ربناهای قرآن

baharealam

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
ربّنا های قرآن(1تا 10)
(میتونید توی قنوت هاتون این دعا هارو بخونید این دعاها چگونه خطاب کردن و چه چیزی خواستن از خداوندرو به ما یاد میده)

1.ربنا تقبل منا انك انت السمیع العلیم.
پروردگار ما (ساختمان كعبه را) از ما قبول فرما كه تو شنونده و دانایی.

سوره بقره آیه127

2.ربنا واجعلنا مسلمین لك و من ذریتنا امه مسلمه لك و ارنا مناسكنا و تب علینا انك انت التواب الرحیم .
ابراهیم گفت : پروردگارا دلهاى من و فرزندم اسماعیل را تسلیم خودت بگردان كه همه دلها به دست توست و از ذریه من امتى مسلمان قرار ده ، كه تسلیم اراده و رضاى تو باشند و مناسك و روش حج خانه خود را به ما بیاموز، و توبه ما را بپذیر كه تو بسیار توبه پذیر و بخشنده و مهربانى .
سوره بقره آیه 128

3.ربنا وابعث فیهم رسولا منهم یتلوا علیهم ایاتك و یعلمهم الكتاب و الحكمه و یزكیهم انك انت العزیز الحكیم .
پروردگارا در ذریه من پیغمبرى برگزین و برانگیز كه آیات تو را بر آنها بخواند و علم و دانش و كتاب و حكمت به آنها بیاموزد و نفوس آنها را تزكیه و تهذیب نماید. تو محققا عزیز و حكیم و غالب و مصلحت دانى .
سوره بقره آیه 129

4.ربنا اتنا فی الدنیا و ماله فی الاخره من خلاق
پروردگارا در دنیا رحمت و نعمت به ما عنایت كن. هر كه از رحمت تو محروم شد در آخرت بهره ندارد.

سوره بقره آیه 200

5.ربنا اتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه و قنا عذاب النار
پروردگارا در دنیا و آخرت به ما نیكی و احسان فرما و ما را از عذاب آتش دوزخ مصون بدار.

سوره بقره آیه 201

6.ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الكافرین.
پروردگارا‌، به ما صبر و شكیبایی عنایت كن و در عبادت ثابت قدم و بر كفار پیروزی بخش.

سوره بقره آیه250

7.ربنا لاتواخذنا ان نسینا او اخطأنا.
پروردگارا، ما را به نسیان و غفلت و خطا و فراموشی مگیر و هوشیار و بیدارمان دار.

سوره بقره آیه286

8.ربنا و لا تحمل علینا اصراكما حملته على الذین من قبلنا.
پروردگارا بار گناه را بر ما گران مفرما آنچنان كه بر پیشینیان ما نمودى .
سوره بقره آیه 286

9.ربنا و لاتحملنا ما لاطاقه لنا به واعف عنا و اغفرلنا و ارحمنا انت مولینا فانصرنا على القوم الكافرین .
پروردگارا ما طاقت تحمل بار گران را نداریم ما را ببخش و عفو كن و بیامرز كه تو صاحب اختیار ما هستى خدایا ما را بر كفار پیروزى ده .
سوره بقره آیه286

10.ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هب لنا من لدنك رحمه انك انت الوهاب. 8/3
پروردگار ما‌، دل‌های ما را پس از روشن گردانیدن به نور ایمان و حق هدایت دیگر تیره مگردان و از جانب خودت رحمت فرما كه تو بخشاینده‌ای.

سوره آل عمران آیه 8

baharealam

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
ربّنا های قرآن(11تا20)
(میتونید توی قنوت هاتون این دعا هارو بخونید این دعاها چگونه خطاب کردن و چه چیزی خواستن از خداوندرو به ما یاد میده)

11.ربنا انك جامع الناس لیوم لاریب فیه ان اللّه لایخلف المیعاد.
پروردگارا، تو هستی كه روز قیامت، روزی كه در آن شك نیست، اجزا و اجساد و ابدان همه بندگانت را جمع و حشر می‌كنی محققاً خداوند وعده خود را خلاف نمی‌كند.
سوره آل عمران آیه 9

12.ربنا اننا امنا فاغفرلنا ذنوبنا و قنا عذاب النار.
پروردگار ما، ما به تو ایمان آورده‌ایم، پس گناهان ما را بیامرز و ما را از عذاب جهنم مصون بدار.
سوره آل عمران آیه 16

13.ربنا امنا بما انزلت و اتبعنا الرسول فاكتبنا مع الشاهدین.

