♦✿♦بسیار مهم: شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟ ♦✿♦

armin57ghazal

کاربر فعال
"منجی دوازدهمی"
اشکال نداره حتما مشکل از تهرانه یا بوشهر،شما به خودت نگیر:1::gol:
میخونم ولی گاهی نمیدونم چرا هرکاری میکنم نمیتونم
واقعا برای خودم سواله!!
مزاح بود دوست عزیزم یه وقت خدای نکرده ناراحت نشی:gol:

نه بابا من و ناراحتی!!!!!
خیالتون راحت -هرکی تو این فروم چیزی بهم بگه اصلا ناراحت نمیشم:Smile:

ندا66

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

همه نظراتو خوندم واستفاده کردم ممنون ازهمگی

منم جسارتا چندجمله بگم

اخرین بارکه نمازمون داشت دچارمشکل میشد عیدفطربودکه توترافیک شدیدوسط اتوبان گیرکرده بودیم

که خب هرطوری بود رفتیم کنارجاده ونمازمونوخوندیم.یکم سخت بود وضوگرفتن کناراون همه ادمهایی

که توماشین بودن (که نامحرم نبینه و..)ولی خب ارزششوداره چون خدابه اندازه تلاش ادمی پاداش خواهدداد.

یه نمونه دیگه بگم برادرم تعریف میکرد تو فرودگاه فرانکفورت مشغول نمازشدم

چون تا به هتل برسیم نمازم قضامیشد وتعریف کرد که وقتی مهر نمازوحالت برادرمودیدن باگفتن کلمه

شیعه شیعه!میخواستن به سمتش یورش بیارن چن نفرکه محافظ نذاشته بوده

اینوتعریف کردمن تودلم گفتم خیلی هم نیازی نبوده داداش تواین شرایط نمازبخونه

دقیقا چندروزبعد توماشین رادیومعارف گوش میدادم که اقای طلبه ای

حدیثی زیبا گفتن که گره ذهنی منوبرطرف کرد.واونم این بود

که امام صادق.ع. میفرمایند:اگر فقط احتمال بدیدکه کیفیت نمازتون کم میشه درسفر

رفتن به اون سفر کراهت داره.باشنیدن این حدیث فهمیدم کاربرادرم درست بوده.

ادای نماز اول وقت درصورت امکان ومخصوصا درمهمانی هاوسفرو.. بهترین امربه معروف هست

ودرمورد فرمایش بزرگواران بگم که خوشبختانه قانون تصویب شد فک کنم ازامسال عیدکه

رانندگان موظف به نگه داشتن برای ادای فریضه نمازهستن ودرصورت امتناع شماره ای

دادن که تماس گرفته بشه ونصب شده بود تو اتوبوس ها.

وی چیزدیگه ی روایت جالب داشتن اقای قرائتی ازدخترکوچیکی که تازه به سن تکلیف رسیده بود

وتو راه میخواست نمازبخونه میرفت به راننده بگه که پدرمخالفت میکنه ومیگه حرفتوقبول نمیکنن

مشغول وضو بوده تواتوبوس وداخل سطل زبالش که شاگرد راننده میبینه وپدردخترمیترسه

وباحالت تضرع میگه ببخشیدقول میدیم کثیف نشه اتوبوس و...

شاگردبه راننده اطلاع میده وراننده نگه میداره وازاون اتوبوس تعداد19نفر همراه اون دخترخانوم

مشغول نماز میشن.اراده اون دخترنه ده ساله بالاترازهمه افرادبوده اونجا

اینو فیلمشم درست کرده بودن من دیدم.

ببخشیدکه حرفام طولانی شد.

فدایی رهبر

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
بسم رب المهدی

سلام علیکم همگی دوستان.
بیشتر سفرها یا اتومبیل بوده یا هواپیما
در سفر با ماشین شخصی ک معمولا سعی میکنیم طوری حرکت کنیم ک اذان بین راه نباشیم
اما اگه وسط راه اذان بگند اگه راه زیادی باشه یجا نماز میخونیم بعد ادامه سفر
اگه نه تا مقصد صبر میکنیم.
هواپیما هم بیشتر توی فرودگاه میخونیم.چ قبلش چ بعدش.​
ممنون از موضوع.​

راز

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
راستش من اگه با اتوبوس بخوام بیام تهران یا بوشهر بیشتر وقتا نمیخونم نمیدونم چرا!!
ولی اگر جای دیگه باشم حتما سروقت میخونم

سلام.احتمالا خستگی راه باعث میشه که نتونید بخونید ولی ای کاش یه تصمیم بگیرید که بعد این نزارید نمازتون قضا بشه ،حیفه
شما که جوان هستید ارزش و قدر عبادتون بسیار بالاست روزهای عمر که بیشتر میگذره آدم کوله بارش سنگین تر میشه قدر شفافیت روحتون را بیشتر بدونی
برا عاقبت به خیری من هم دعا بفرمایید.

