قرآن در قیامت شفیع خواهد شد

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
1_4________________.jpg

مرحوم کلینی با إسناد خود از جابر از
امام محمد باقر-علیه السلام- روایت می کند:

«قال: یجیئ القرآن یوم القیامة فی أحسن منظور إلیه صورة فیمرّ بالمسلمین...
فیقول للمؤمن إقرأ و إرقه، قال: فیقرأ و یرقی حتّی یبلغ کلّ رجل منهم منزلته التّی هی له فینزلها.»

(آن حضرت گفتند: قرآن در روز قیامت می آید در حالی که از جهت شمائل و حسن صورت، دارای بهترین و زیباترین منظر است.
آنگاه از جلوی مسلمانان عبور می کند، و آنها می گوسند: این مرد از ماست! پس از نزد آنها می گذرد تا به نزد پیامبران می رسد، آنها میگویند: این مرد از ماست!
و سپس از نزد آنهانیز می گذرد تا به نزد فرشتگان مقرب می رسد، و آنها می گویند: این مرد از ماست! و پس از آن نیز از نزد آنها می گذرد تا می رسد به پروردگار عزّ و جلّ؛
در این حال می گوید: ای پروردگار من! فلان پسر فلان، من روزهای گرم تابستان او را به خواندن قرآن مشغول کردم، و شبهای او را به خواندنن قرآن پایان دادم!(در زمانی که در دار دنیا زندگی داشت.)
و اما فلان پس فلان، من هیچیک از روزهای گرم او را به خواندن قرآن سپری ننمودمف و شبهای او را به خواندن قرآن نگذراندم!
خداوند تبارک و تعالیخطاب می کند به قرآن که: اینک تو آنها را بر حسب درجات و مراتبشان، در بهشت در منازل خاص خودشان داخل کن!
در این حال قرآن بپا می خیزد و مردم مؤمن قاری قرآن ره دنبال او راه می افتند، به مؤمن می گوید:
بخوان و بالا برو!
حضرت فرمودند: پس مؤمن می خواند و بالا می رود، تا هر کسی از مؤمنینی که قران خوانده بود، به منزل خودش که طبق آیات قرآن برای او معین شده است می رسد.
در این صورت آن مؤمن قاری قرآن، در آن منزل فرود می آید.)

به همین خاطر سزاواره که مؤمن تا هنگامی که به حقیقت قرآن نرسیده و از معانی باطنیّه قرآن اطلاع پیدا نکرده، از خواندن و دقّت کردن و تفکّر در آیات آن،
و از تزکیه و تطهیر نفس و عبادت دست برنداره تا اونکه به مراد خودش برسه.

منبع:
الکافی، ج 2، ص 601.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
هر كسي كه در جواني قرآن را بخواند به طوري كه با گوشت و خون او مخلوط شود خداوند او را با سفرای گرامی و ابرار خود قرار می دهد و قرآن روز قیامت از او حمایت و جانب داری می کند و در درگاه الهی عرض می کند خداوندا هر صاحب کرداری به اجر عمل خود رسیده است مگر آنکس که به گفتار من عمل نمود . خداوندا اعطایای خود را به او برسان . خداوند دو حله از حله های بهشت به او می پوشاند و تاج کرامت بر سر او می نهد آنگاه به قرآن خطاب می فرماید و می گوید فزونتر از این مایل بودم سپس خداوند مقام امن را در دست راست و مقام خلد را در دست چپ او می نهد و وارد بهشت می گردد به او گفته می شود یک آیه از آیات قرآن را تلاوت کن و یک درجه بالاتر برو آنگاه به قرآن خطاب می شود آیا عطایای خود را به او دادیم و تو را راضی نمودیم ؟
قرآن می گوید : آری خداوندا
بنابراین قرآن از خداوند در خواست می کند و در درگاه الهی شفاعت می کند

راجع به شفاعت قرآن روایت فراوانی در کتاب سنی و شیعه نقل شده است :

از پیامبر اسلام نقل شده :
قرآن شفاعت کننده ای است که شفاعت او پذیرفته می شود و شکایت کننده ای است که خصومت او تصدیق می شود .

قرآن را بیاموزید زیرا قرآن برای اصحاب خود روز قیامت شفاعت خواهد نمود .

روزه و قرآن برای کسی که روزه گرفته است و در شبها قرآن تلاوت کرده استشفاعت می کنند روزه می گوید پروردگارا این شخص را از خوردن غذا و انجام شهوات در روز مانع شدم پس شفاعت مرا درباره او بپذیر . و قرآن می گوید من این شخص را از خواب شب باز داشتم پس شفاعت مرا در باره او بپذیر . پس شفاعت هر دو درباره اوپذیرفته می شود .

از حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده :
سوره تبارک که سی آیه است برای شخصی که آن را خوانده است شفاعت می کند تا او آمرزیده شود .

از حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده :
شفاعت کنندگان پنج تایند : 1 – قرآن 2 – خویشاوندان 3 – امانت 4 – رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم 5 – اهل بیت علیه السلام

امیرمومنان امام علی علیه السلام می فرمایند :
بدانید که قرآن شفاعت کننده است و شفاعت او پذیرفته می شود و گوینده است و گفتارش تصدیق می گردد و هر کس قرآن برای وی روز قیامت شفاعت کند شفاعت قرآن در باره او پذیرفته می شود .

بالا