مفاخره حضرت علی ع و حضرت زهرا س

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
2_Untitled-2.jpg
مفاخره ‏ای بین حضرت فاطمه زهرا (س) با حضرت امیرالمومئین علی‏بن ابیطالب (ع) در حضور پیمبر (ص) رخ داده که بسیار جالب و زیبا است عیناً این مفاخره به زبان اصلی خود نقل و سپس ترجمه‏ آن آورده شده است
روایت شده است که :" روزی امیرالمومنین (ع) با حضرت فاطمه (س) به مفاخره پرداختند . امیرالمومنین (ع) به حضرتفاطمه (س) گفت :" همانا پیامبر مرا از تو بیشتر دوست دارد ." زهرا(س) گفت : " عجیب است که من دختر اویم ، من نور دیده پاویم ، من پاره جگر او هستم ، یگانه دختر باقی مانده او هستم ."
علی (ع) فروده اند :" اگر باور نداری خدمت پیامبر (ص)برویم و بپرسیم ،انگاه هر دو به نزد پیامبر(ص) رفتند
و فاطمه (س) عرض کرد پدر جان کدام یک از ما را بیشتر دوست داری ؟ فرمود :" انت احب و علی اعزّ منک ."تو محبوبتری و علی از تو عزیزتر است.
امام علی‏ علیه‏السلام: الم اقل لک. من به شما نگفتم که پیغمبر مرا از تو بیشتر دوست دارد؟

از این نقطه مفاخره فاطمه زهرا علیهاسلام با علی علیه‏السلام
شروع میگردد..

علی (ع): انی ولد ذات التقی. من آنم که در خانه پاک خداوند تعالی متولد شده‏ ام
فاطمه (س): و انا بنت خدیجة الکبری. من نیز دختر خدیجه کبرایم.

علی (ع): انا ابن الصفا. من پسر آن کسم که صفا را بنا نهاد.
فاطمه (س): انا بنت سدرة المنتهی. من دختر کسی هستم که او را در شب معراج به سدرة المنتهی بردند.

علی (ع): انا فخر اللوی. من افتخار پرچم اسلامم.
فاطمه (س): انا ابنة من دنی فتدلی و کان من ربه کقاب قوسین اوادنی. من دختر کسی هستم که در شب معراج به فاصله دو تیر کمان یا کمتر از آن به مقام قرب الهی رسید.

علی (ع): انا ولد المحصنات. من فرزند زنان پاک هستم.
فاطمه (س): انا بنت الصالحات. من نیز دختر زنان صالحات هستم.

علی (ع): انا خادمی جبرئیل. من کسی هستم که جبرئیل خدمتکار من بوده است.
فاطمه (ع): انا خاطبنی فی‏السماء راحیل و خدمتنی الملائکة جیلاً بعد جیلٍ. من کسی هستم که فرشته راحیل با من سخن گفته، و فرشتگان گروه گروه برایم خدمت کرده‏اند.

علی (ع): ولدت فی‏المحل البعید المرتقی. من در خانه کعبه متولد شده‏ام.
فاطمه (س): انا زوجت فی‏الرفیع الاعلی... من آنم که عقدم در آسمانها بسته شد.

علی (ع): انا حامل اللواء. من آنم که همیشه پرچم پر افتخار اسلام بدست من بوده است.
فاطمه (س): انا بنت من عرج به الی السماء. من دختر کسی هستم که به آسمانها عروج کرد.

علی (ع): انا صالح المومنین. من از تمام مومنان بهترم
فاطمه (س): انا بنت خاتم‏الّنبیّین. من دختر خاتم پیغمبرانم

106.jpg

علی (ع): انا الضارب علی التاویل. من بر تأویل قرآن جنگیدم (یعنی برای پیاده شدن حقایق قرآن مبارزه کردم)
فاطمه (س): انا جُنّة التاویل. من نیز سپر تاویل قرآنم (یعنی در حفاظت قرآن نقش دارم).

علی (ع): انا شجر من طور سینا. من درخت طور سینایم.
فاطمه(س): انا الشجرة التی تؤتی اکُلُها کل حین. من آن درختی هستم که میوه‏اش برای تو همواره حاضر است.

علی (ع): انا متکّلم الثعبان. من آنم که اژدها بر ولایت من سخن گفت.
فاطمه (س): انا ابنة النبی الکریم. من آنم که دختر پیامبر بزرگوار اسلامم

علی (ع): انا النبأ العظیم. من خبر بزرگ قرآن هستم.
فاطمه (س): انا ابنة الصادق الامین. من دختر راستگوترین و امین‏ترین خلق خدایم.

