*** زندگی به سبک روح الله ***

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزمان(ع)
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرمایند:» با خانواده خوب و شایسته وصلت کنید. زیرا رگ و ریشه اثر دارد.
همسر من باید کفو باشد.
ملاک امام برای ازدواج این بود که از یک خانواده ی متدین و شناخته شده,همسر بگیرد. وقتی که قصد ازدواج داشتند گفته بودند : من نمی خواهم از خمین همسر بگیرم, چون می خواهم کفو خودم باشم. اگر خودم درس می خوانم می خواهم همسری بگیرم که همفکر من باشد . در نتیجه باید از قم زن بگیرم و از خانواده ی روحانی و هم شان خودم.
اقای لواسانی به امام گفت : اقای ثقفی و خانواده اش این خصوصیات را دارند,علاوه بر اینکه متدینند, از لحاظ فکری هم روشن فکر اند.
بعد از خواستگاری و مراسم معمول,امام منزلی در قم اجاره کردند و جهیزیه خانم را اوردند و عروسی کردند

کفو : هم طراز
زندگی به سبک روح الله (برش هایی از سیره خانوادگی امام خمینی (ره)
علی اکبر سبزیان

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

عروسی در ماه مبارک رمضان : در حالی که رسم نیست در ماه رمضان ازدواج کنند,اما عروسی ما در ماه رمضان بود. انقدر امام به درسشان مقید بودند که حتی برای ازدواجشان حاضر به تعطیل کردن درس نبود و می گفت چون ماه رمضان درس های حوزه تعطیل است و قت مناسبی برای عروسی ماست.
زندگی به سبک روح الله

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
عید فطر رو خدمت همه تبریک عرض می کنیم:

امام علی (ع) می فرمایند : گواراترین زندگی ان است که با قناعت همراه باشد.
غرر الحکم,ح یا ج 2918

خانه کوچک و کهنه : وسایل و لوازمی که برای منزل امام در نجف خریده بودند عبارت بود از فرش کهنه,گلیم کهنه,سه چهار دست رختخواب,سماور بزرگ,یک گونی شکر,یک صندوق چای,چهل دست استکان و نعلبکی جورواجور,برای پذیرایی از جمعیت,چهار سینی,چهار دست ظرف غذاخوری
به اقایون هم اطلاع دادند بیایند در همان حیاط که پنج در شش متر مربع بود,بنشینند.
اقا هم از کربلا به منزل محقر و اجاره ای خودشان وارد شدند و در انجا چهارده سال زندگی کردند.
منزل خیلی کوچک بود و اشپزخانه ای به اندازه ی یک تشک داشت. مجبور بودیم موقع کشیدن غذا,دیگ را بگذاریم در حیاط خانه.
خانه کوچک و کهنه ای بود
زندگی به سبک روح الله ص 12

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
امام باقر (ع) میفرمایند: هر کس در خلوت گناه کند,خداوند نسبت به او بی اعتناست
منتخب میزان الحکمه,ج1 , 398

فقط گناه نکن : اوایل زندگیمان,به من گفتند من به کار تو کاری ندارم. به هر صورت که میل داری لباس بخر و بپوش, اما انچه از تو می خواهم این است که واجبات را انجام بدهی و محرمات را ترک کنی,یعنی گناه نکنی.
به مستحبات خیلی کار نداشتند,هر طوری که دوست داشتم زندگی می کردم.به رفت و امد با دوستانم کاری نداشتند و اینکه چه وقت بروم و چه وقت برگردم,ایشان به درس و تحصیل مشغول بودند و من هم سرم به کار خودم بود.
زندگی به سبک روح الله ص 13

آخرین ویرایش:

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر اکرم(صلوات الله علیه و اله) می فرمایند:جبرئیل پیوسته مرا به شب زنده داری سفارش میکرد ,تا جاییکه گمان بردم بهترین افراد امت من شب ها را هرگز نخواهند خوابید
امالی صدوق,ص230,ح9

تهجد و مطالعه در اخر شب:حاج اقا مصطفی می گفت:وقتی امام ازدواج کردند
خوب,معمولا ادم وقتی تازه زن می گیرد و قدری از اشتغالات معمولی روزانه اش و از کتاب و مطالعه دور میشود. غروب پس از نماز جماعت می امدند شام می خوردند و می خوابیدند.
از ان طرف اخرهای شب بلند می شدند نماز شب و تهجد و مطالعاتشان را دنبال می کردند.
یک برنامه ای تنظیم کرده بودند که هم خانواده ناراحت نشود و هم به تهجد و مطالعشان برسند.
زندگی به سبک روح الله ص 14

