چطور نمازمون رو با توجه کامل بخونیم؟

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"
سلام دوستان

من چند تا سوال دارم می خوام از دوستان عزیز بپرسم و راهنماییم کنن
ممنون میشم
البته امیدوارم مطلب رو جای مناسبش گذاشته باشم.

مشکل من اینه که من موقع نماز خوندن دلم می خواد یه نماز با توجه کامل بخونم
ولی هر چقدر هم سعی میکنم نمی تونم. ذهنم به هر جایی میره جز نمازم.
هر چقدر هم سعی میکنم بدتر میشه که بهتر نمیشه

این قضیه خیلی ناراحتم میکنه و اصلا از نمازیکه می خونم راضی نیستم
مرا دریابید دوستان:(

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : چطور نمازمون رو با توجه کامل بخونیم؟

سلام به زینب خانوم....بنده قبلا این مطلب رو در تایپیک دیگه ای گذاشته بودم ....... با توجه به اینکه شاید شما اون رو ندیده باشید دوباره میذارم:

هرگاه به این جمله نگاه میکنم به فکر فرو می روم که چطور میشود که نماز ستون دین است؟آیا ما فلسفه نماز را میدانیم؟آیا می دانیم که ارکان نماز برای چیست؟آیا میدانیم چرا هنگام نماز اگر حرکت غیر نماز باشد ،نمازباطل است؟چرا گفته شده تکان اضافی خوردن نماز را باطل میکند؟ اصلا چگونه نماز ملاک ایمان ما میشود؟....خیلی ها را میبینم که هنگام نماز چشم خود را میخارانند! یا کسی چیزی جلوی بگوید می خندد! احساس میکند که دارد نمایش تئاتر بازی میکند...خلاصه این را میخواهم بگویم که چطور عمل و تفکر غیر الهی ارزش نماز را زیر سوال میبرد؟

اصولا نماز درست ، زمانی درست است که در جایگاه اصلی خود باشد! در همان دقایقی که انسان به نماز می ایستد توجه خالص به حق تعالی داشته باشد باعث میشود که آدمی ناخودآگاه از هر نوع دلبستگی دنیوی دور شود حتی اگر درد داشته باشد متوجه نمیشود.علت اینست که وصل به معبود است.شیرینی بندگی خدا تلخی درد را از یاد می برد.چون خلوص می آید.

حال اگر حین نماز خواندن این توجه تبدیل به امور دنیوی شود.در خدمت افکار غیر الهی باشد.به فکر امورات روزمره زندگی باشد، هدف نماز محقق نمیشود و آنچه تاثیری که یک نماز واقعی دارد را ازدست میدهد و اینجاست که ارزش واقعی نماز زیر سوال می رود...اینجاست که ریسمان اتصال به حق پاره می گردد و نماز در حقیقت باطل میشود...کسی که در نماز تفکر غیر خدا داشته باشد گویی که خدا را تمسخر کرده...در حقیقت ما خودمان را فریب میدهیم! آنجاست که شیطان بر ما نفوذ میکند...چون کار اخلاص ندارد....اخلاص نباشد، عمل غیرالهی میشود...نماز غیر الهی میشود.....شرک بوجود می آید....

انسان نماز واقعی را میخواند تا ملکه روح بشود و در زندگی تاثیرو نتایج مثبتش را ببیند.....اما اگر نماز بر جان و روح تاثیر نگذارد بر زندگی روزمره نیز تاثیر نمیگذارد.....مشکلات در زندگی بوجود می آید...آنوقت از خدا طلبکار می شویم که چرا چنین و چنان شد!!! خب ریشه اش از نماز است...نماز که درست شد، اعمال درست میشود...زندگی درست میشود....پاک میشود...الهی میشود.....آدمی اولیاء الله میشود....

همه انبیاء(س) آمده اند که همین رابگویند..قرآن نازل شده که همین را ذکر کند...که عبادت خالص گردد...تا زندگی در جامعه بشری آرام و بی دغدغه شود.....انبیاء(س) همه برای این آمدند تا توحید واقعی را برپا کنند که رکن آن اجرای صحیح نماز واقعی است...

