چرا از بردن نام مخصوص امام زمان (ع) نهى شده است‏؟

یار آقا

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
در غيبت نعمانى از ابو خالد كابلى‏ نقل ميكند كه گفت: بعد از رحلت حضرت امام زين العابدين عليه السّلام خدمت امام محمد باقر عليه السّلام رسيدم و عرضكردم فدايت گردم از اخلاص و انس من نسبت بپدر بزرگوارتان و ترسى كه از دشمنان داشتم اطلاع داريد؟ فرمود: بلى، مقصود چيست؟
عرضكردم: پدر بزرگوارتان طورى صاحب الامر را براى من توصيف فرمودند كه اگر او را در راهى ببينم دستش را ميگيرم؟ امام فرمود: ابو خالد! مقصودت چيست؟
گفتم ميخواهم نام او را بفرمائيد تا او را بنام بشناسم فرمود: ابو خالد! بخدا قسم از امر عظيمى پرسش نمودى اگر براى ديگرى گفته بودم بتو نيز ميگفتم. مطلبى پرسيدى كه اگر برخى از اولاد فاطمه عليه السّلام بدانند او را قطعه قطعه ميكنند.

یار آقا

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
نيز در آن كتاب از ابو هاشم جعفرى روايت ميكند كه گفت: شنيده‏ام امام على النقى عليهما السّلام ميفرمود: جانشين من فرزندم حسن است ولى چگونه خواهد بود براى شما وضع جانشين او؟!.
گفتم: مگر چه مى‏شود فدايت گردم؟! فرمود: شما او را نمى‏بينيد و روا نيست كه نام او را ببريد. گفتم پس چگونه او را نام ببريم؟! فرمود: بگوئيد حجت آل محمد صلوات اللَّه و سلامه عليه.
گفتم: مگر چه مى‏شود فدايت گردم؟! فرمود: شما او را نمى‏بينيد و روا نيست كه نام او را ببريد. گفتم پس چگونه او را نام ببريم؟! فرمود: بگوئيد حجت آل محمد

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
دقیقا بیان نکردید چرا نباید گفته بشه !

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gole yakh

یار آقا

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
  1. نيز در آن كتاب از ابو هاشم جعفرى روايت ميكند كه گفت: شنيده‏ام امام على النقى عليهما السّلام ميفرمود: جانشين من فرزندم حسن است ولى چگونه خواهد بود براى شما وضع جانشين او؟!.
    گفتم: مگر چه مى‏شود فدايت گردم؟! فرمود: شما او را نمى‏بينيد و روا نيست كه نام او را ببريد. گفتم پس چگونه او را نام ببريم؟! فرمود: بگوئيد حجت آل محمد صلوات اللَّه و سلامه عليه.
    گفتم: مگر چه مى‏شود فدايت گردم؟! فرمود: شما او را نمى‏بينيد و روا نيست كه نام او را ببريد. گفتم پس چگونه او را نام ببريم؟! فرمود: بگوئيد حجت آل محمد

وقتی امام معصوم میگوید ما باید سمعاً و طاعتاً باشیم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gole yakh
بالا