پروردگار ما، ما به تو و آنچه بر پیغمبرت فرستادی ایمان آوردیم و از رسول تو پیروی كردیم. نام ما را از شهادت‌دهندگان به توحید و نبوت قرار ده.
سوره آل عمران آیه 53

14.ربنا اغفرلنا ذنوبنا و اسرافنا فی امرنا و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الكافرین.
پروردگار ما، گناهان ما را بیامرز و لغزش و اسراف ما را ببخش و قدم‌های ما را در راه انجام وظیفه ثابت بدار و بر كفار نصرت و پیروزی بخش.
سوره آل عمران آیه 147

15.ربنا انك من تدخل النار فقد اخزیته و ما للظالمین من انصار. 192/3
پروردگارا، تو هستی كه از روی عدالت هر كه مستحق عذاب شد به آتش می‌فرستی و خوار و ذلیل می‌سازی و برای ستمكاران یار و یاوری نیست.
سوره آل عمرا آیه 192

16.ربنا اننا سمعنا منادیا ینادی للایمان ان امنوا بربكم فامنا.
پروردگار ما، ندای منادی تو را كه مردم را دعوت می‌كرد كه به خدای یگانه ایمان آورید، شنیدیم و ایمان آوردیم كه تو خدای واحدی.
سوره آل عمران آیه 193

17.ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و كفر عنا سیئاتنا و توفنا مع الابرار
پروردگار ما، گناهان ما را بیامرز و از بدی‌های ما در‌گذر و بپوشان و ما را با نیكوكاران قرار ده.
سوره آل عمران آیه 193

18.ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانك فقنا عذاب النار
پروردگارا، تو هیچ چیز را باطل نیافریدی. تو منزهی، پس ما را از عذاب آتش نگاهدار.
سوره آل عمران آیه193

19.ربنا و اتنا ما وعدتنا على رسلك و لاتحزنا یوم القیامه انك لا تخلف المیعاد.
پروردگارا ما را به صلاح آر، آنچه بر زبان پیغمبرانت از عطا وعده فرمودى به ما هم عنایت كن و روز قیامت ما را خوار و ذلیل و بینوا مفرما محققا وعده هاى تو خلف نمى شود.
سوره آل عمران آیه 194

20.ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنك ولیا و اجعل لنا من لدنك نصیرا.
پروردگارا، ما را از دست ستمكاران نجات ده و راه فرج و نجاتی به ما بنما و یار و مددكاری برای ما بفرست كه از جانب تو یاور ما باشد.
سوره نساء آیه 75

baharealam

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
ربّنا های قرآن(21تا30)

21.ربنا لم كتبت علینا القتال لو لا اخرتنا الی اجل قریب.
(كفار گفتند) پروردگارا، چرا بر ما جنگ واجب كردی و نگذاشتی به اجل خود بمیریم (بگو بدون پیكار چیزی به كسی نمی دهند)
سوره نساء آیه77

22.ربنا امنا فاكتبنا مع الشاهدین.
پروردگار ما، ما به تو ایمان آوردیم ما را در زمره گواهان توحید و موحدین قرار ده.
سوره مائده آیه 83

23.ربنا انزل علینا مائده من السماء تكون لنا عیدا لاولنا و اخرنا.
پروردگار ما، از آسمان برای ما مائده و غذایی فرست كه بر ما و آیندگان (روز عید) باشد.
سوره مائده آیه 114

24.ربنا و تكون من المومنین
پروردگارا ما از گروندگان به توحید و یگانگى تو مى باشیم .
سوره الانعام آیه28

25.ربنا استمتع بعضنا ببعض و بلغنا اجلنا.
پروردگارا، بعضی از ما از بعض دیگر بهره‌مند شدیم و رسیدیم به آنچه مقرر فرموده‌ای.
سوره انعام آیه 128

26.ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمنا لنكونن من الخاسرین.
پروردگار ما، ما بر نفوس خود ستم كردیم و اگر تو ما را نیامرزی و به ما رحم نكنی از زیانكاران خواهیم بود.
سوره اعراف آیه 22