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

خوش به حال من که چنین همسری دارم:علاقه و محبت وافری به همسرشان داشتند به طوریکه خانم در یک طرف قرار داشت و بچه ها در طرف دیگر و این دوست داشتن با احترام خاصی همراه بود. یک بار خانم مسافرت رفته بودند ,اقا خیلی دلتنگی می کردند.وقتی اقا اخم می کردند ما به شوخی می گفتیم اگر خانم باشد,اقا می خندند,وقتی نباشد اقا ناراحت هستند و اخم می کنند. هرچه سربه سر اقا گذاشتیم,اخم ایشان باز نشد.بالاخره من گفتم: خوش به حال خانم که شما این قدر دوستشان دارید.
اقا گفتند : خوش به حال من که چنین همسری دارم. فداکاری که خانم در زندگی کردند,هیچ کس نکرده است.
زندگی به سبک روح الله ص 15

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرمایند: هر گاه وارد خانه ات شدی بر خانواده ات سلام کن,زیرا خیر و برکت
خانه ات زیاد میشود.
منتخب المیزان الحکمه,ج1,ح3107
بدرقه خانم:گاهی که خانم می خواستند به مسافرت بروند در هر ساعتی از روز که بود, حتی اگر ساعت2 بعد از ظهر که وقت استراحت امام بود,با همه ی نظمی که در برنامه روزانه زندگی خود داشتند, به احترام خانم به حیاط منزل امده و خانم را بدرقه میکردند.

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) : هر زنی که شوهرش را در کار حج و جهاد یا علم اموزی,کمک کند,خداوند به او از همان پاداشی میدهد که به همسر ایوب(:علیه السلام:1: داده است.

مکارم الاخلاق ج1,ص439
خانم بی نظیر است:علت علاقه ی عمیق امام به همسرشان فداکاری خانم بود.
همیشه می گفتند خانم,بی نظیر است.))
خانم 15 سال
در اب و هوای گرم نجف مشکلات را تحمل کرده و همه جا همراه امام بودند,در حالیکه در خانواده پدری شان در رفاه به سر می بردند. خانم 15 سال بیشتر نداشتند که به خانه امام وارد شدند و گویا در ان موقع زندگی در قم را دوست نداشتند, ولی هرگز این مسئله را به اقا اظهار نکرده بودند.
از اقا پرسیدم((چه کنیم شوهرانمان به ما این همه علاقه مند باشند؟)) میگفتند: ((اگر شما هم اینقدر

فداکاری کنید,همسرانتان تا اخر همین قدر به شما علاقه خواهند داشت.
زندگی به سبک روح الله ص 17

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) می فرمایند:
هر کس از دوستان ما باشد,به همسرش بیشتر محبت می کند
ائین همسرداری,ایت الله امینی,ص223
نجف را بگیرید با خانم صحبت کنم:پانزده سالی که در نجف بود با کسی تلفنی صحبت نمی کرد. وقتی که به پاریس رفتیم,همان روز اول و یا دوم بود که گفتند تلفن نجف را بگیرید.می خواهم با خانم صحبت کنم.)) در مدتی که در پاریس بودند این مسئله چندین بار اتفاق افتاد که با خانم تلفنی صحبت کردند.
به خاطر همین نزدیکی و روابط عاطفی,چندین بار از پاریس پیغام دادند که هر چه زودتر کار گذرنامه و ویزای خانم را درست کنند تا ایشان هم بیاید پاریس. بعد از یکی دو هفته خانم امد.وقتی که امام خانواده را دیدند,احساس ارامش و طمانینه ای در ایشان مشاهده کردیم.
زندگی به سبک روح الله ص 18

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله می فرمایند: یا علی! خدمت به خانواده ,کفاره گناهان کبیره و خاموش کننده خشم خداوند و زیاد کننده حسنات و درجات است

جامع الاخبار ص 276
وضعیت خانم را لحظه به لحظه گزارش کن:خانم ناراحتی معده پیدا کرد. قرار شد به بیمارستان منتقل شده و نمونه برداری شود. اقا به من گفتند: لحظه به لحظه وضعیت خانم را تلفنی بپرس و به من اطلاع بده من هم,هر چند دقیقه یک بار خبر می گرفتم و به امام می دادم.
زمانی که خانم را برای عمل در بیمارستان اماده می کردند, امام 50 هزار تومان پول دادند که در بین مردم مستضعف جنوب شهر تقسیم کنم. معلوم شد برای بهبودی خانم صدقه می دهند.
وقتی که خبر موفقیت عمل جراحی را گفتم,20 هزار تومان دیگر دادند.
گفتم : اقا! این ها را هم همان جا ببرم و تقسیم کنم ؟
گفتند: نه, این ها دیگر مال خودت.
زندگی به سبک روح الله ص 19

بالا