♦♦♦♦ عــــــدل و عدالت در نهج البلاغــــــــــــه ♦♦♦♦

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

1. عدل چیست
لما سئل عن العدل - : العدل ان لا تتهمه. (خطبه 470)
امام علیه السلام در پاسخ به این پرسش كه عدل چیست؟ فرمود: عدل، آن است كه خدا را متهم نكنی.

2. دادگری واقعی
الذی صدق فی میعاده، و ارتفع عن ظلم عباده. و قام بالقسط فی خلقه، و عدل علیهم فی حكمه. (خطبه 185)
خدایی است كه در وعده خویش راستگوست و بالاتر از آن است كه به بندگانش ستم كند و در میان آفریدگانش به عدل رفتار كرده و در حكم خویش با آن ها دادگری كرده است.

3. دادگری حق
ما كان قوم قط فی غض نعمه من عیش فزال عنهم الا بذنوب اجتر حوها، لان الله لیس بظلام للعبید. (خطبه 178)
هرگز نعمت و رفاه زندگی از مردمی گرفته نشد، مگر به سبب گناهانی كه مرتكب شدند؛ چرا كه خداوند به بندگانش ستم نمی كند.

4. بردبار عادل
الذی عظم حلمه فعفا، و عدل فی كل ما قضی. (خطبه 191)
خدایی كه بردباری اش زیاد است و می بخشد و در آن چه حكم كرده، عدالت را رعایت نموده است.

5. نتیجه عدل
بالسیره العادله یقهر المناوی. (حكمت 224)
با روش عدل دشمن شكست می یابد و از میان می رود.

6. قضاوت بی عدالت
لیس من العدل القضا علی الثقه بالظن. (حكمت 220)
قضاوتی كه به حدس و گمان متكی باشد از روی عدل و داد نیست.

32080344235947849341.gif

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ajmn555

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

7. عدل شریف تر از بخشش
سئل علیه السلام: ایهما افضل: العدل، او الجود؟
فقال علیه السلام: العدل یضع الامور مواضعها، والجود یخرجها من جهتها. العدل سائس عام، و الجود عارض خاص، فالعدل
اشرفهما و افضلهما. (حكمت 437)
از حضرتش پرسیدند: دادگری بهتر است یا بخشندگی؟
فرمود: دادگری هر چیزی را در جای خویش قرار می دهد و بخشش آنها را از جای خود بیرون می كند و عدل نگهبان همه مردم است و بخشندگی به افراد مخصوص بهره می دهد. بنابراین عدل شریف تر و برتر است.

8. امر به عدل و احسان
قال فی قوله تعالی: «ان الله یامر بالعدل و الاحسان»- : العدل: الانصاف، و الاحسان: التفضل. (حكمت 231)
امام علی علیه السلام در مورد این سخن خدای متعال : «خداوند شما را به عدل و احسان فرمان می دهد.» فرمود: عدل، انصاف دادن و ستم نكردن است و احسان جود و بخشش.

9. پیوند دهنده خلق
بالنصفه یكثر المواصلون. (حكمت 224)
انصاف و عدالت است كه پیوند انسان ها را بیشتر می نماید.

10. سفارش به كارگزاران
انصفوا الناس من انفسكم، و اصبروا لحوائجهم فانكم حزان الرعیه، و وكلا الامه، و سفرا الائمه. (نامه 51)
امام علی علیه السلام در نامه ای خطاب به كارگزارانش چنین فرمود: ما بین مردم و خودتان انصاف بورزید و به برآوردن نیازهای آنان تحمل نمایید؛ زیر شما خزانه داران رعیت هستید و وكلای امت و سفیران پیشوایان.

11. توصیه به عدالت
استعمل العدل، و احذر العسف و الحیف، فان العسف یعود بالجلا و الحیف یدعو الی السیف. (حكمت 476)
عدل و دادگری را به كار بند، و از روز گویی و ستمگران برحذر باش؛ زیرا زور گویی ملت را به جلای وطن وا می دارد و ستم مردم را به قیام مسلحانه فرا می خواند.

12. توصیه علی ـ علیه السّلام ـ به یكی از كارگزارانش
آس بینهم فی اللحظه و النظره و الاشاره و التحیه، حتی لا یطمع العظما فی حیفك، و لا ییاس الضعفا من عدلك. (نامه 46)
امیرمؤ منان علی علیه السلام در نامه ای خطاب به كارگزاران خویشتن چنین فرمودند: ما بنی همه افراد رعیت در نگاه گذار و نگرش دقیق و اشاره و درود گفتن تساوی برقرار كن تا بزرگان طمع در ظلم تو نكنند و ناتوانان از دادگری تو مایوس نشوند.

www.ayehayeentezar.com_gallery_images_32080344235947849341.gif

بالا