علی (ع): انا حبل الله المتین. من ریسمان محکم الهی هستم
فاطمه (س): انا ابنة من خیر الخلق اجمعین. من دختر بهترین خلق خدایم

علی (ع): انا لیث الحروب. من شیر میدانهای جنگم
فاطمه (س): انا بنت من یغفرالله به الذنوب. من دختر کسی هستم که خداوند تعالی به وسیله او گناهان گناهکاران را می‏آمرزد.

علی (ع): انا المصدق بالخاتم. من آن کسی هستم که انگشتر در نماز صدقه داد.
فاطمه (س): انا بنت سید العالم. من دختر بهترین آقای جهانم

علی (ع): انا سید بنی‏هاشم. من نیز سید بنی‏هاشمم
فاطمه (س): انا بنت محمد المصطفی. من دختر محمد مصطفی برگزیده خدا هستم

علی (ع): انا سید الوصیین. من سیداوصیایم.
فاطمه (س): انا بنت النبی العربی. من دختر پیغمبر عربی هستم

علی(ع): انا الشجاع المکّی. من قهرمان نامدار مکه‏ام
فاطمه (س): انا بنت احمد النبی. من دختر پسندیده‏ترین پیغمبرانم

علی (ع): انا البطل الاورع. من قهرمان با تقوایم
فاطمه (س): انا بنت الشفیع المشفع. من دختر شفاعت کننده روز جزایم که شفاعتش پذیرفته می‏شود.

علی (ع): انا قسیم الجنة والنار. من تقسیم کننده بهشت و دوزخم
فاطمه (س): انا ابنة محمد المختار. من دختر محمد مختارم که برگزیده خداوند است.

علی (ع): انا قاتل الجانّ. من کشنده کفّار اجنّه‏ام.
فاطمه (س): انا ابنة رسول الله الملک الدیان. من دختر رسول خداوند پاداش دهنده‏ام.

علی (ع): انا خیرة الرحمن. من بهترین خلق خداوند رحمانم
فاطمه (س): انا خیرة النسوان. من نیز بهترین زنان جهانم

فاطمه (س): انا ابنة من ارسل رحمةللعالمین و بالمومنین رؤف رحیم. من دختر پیغمبر رحمةللعالمین هستم که به مومنین مهربان بود.
علی (ع): انا الذی جعل الله نفسی نفس محمد. من آن کسی هستم که خداوند در قرآنش جان مرا جان پیغمبرش دانسته فرموده (انفسنا و انفسکم)

.

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
farhangnews_93696-273199-1411718331.png

فاطمه (س): انا الذی یقول فی‏کتاب العزیز ابناؤنا و ابناؤکم. من آنم که خداوند بزرگ در قران کریم مرا به تنهایی همه فرزندان پدرم‏دانسته و فرموده: (وابناؤنا...)
علی (ع): انا من شیعتی من علمی یسطرون. من آنم که شیعیانم از دانشم بهره می‏برند.

فاطمه (س): انا بحر من علمی یغترفون. من نیز آن دریایم که از دانشم برخوردارند.
علی (ع): انا اشتق الله تعالی اسمی من اسمه فهو العالی و انا علی. من آن کسی هستم که اسمم را خدا از اسم خود مشتق نموده او عالی است و من علی هستم.

فاطمه (س): انا کذلک فهو الفاطر و انا فاطمه. من نیز اسمم از نام خدا گرفته شده است. او فاطر و من فاطمه ام.
علی (ع): انا حیوة العارفین. من مایه حیات معنوی عارفانم

فاطمه (س): انا فلک نجاة الراغبین. من کشتی نجات عاشقان حقم
علی (ع): انا الحوامیم. من حامیم‏ های قرآنم.

فاطمه (ع): انا ابنةالطواسین. من نیز دختر (طاسین)های قرآنم
علی (ع): انا کنز الغنی. من گنج بی‏نیازیم

فاطمه (س): انا کلمةالحسنی. من کلمة الحسنی هستم (من اسم اعظم الهی هستم)
علی (ع): انا بی‏تاب الله علی آدم فی خطیئته. من آن کسی هستم که خدا به خاطر من توبه آدم را قبول کرد.

فاطمه (س): انا بی قبل الله توبته. من نیز همانم که خدا به سبب من توبه آدم را پذیرفت.
علی (ع): اناکسفینة نوح من رکبها نجی. من مانند کشتی نوحم که هرکس بر آن نشست نجات یافت.

