مهم من چه جوری قبله رو پیدا کنم؟؟؟(سنتی منظورمه-از رو خورشید اینا)

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
فدات باشه عزیزم ..انشالا

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
از این روشها استفاده میکنم که الحمدلله همیشه همراهم هست

به شخصه روش اولم برای پیدا کردن قبله اگر توی وقتی قرار بگیرم که بتونم جهت طلوع را ببینم اینه که دست چپم را به سمت طلوع میگیرم و راست خلافش و صورتم به سمت جنوب حالا با توجه به زاویه محل مورد نظر ( با توجه به موقعیت ایران اکثرا به سمت جنوب غرب نماز میخونیم ) قبله را با کمی اختلاف پیدامیکنم

الان دیگه در عصر تکنولوژی همه اینترنت و موبایل همراهشون هست .... شاید سختگیرانه باشه بگیم توی یک جمع 3-4 نفری کسی از این نوع امکانات نداشته باشه
گوشی خودم قبله نما و قطب نما داره ( نوت 2) که اگه درست استفاده کنم جهت را درست نشون میده ( دور بودن از مغناطیس و ..)
باز هم در استفاده از قطب نما جهت قبله در ایران با کمی اختلاف به سمت جنوب غربیه و لی اگر مکان شهر ها را هم در ذهن داشتید که چه بهتر
مثلا شهری مثل ارومیه کمتر به غرب مایلیو شهری مثل چابهار بیشتر

با استفاده از جی پی اس و نقشه محلی ( که زوم زیادی لازم نداره ) میتونیم جهت قبله را پیدا کنیم ( نرم افزار ماوریک توی گوشی اندرویدی)

استفاده از اینترنت گوشی و پیدا کردن موقعیت

روش دقیق خودم برای پیدا کردن موقعیت قبله برای یک جای خاص ( مثلا خونه ای که خریداری میشه یا محل کار ) اتصال اون محل دقیقا به شهر مکه از روی نرم افزار گوگل ارثه (google earth) هستش که اصلا رد خور نداره

آخرین ویرایش:

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام شیخ رجبعلی بزرگوار، ینی کار با گوگل ارث راحته؟؟؟؟برا گوشی منم که سامسونگ استاره نصب میشه یا نه؟؟؟آندروید نیستا فقط لمسیه!!!
اون راه خودتو که گفتی چه جوریه؟؟؟دست چپت طرف طلوع -صورتت سمت جنوب و دست راستت برخلاف دست چپ؟؟؟
خب جنوبو از کجا تشخیص دادین؟؟؟؟؟ جهتاشم بگین ...دست چپتون مغربه؟؟؟دست راستتون مشرق؟؟؟چه جوریاس؟؟؟

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام شیخ رجبعلی بزرگوار، ینی کار با گوگل ارث راحته؟؟؟؟برا گوشی منم که سامسونگ استاره نصب میشه یا نه؟؟؟آندروید نیستا فقط لمسیه!!!
اون راه خودتو که گفتی چه جوریه؟؟؟دست چپت طرف طلوع -صورتت سمت جنوب و دست راستت برخلاف دست چپ؟؟؟
خب جنوبو از کجا تشخیص دادین؟؟؟؟؟ جهتاشم بگین ...دست چپتون مغربه؟؟؟دست راستتون مشرق؟؟؟چه جوریاس؟؟؟

گوشی استار قطب نما نداره و گوگل ارث و نرم افزار هایی اینچنینی برای پلاتفرم اندروید خیلی زیاد هست ولی فکر نکنم برای سیستم عامل های قدیمی زیاد دسترس باشن
شما وقتی که جهت طلوع خورشید را بدونید که اون را در سمت شانه چپتون قرار بدید در هر صورت رخ شما به سمت جنوب قرار میگیره و چون میدونیم که تقریبا قبله در کشور ایران به سمت جنوب غربیه کار خیلی ساده میشه
ولی همونطور که گفتم اختلاف عرض جغرافیایی هم باید مد نظر باشه

گوشی استار شما چه مدلیه ؟ چون بعضی از استارها اندرویدی اند

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام بر شما شیخ، گوشیم سامسونگ استاره دیگه!!!!اونوقت شونه ی چپ میشه مغرب؟؟؟

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"
سلام
بنده ابتدا سعی میکنم خورشید خانم رو پیدا کنم. اصولا وقتی به فکر نماز می افتم در بیابون یا حالا هر جا که قبله رو نمیدونم، یا دم غروب هست برای اذان مغرب یا اینکه خدایی نکرده واسه نماز صبح.
خب خورشید کجا غروب میکنه؟؟؟؟؟؟ :| اسمش روشه غرب دیگه، لذا روبروی غرب که خورشید خانم هست رو شرق میگیریم اگه جوری بایستیم که شرق سمت راست و غرب سمت چپ ما باشه خب جلومون شمال و پشت سرمون جنوبه. توی ایران عمدتا جهت ها جنوب غرب یعنی شما یه چیزی ما بین غرب و جنوب رو در نظر بگیرید، میشه سمت چپ پایین اون جهتی که گفتم باید بایستید نیازی نیست حتما و صد در صد درجه زاویش یکی باشه ولی جهتش دیگه نباید اشتباه باشه. ;) در ضمن توی پارک عموما نمازخانه هست اگر نبود از زحمت کشان اونجا سؤال میکنین که قبله کدوم طرفه حتما می دونند. این بیشتر واسه توی بیابونه.
ولی روش دیگه ای که من شنیده بودم از لانه ی مورچه هاست، فکر میکنم مورچه ها خونه هاشونو طوری میسازن که مطابق بر نور آفتاب باشه با اون میشه فهمید آفتاب از کدوم طرف در اومده (مهربون شدی:D) بنابراین مسأله پیچیده و سختی نیست، در گوگل جستجو کنید نتایج خوبشو اینجا بذارید.

ممنونم.

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلامممممممممممم، علی آقای گل عالی بود، شما بنده ی یه پیکان 58 شدید خخخخ
نه خداوکیلی خیلی خوشم اومد داداش، الان اینجوری که گفتی من واقعا فهمیدم قبله کدوم وره...باریکلا که انقد ساده گفتی، خداروشکر مشکل حل به خیر شد...دستتون درد نکنه شادمان کردی علی آقا:1: راستی علی؟؟؟توی شب چه جوری تشخیص بدیم؟؟؟؟
راستی علی؟؟اونیکه گفتی مورچه ها خونشون مطابق نور خورشیده منظورت این بود که ینی رو به روی خورشید خونه میسازن؟؟؟؟ایول چه باحال ! مث گل آفتابگردون خودمون!
بله آقای سرباز مولا، الان قشنگ فهمیدم شاگرد:Big Grin::Big Grin::Big Grin::Big Grin:

ajmn555

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
به نظر من اول ببین ساعت طلوع آفتاب تو شهرتون چه موقع است بعد که آفتاب طلوع کرد 4 جهت اصلی رو تشخیص میدی دقیقا جنوب غرب میشه قبله

بالا