک لازمه که توی فرمول بذاریم و نسبت ببندیم و مقدار لازم رو اضافه کنیم) و منطقه تون می تونید استفاده کنید.
حواستون باشه که در مصرف کودهایی که از بیرون می گیرید زیاده روی نکنید، چون اکثر مواقع کودهای میکرو (عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن ، روی، منگنز، مس، بر و... ) رو دست مشتری میدن و افراط در مصرف اون ها اصلا خوب نیست و خطر سمیت رو به دنبال داره و چه بسا اثر سوئی که زیاد روی در مصرف کودها داره خطرناک تر از کمبود اونا باشه.

وقتی میخواید کود بدین حتما خاکتون کمی مرطوب باشه.

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام و صد سلام بر خانم ناجی دلها.
همونطور که در جواب خواهر بشری هم عرض کردم، برای گلدهی و ...کلا کودهای فسفره و پتاسه مفیده که اینا رو متناسب با نوع خاکتون (برا همین آزمایش خاک لازمه که توی فرمول بذاریم و نسبت ببندیم و مقدار لازم رو اضافه کنیم) و منطقه تون می تونید استفاده کنید.
حواستون باشه که در مصرف کودهایی که از بیرون می گیرید زیاده روی نکنید، چون اکثر مواقع کودهای میکرو (عناصر کم مصرف (میکرو) شامل : آهن ، روی، منگنز، مس، بر و... ) رو دست مشتری میدن و افراط در مصرف اون ها اصلا خوب نیست و خطر سمیت رو به دنبال داره و چه بسا اثر سوئی که زیاد روی در مصرف کودها داره خطرناک تر از کمبود اونا باشه.

وقتی میخواید کود بدین حتما خاکتون کمی مرطوب باشه.

ممنونم گمنام عزیز
چشم سعی میکنیم این دفعه آزمایش خاک رو انجام بدیم و نتیجه رو بهتون بگیم ...استفاده از کود رو میذارم بعدش با مشورت خودتون

*Helma*

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
سلام بر خواهر بشری گل.
مرکبات رو معمولا از طریق پیوند زدن و نهال و...تکثیر می کنند و در شرایط گرمسیر مثل مناطق مرکزی و جنوب ایرانو نیمه گرمسیری مثل شمال ایران قابلیت رشد داره، چون آب و هوای شهر شما سرد و کوهستانیه، بعیده که لیمو توی باغچه حیاطتتون جواب بده. بهتره که روی درختانی وقت بذارین که مناسب منطقه شما هستند مثل: سیب، آلبالو و..
.

خب باید بدونم چی هستن تا بتونم راهکار بدم.

یوگا رو بیشتر بخاطر برگ هاش نگه داری می کنن و گلدهی در این گیاه خیلی طرفدار نداره.
یه اصل کلی اینه که برا این که گیاهی به گل بره، آبیاری رو کم می کنن و از دادن کودهای نیتروژنه خودداری می کنن، در عوض کودهای فسفره و پتاسه میدن. در ضمن برا گلدهی طول روز و نور هم خیلی مهمه.
سلام گمنام جون ممنون از راهنماییتون
سیب و البالو و شاتوت و انجیر و زرد الو و هلو الوچه دارم میخواستم اینم بذارم :(
طفلک گلای من اصلا نمیدونن کود چیه:p

بالا