27.ربنا هولاء اضلونا فاتهم عذابا ضعفا من النار.
پروردگارا این بت ها و بت پرستان ما را گمراه نمودند عذاب آتش آنها را دو چندان كن .
سوره الاعراف آیه 38

28.ربنا لاتجعلنا مع القوم الظالمین.
پروردگار ما، ما را با مردم ستمكار و متعدی محشور مفرما.
سوره اعراف آیه47

29.ربنا افتح بیننا و بین قومنا بالحق و انت خیر الفاتحین.
پروردگارا، تو دری از رحمت به سوی ما و قوم ما بگشا كه راه تو راه حق است و تو بهترین گشاینده‌ای.
سوره اعراف آیه 89

30.ربنا افرغ علینا صبرا و توفنا مع المسلمین.
پروردگار ما، به ما تحمل و بردباری عنایت فرما و ما را جزو تسلیم شدگان پیغمبرت بمیران.
سوره اعراف آیه 126

baharealam

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
ربّنا های قرآن(31تا40)

31.ربنا لاتجعلنا فتنه للقوم الظالمین.
پروردگارا، ما را سبب آزمایش برای اقوام ستمكار قرار مده.

سوره یونس آیه 85

32.ربنا اطمس علی اموالهم و اشدد علی قلوبهم فلا یومنوا حتی یروا العذاب الالیم. 88/10
پروردگارا، اموال آنها را نابود ساز و دل‌های آنها را قسی و سخت گردان كه ایمان نمی‌آورند جز به دیدن عذاب سخت.

سوره یونس آیه 88

33.ربنا انك اتیت فرعون و ملأه زینه و اموالا فی الحیوه الدنیا.

پروردگار ما، تو فرعون و اشراف ملت او را به مال دنیا و تحمل نیرو داده‌ای. تو خود می‌توانی گرفت آنچه به آنها داده‌ای.

سوره یونس آیه 88

34.ربنا لَیضلوا عن سبیلك
پروردگارا، فرعون و فرعونیان مردم را از راه گمراه كردند.

سوره یونس آیه88

35.ربنا انی اسكنت من ذریتی بواد غیر ذی زرع عند بیتك المحرم.
پروردگار ما، من خانواده‌ام را در وادی بی آب و علف كنار خانه محترم امن تو سكنی دادم تو آنها را حفظ فرما.

سوره ابراهیم آیه 37

36.ربنا لیقیموا الصلوه فاجعل افئده من الناس تهوی الیهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم یشكرون.
پروردگار ما، من اسماعیل را در كنار خانه امن تو سكنی دادم‌، تا نماز را بر پا دارند. بارالها! دل‌های مردم را مایل و راغب به مكه گردان و این سرزمین را پر بركت قرار ده تا مردم به سوی كعبه آیند و از بركات و رزق و روزی مادی و معنوی آن بهره مند گردند. باشد كه سپاسگزار شوند.

سوره ابراهیم آیه37

37.ربنا انك تعلم ما نخفی و ما نعلن و ما یخفی علی اللّه من شیء فی الارض و لا فی السماء.
پروردگارا، تو می‌دانی آنچه پنهان و آشكار عمل می‌كنیم بر خداوند در آسمان و زمین هیچ كار و هیچ چیز پوشیده نیست.

سوره ابراهیم آیه 38

38.ربنا اغفرلی و لوالدی و للمومنین یوم یقوم الحساب.
پروردگار ما، مرا و پدر مادر مرا و همچنین مومنین را در روز حساب بیامرز.

سوره ابراهیم آیه 41

39.ربنا اخرجنا الی اجل قریب نجب دعوتك و نتبع الرسل.

پروردگار ما، عذاب را برای ما به تأخیر انداز و مهلت كوتاهی ده تا آنچه فوت شده جبران كنیم. ما دعوت تو را اطاعت كنیم و پیغمبر تو را پیروی نماییم.

سوره ابراهیم آیه 44

40.ربنا هولاء شركاونا الذین كنا ندعوا من دونك .
پروردگارا این گروهند شریكان ما كه ما را دعوت مى كردند غیر از تو را پرستش كنیم .
سوره النحل آیه 86​

بالا