اگر اینطور شد جامعه بشری نجات پیدا میکند،کرامت انسانی بوجود می آید...جوامع از رذایل اخلاقی پاک میشوند...اینجاست که هدف از خلقت انسان نمود پیدا میکند، پس راست فرمود پیامبربزرگ اسلام(ص):

( نماز ستون دین است )

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

ممنونم اقا عرفان
عالی بود
همه فرمایشات شما درست و به جا
من هم همشو قبول دارم
وبه خاط همین هم هست که از نمازیکه می خونم رضایت ندارم
ولی سخته توجه کامل سخته حداقل واسه من سخته
نمی دونم چرا اینطوریه هر چقدر هم سعی می کنم این وضع درست نمیشه
تمام تلاشم رو میکنم به چیزی فکر نکنم اما نمیشه
نمی دونم علت کجاست؟

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

در کل بگم که اگه میخواهیم که نمازمون اون اصول معنوی رو داشته باشه باید چند نگته رو رعایت کنیم:

1: معنای لغات رو متوجه بشیم...... مثلا وقتی رکوع میکنیم و میگیم: سبحان ربی العظیم و بحمده: یعنی پاک و منزه است پروردگارم که بسیار بزرگ است که قابل ستایش است
وقتی این جمله رو درک کنیم در حال رکوع و تعظیم هم که باشیم.... احساس آرامش میکنیم..... کلا هرجای نماز که معنای رو بدونیم تاثیر خوبی میذاره......

2: نماز رو خالص بخونیم..... نه برای رسیدن به بهشت و ترس از جهنم...........بلکه برای عشق به خدا بگیم خدایا دوستت دارم عاشقتم..........

3: امتحان کنید چند نماز رو پشت سر هم بخونید اونهم با توجه.....شادید اولش چیزی رو احساس نکنید اما وقتی دوتا نماز رو بخونیم نماهای بعدی احساسات عجیبی رو بدست میاریم که قابل وصف نیست...... انقدر وابسته به نماز میشیم که نگووووووووووو.......برای یک بار یک ساعت کامل نماز بخونید اونهم با توجه.......اونجا واقعا خدا رو احساس میکنیم......
یک نماز با توجه....خالص برای رضای خدا.آنچنان تاثیری میذاره که تا ساعتها احساس سبکی میکنید.............

یه بار با اصولی که گفتم امتحان کن.......................

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

در کل بگم که اگه میخواهیم که نمازمون اون اصول معنوی رو داشته باشه باید چند نگته رو رعایت کنیم:

1: معنای لغات رو متوجه بشیم...... مثلا وقتی رکوع میکنیم و میگیم: سبحان ربی العظیم و بحمده: یعنی پاک و منزه است پروردگارم که بسیار بزرگ است که قابل ستایش است
وقتی این جمله رو درک کنیم در حال رکوع و تعظیم هم که باشیم.... احساس آرامش میکنیم..... کلا هرجای نماز که معنای رو بدونیم تاثیر خوبی میذاره......

2: نماز رو خالص بخونیم..... نه برای رسیدن به بهشت و ترس از جهنم...........بلکه برای عشق به خدا بگیم خدایا دوستت دارم عاشقتم..........

3: امتحان کنید چند نماز رو پشت سر هم بخونید اونهم با توجه.....شادید اولش چیزی رو احساس نکنید اما وقتی دوتا نماز رو بخونیم نماهای بعدی احساسات عجیبی رو بدست میاریم که قابل وصف نیست...... انقدر وابسته به نماز میشیم که نگووووووووووو.......برای یک بار یک ساعت کامل نماز بخونید اونهم با توجه.......اونجا واقعا خدا رو احساس میکنیم......
یک نماز با توجه....خالص برای رضای خدا.آنچنان تاثیری میذاره که تا ساعتها احساس سبکی میکنید.............

یه بار با اصولی که گفتم امتحان کن.......................

حتما ممنونم اقا عرفان
سعی خودمو میکنم

بالا