فاطمه پ

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
سلام منم این متن رو خوندم یاد یکی از سفرهای خودم که با اتوبوس می رفتیم شهرکرد افتادم! یادم نمیاد چه ماهی بود ولی هرچی بود هواخیلی سرد بود، سفر ما یه دوره آموزشی ازسمت بسیج بود، ما موقعی رسیدیم داخل شهر که هرچی گشتیم یه مسجد ندیدم که درش باز باشه بتونیم وضو بگیریم و نماز بخونیم! نمازمون داشت قضا میشد که...... سریع یه موکت پهن کردیم وبا آبِ آب سردکن وضو گرفتیم...باورتون نمیشه تا حالا بدنم این همه سرما به خودش ندیده بود! تمام مدت نمازم بدنم داشت میلرزید...ولی بعدازنماز که حرکت کردیم همه یه حال خوب ونشاط عجیبی داشتیم.........که نگو!:38::D

زکریا

کاربر تازه وارد
"منجی دوازدهمی"
سلام درود برشما .....واقعا این سوالات آدمو به فکرفرو میبره که واقعا ما چرا نماز می خونیم آیا نماز صحبت کردن با معشوق در بهترین حالت نیست اما اگه ما بدونیم نماز چیه به یقین این سوالات برای ما معنایی نداره مخصوصا وقتی سجده میریم و بهترین حالت برای بندگی رو حس می کنیم آرامشی چنان جسم و روح انسان رو فرا میگیردکه هرگز قابل وصف نیست ...
خدایا مهرو محبتت را در دل ما لحظه به لحظه افزایش بده و دل ما را از غیر خودت وبندگان با تقوایت پاکیزه بدار...آمین

ندا66

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
سلام منم این متن رو خوندم یاد یکی از سفرهای خودم که با اتوبوس می رفتیم شهرکرد افتادم! یادم نمیاد چه ماهی بود ولی هرچی بود هواخیلی سرد بود، سفر ما یه دوره آموزشی ازسمت بسیج بود، ما موقعی رسیدیم داخل شهر که هرچی گشتیم یه مسجد ندیدم که درش باز باشه بتونیم وضو بگیریم و نماز بخونیم! نمازمون داشت قضا میشد که...... سریع یه موکت پهن کردیم وبا آبِ آب سردکن وضو گرفتیم...باورتون نمیشه تا حالا بدنم این همه سرما به خودش ندیده بود! تمام مدت نمازم بدنم داشت میلرزید...ولی بعدازنماز که حرکت کردیم همه یه حال خوب ونشاط عجیبی داشتیم.........که نگو!:38::D
بله شهرکردمن عیدرفته بودم هواش سرد بود حالاچه برسه به زمستون!!!!
خاطره شمامنویادخاطره خودمون انداخت

تو شهرکوچیکی بودیم شب بود مساجدکه ماشالاتومملکت اسلامی به کل بسته

من خواستم دری روبزنم کنارمسجدبود تااجازه بدن تو پاگرد

خونشون نمازمونو بخونیم خونواده خودم اجازه نداد. راه افتادیم

وایییی برف میومد شب وسط جاده خلوت خودشم گردنه های وحشتناک!!!

من وداداشم شروع کردیم با لرز نمازخوندن خداشاهده دوماشین بودیم

ماشین جلویی ما توجاده سر خورد وداشت عقب عقب میومد

چون جاده لغزنده شده بودوکنترل ماشین سخت . بعدخودشون گفتن ماالان وسط دره بودیم!!!

چون شمانمازخوندیدوخدارویادکردیم تواین شرایط برف وبوران ، خداهم مددکرداتفاق بدی نیفتادبرامون.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام به همگی.

سفر با هوایپما:

چون سفر با هواپیما از نظر زمانی نسبت به دیگر وسایل نقلیه کمتر هست، ادای فریض نماز هم راحت تر هست. خداروشکر در فرودگاه ها هم حتی در سالن پرواز نمازخانه وجود داره یا می شه قبل از رفتن به فرودگاه نماز خونده بشه پس لازم نیست صبر کنیم تا به مقصد برسیم و بعد نماز بخونیم.
ادای نماز در اول وقت آثار و برکات زیادی داره که در احادیث معصومین هم بهش پرداخته شد.

پيامبر صلی لله عليه و آله :

يا عَلىُّ اِذا حَضَرَ وَقتُ صَلاتِكَ فَتَهَيَّ لَها وَ اِلاّ شَغَلَكَ الشَّيطانُ وَ اِذا نَوَيتَ خَيرا فَعَجِّل وَ اِلاّ مَنَعَكَ الشَّيطانُ عَن ذلِكَ ؛

اى على! هرگاه وقت نمازت رسيد، آماده آن شو وگرنه شيطان تو را سرگرم مى كند و هرگاه قصد[كار] خيرى كردى شتاب كن وگرنه شيطان تو را از آن باز مى دارد.

