توصيه امام سجاد(عليه‎السلام) در لحظات آخر عمر

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
1- ابوحمزه ثمالی ‌از‌ حضرت امام محمدباقر(علیه‎السلام) نقل می کند که فرمود:

چون هنگام وفات حضرت علی ‌بن‌ الحسین(علیهماالسلام) فرا رسید، ‌من‌ ‌را‌ ‌به‌ سینه خود چسبانید ‌و‌ فرمود:
پسرم، ‌تو‌ ‌را‌ ‌به‌ چیزی وصیت می‎کنم که پدرم ‌به‌ هنگام وفاتش ‌به‌ ‌من‌ وصیت کرد. ‌او‌ فرمود ‌از‌ ظلم ‌به‌ کسی که علیه ‌تو‌ یاری ‌جز‌ خداوند ندارد بپرهیز ‌و‌ هرگز خود ‌را‌ ‌بر‌ ‌آن‌ آلوده مساز.

2- ‌از‌ حضرت ابی الحسن(علیه‎السلام) نقل شده است که امام سجاد(علیه‎السلام) ‌در‌ هنگام وفات بیهوش شد. سپس چشمان خود ‌را‌ گشود ‌و‌ سوره واقعه ‌و‌ فتح ‌را‌ قرائت کرد ‌و‌ بعد گفت:

حمد خداوندی ‌را‌ که وعده خود ‌به‌ ‌ما‌ ‌را‌ راست گردانید ‌و‌ همه ی بهشت ‌را‌ ‌به‌ ‌ما‌ بخشید ‌و‌ ‌ما‌ ‌در‌ ‌هر‌ جای بهشت که بخواهیم برای خود منزل اختیار می کنیم.
سپس آیه 74 سوره زمر ‌را‌ تلاوت کرد: "پس ‌چه‌ خوب است اجر عاملین" ‌و‌ ‌از‌ دنیا رفت.

3- ‌و‌ ‌در‌ روایت دیگری آمده است:

امام زین العابدین(علیه‎السلام) پیش ‌از‌ وفات لحظه‎ای ‌به‌ هوش آمد ‌و‌ پارچه‎ای ‌را‌ که رویش بود کنار ‌زد‌ ‌و‌ فرمود:
قبر مرا حفر کنید ‌تا‌ ‌به‌ زمین سفت برسید. بعد پارچه ‌را‌ روی صورتش کشید ‌و‌ جان ‌به‌ جان آفرین تسلیم کرد.

برگرفته از: بحارالانوار، ج 46، ص 152، حدیث 16 (به نقل ‌از‌ اصول کافی ) ‌و‌ ص 147.
emamsajjad.com

بالا