گفتگوی جالب حضرت عیسی(ع) با یکی از مردگان

شروع موضوع توسط ارغوان ‏30/04/2014 در انجمن مناظرات معصومین

1.  
    ارغوان

ارغوان کاربر فعال "بازنشسته"

تشکر کرده:
    3,336
    شغل :
    .

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:
    يك نفر آن بالا مرا دوست دارد...........

[TABLE="class: cms_table"]
    [TR]
    [TD="colspan: 13, align: right"]در کتاب معانیالاخبار جریان گفتوگوی حضرت عیسیعلیه السلام با یکی از مردگان درباره عاقبت کسانی که محبت بیش از اندازه به دنیا داشتند و طاغوت را میپرستیدند آمده است. در این روایت آمده است: عیسی بن مریمعلیه السلام با جمعی از یاران خود از قریهای گذر میکردند که در آنجا عدهای دسته جمعی در راهها و خانههای خود مرده بودند. حضرت به یاران خود فرمود: اینها با عذاب الهی اینگونه مردهاند وگرنه باید دفن میشدند. یکی از اصحاب عرض کرد: دوست داریم ماجرای آنها را بدانیم. مسیحعلیه السلام خطاب به مردگان فرمود: ای اهل قریه! یکی از آنان جواب داد: لیبک یا روح الله فرمود: قصه شما چه بوده است که اینگونه مردهاید؟ جواب داد: ما صبح در سلامت بودیم و شب خود را در هاویه دیدیم. حضرت سوال کرد: هاویه چیست؟ عرض کرد: دریاهایی از جهنم که در آن کوههایی از آتش وجود دارد. حضرت پرسید: چه شد که اینگونه عذاب شدید؟ عرض کرد: محبت به دنیا داشتیم و طاغوت را میپرستیدیم. فرمود: در چه حدی به دنیا محبت داشتید؟ عرض کرد: به همان اندازه که کودک مادرش را دوست دارد. وقتی مادر را میبیند شادمان میشود و وقتی مادر از نزد او میرود اندوهگین میگردد. سوال فرمود: عبادت شما برای طاغوت در چه حدی بود؟ عرض کرد: هر دستوری میدادند اطاعت میکردیم. فرمود: چرا فقط تو از بین همه آنها به من جواب دادی؟ پاسخ داد: زیر آنها به لجامهایی از آتش بسته شدهاند و ملائکه غلاظ و شداد بر آنها گمارده شدهاند. اما من در بین آنها بودم ولی همه رفتارهای آنان را انجام نمیدادم. زمانی که عذاب فرا رسید مرا هم در بر گرفت و در حال حاضر کنار جهنم معلق هستم و همواره میترسم که در آن بیفتم. سپس مسیحعلیه السلام فرمود: پس خواب در جای نامناسب و خوردن نان جو که با سلامت دین همراه باشید بیشترین خوبی است1". امیرالمومنینعلیه السلام نیز در این باره میفرمایند: "از دنیا(محبت دنیا) بپرهیز که هم دشمن دوستان خدا و هم دشمن دشمنان خداست؛ زیرا دوستان خدا را غمناک میکند و دشمنان او را فریب میدهد. دنیا سرایی است بس فریبنده و مکار، هر روز همسری برمیگزیند و هر شبی خانوادهای را به قتل میرساند. او هر ساعت و لحظهای جمعی را از هم متفرق میکند2". 1- معانی الاخبار، ص341 و قصههای معنوی، ص109 2- نهج السعاده، ج3، ص174و202، دو روایت 3- در محضر امیرمومنانعلیه السلام ص 435، ج5[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]

مسافر, ARKA, ندا66 و 7 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.