فاطمه (س): انا اشارکه فی دعوته. من هم شریک در دعوت او هستم.
علی (ع): انا طوفانه. من طوفان دریای علمم

فاطمه (س): انا مسورته. من مرکز ثقل کشتی نجاتم (من تکیه‏گاه آن هستم)
علی (ع): انا النسیم الی حفظه. من آن نسیمی هستم که کشتی علم را می‏راند و نگاهبانیش می‏کند.

فاطمه (س): انا مسنی ‏انهار الماء والخمر و العسل فی‏الجنان. من بستر نهرهای گوارای آب و شراب و عسل مصفای بهشت هستم.
علی (ع): انا علمی علم النبیین. من دانشم دانش پیامبران الهی است.

فاطمه (س): انا بنت سیدالمرسلین الاولین و الاخرین. من دختر آقای پیامبران اولین و آخرینم.
علی (ع): انا البئر و القصر المشید. من چاه قرآن و کاخ برافراشته آنم. یعنی من آن چشمه‏ام که از زلال وجودم بهره نگرفتند.

فاطمه (س): انا منی شبر و شبیر. من آنم که مادر حسن و حسینم.
علی (ع): انا بعدالرسول خیرالبریة. منم که بعد از رسول خدا (ص) بهترین خلق خدایم.

فاطمه (س): انا البرّة الزکیة. من پاکترین زن نیکوکردارم.
در اینجا بود که رسول خدا صلی‏الله‏علیه وآله به دخترش فاطمه علیهاسلام فرمود: لا تکلمی علیاً فانه ذوالبرهان. زهرا جان سکوت کن که علی صاحب برهان است.

فاطمه (س): انا ابنةمن انزل الیه‏القرآن. منم دختر کسی که قرآن به او نازل شده است.
علی (ع): انا الامین الاصلع. منم آن کسی که هم امینم و هم اصلع (اصلع: پیشانی بزرگ صاحب علم).

فاطمه (س):انا الکوکب الذی یلمع. من ستاره درخشان مکتبم
قال النبی (ص) فهو صاحب الشفاعة یوم القیامة. در این زمان پیامبر (ص) به دخترش فاطمه فرمود: زهرا جان علی صاحب شفاعت بزرگ در روز قیامت است.
فاطمه (س): انا خاتون یوم القیامة. من خاتون بزرگ صحرای محشرم

در این موقع زهرا علیهاسلام به پدرش عرض کرد یا رسول الله مرا حمایت نمی‏کنی؟ پسرعمت را حمایت می‏کنی؟
علی (ع): یا فاطمه انا من محمد عصبته و نجیبه. من از محمد به منزله جان او هستم.
فاطمه (س): انا لحمه و دمه. من نیز گوشت و خونش هستم.
علی (ع): انا الصحف. من به منزله کتب آسمانی هستم
فاطمه (س):انا الشرف. من شرافت آفرینشم
علی (ع): انا ولی الزلفی. منم صاحب نیکوئیها و رستگاریها
فاطمه (س): انا الخمصأ الحسنی. منم طعم شیرین نیکویی.
علی (ع): انا نور الوری. منم نور عالم خلقت
فاطمه (س): انا فاطمةالزهرا. منم فاطمه‏ زهرا

در این موقوع حضرت خاتم ‏الانبیا (ص) به دخترش زهرا علیهاسلام فرمود:
یا فاطمه! قومی و قبلی رأس ابن عمک هذا جبرئیل و مکائیل و اسرافیل و عزرائیل مع اربعة الاف من الملائکة یحامون مع علی و هذا اخی راحیل و روائیل مع اربعة آلاف من الملائکة ینظرون.

ای فاطمه برخیز و سر پسر عمت را ببوس که جبرائیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل با چهار هزار فرشته برای حمایت پسرعمت آمده‏ اند

و این برادرم راحیل است که به همراه فرشته روائیل با چهار هزار فرشته آمده‏اند و نگاه می‏کنند.
در این موقع فاطمه ‏زهرا علیهاسلام برخاست فقبلت راس الامام علی بن‏ابیطالب بین یدی النبی. پس سر پسرعمش علی‏بن ابیطالب (ع) در حضور رسول خدا (ص) بوسید
و گفت: یا ابالحسن بحق رسول الله معذرة الی اللّه عزوجل و الیک و الی ابن عمک. ای ابوالحسن به حق رسول خدا از تو معذرت می‏خواهم و از خدا و رسول او نیز معذرت‏خواهی می‏کنم و علی :علیه السلام: نیز دست فاطمه را بوسید.

بالا