بحارالأنوار، ج 7، ص 29

نماز.jpg

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سلام به همگی.
با توجه به نظرات شما بزرگواران، برا سفر با اتوبوس به این نکات رسیدیم که:
در ادای فرایض الهی خجالت و تعارف و رودربایستی و...معنی نداره، اگر هم راننده بنا به هر دلیلی قصد بی توجهی به فریضه نماز رو داشت، به ایشون متذکر بشیم. تنبلی و سرما و گرما و هم بهونه نکنیم. وسواس هم کنار بذاریم، خیلی ساده است: یه وضو و بعدش تکبیرالحرام...همین
در ضمن نمی ذاریم این موارد که وضوم به دلم نچسبید و فکر می کنم این محل نجس باشه و نکنه لباسم طاهر نباشه و ...مانع ادای امانت الهی بشه.
متاسفانه دیده شده که در سفرها، نماز خیلی ها قضا می شه، حالا سروقت بودنش بماند..
علیک السلام
نکته ای که در مورود مسافرت با اتوبوس مطرح کردین، این مسئله هم جای داره که مسئله شرعی برای کسانی که مثلا تو کشورهای خارجی هستند و خب طبیعتا اونجا اوتوبوس برا نماز ایست نمیکنه.و یا خیلی کم اتفاق میبفته که با وجود تذکر منو شما اتوبوس برا نماز ایست نمیکنه در اینجا وظیفه چیه؟؟؟آیا باید صبر کنیم تا نمازمو قضا بشه؟؟؟
جواب اینه که در اینجا شما باید به هر نحو ممکن وضو بگیرین.و اگر قبله رو میتونین تشخیص بدین رو به قبله ایستاده نماز رو بخونین اگر نمیتونین بایستین نشسته بخونین.(این برا کسانی هست که میدونن نمازشون داره قضا میشه.)یعنی تا آخر وقت صبر میکنه یا میدونه که تا آخر وقت نمی ایسته،همچنین نماز در هواپیما در زیر این مسئله میاد)البته بعضی مراجع میفرمایند اینجا اگر دیدین شرایط مثل قبله رعایت نشده و وسیله نقلیه تغییر جهت داد بعدا قضا هم بخونین.که بعضا احتیاط دانسته و حتی بر فرض حفظ شرایط هم نماز رو مجدد بخونن.
غرض اینکه ببنید حتی اگر راننده نمی ایسته نباید بشینیم سر جامون و بگیم خب بعدا قضا میخونیم....باید حرکت کرد.اقدام کرد.نشانه ایمان نمازه.توجه به نمازه.

حالا می رسیم به سفر با وسیله شخصی:
کسی می تونه به سوالات زیر جواب بده؟
1. در سفر با وسیله شخصی که اختیار دست خودمونه، پس چرا بعضی از ما کوتاهی می کنیم؟
2. به نظرتون اینکه صبر کنیم به مقصد برسیم چقدر می تونه درست باشه؟
3. ان شاءالله که همه مسافرها سالم به مقصد برسن، اما اصلا شاید این فرصت به همه اونا داده نشه، باید به این چیزا هم فکر کنیم نه؟
بنده سعی میکنم جواب بدم:
1.بی توجهی و بی مبالاتی باعث میشه کوتاهی بشه.یکی از وسائلی که در سفر همراه انسان باشه مهر نمازه. که همین مسئله خودش خیلی حرف داره.
2.مسئله ای که هست بعضی اینجا میگن خب مثلا یکساعت دیگه میرسیم شهر خودمون یا وطنمون اونجا کامل میخونیم و با اینجور بهانه ها از نماز اول وقت بی نصیب میمونن....قابل توجه اینکه مسئله شرعی که وجود داره اینه که نماز اول وقت ولو به صورت قصر(شکسته)فضیلتش از نماز تمام در غیر اول وقت، بیشتره و نیاز هم به خوندن مجدد نیست.(طبق نظر اکثر مراجع)

3.بله باید فکر کنیم .آخرین مسئله شرعی که میشه اینجا مطرح کرد اینه که اونی که داره غرق میشه و میدونه که دیگه میمیره و مثلا نماز ظهر و عصرشو نخونده مسئله شرعی وجود داره که کوچکترین نماز برای این شخص در حال غرق شدن هست و برای هر نماز یک الله اکبر باید بگه و اگر بتونه بگه و نگه اون نمازها برای اون شخص قضا شده منظور میشه...دوستان باید این مسائل برامون درس بشه...واقعا چرا اینهمه دقت در این احکام وجود داره؟؟؟آیا نشونه این نیست که نماز اینقدر اهمیت داره؟؟

32080344235947849341.gif

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام به همگی.
با توجه به آیات و احادیث و همچنین نظرات شما بزرگواران، توجه به ادای فریضه نماز در سفر ضروری بوده و هیچ عاملی مجوز بی توجهی به نماز نیست.

همانطور که فقهاء فرموده اند:
نماز به هیچ وجه ساقط نمی شود، نه در مسافرت و نه در وطن. و اگر وقت نماز تنگ شد، مسلمان باید آن را با جا آورد، در هواپیما، کشتی، اتومبیل، قطار، در حال توقف، یا در حال حرکت، در سالن انتظار، در پارک عمومی، در راه، در کارخانه و در هر جای دیگر.

32080344235947849341.gif

بالا