مبدا تاریخ انسان کجاست ؟ انتهای مسیر او چیست ؟

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

وقتی سخن از مبدا تاریخ به زبان می آوریم ، نه آن دورانی است که بشر، در پی درک صرفا مادی خود از طبیعت و بهره گیری بیشتر از آن بود ( قبل از حضرت آدم )

1 . بلکه گاه زمانی است که این بشر ، شان و قابلیت آن پیدا می کند که خداوند او ( یعنی آدم ) را برمی گزیند
2 ، از روح خود در او می دمد
3 ، وی را علم جستجو در اعماق درون خود
4 و سیر کمالی جهان هستی می دهد
5 و در مسیر عقلانیت به جاده ای که از دنیای زمینی می گذرد
6 و در نهایت به جایگاه قرار ابدی می رسد
7 ، می فرستد .از آنجا که این مسیر ، از دو جاده مستقیم " عبور از نفس ( فنا ) و بقا در خداوند "
8، و یا غیر مستقیم " سقوط در نفس و عذاب و سپس بازگشت "
9، تشکیل شده است ، خداوند بسبب رحمانیت و حکمتی که آدم ( انسان ) را به خاطر آن برگزید
10 ، پیامبرانش را برای کشف گنجینه ها و ذخایر عقول بشری ، بسوی او رهنمون کرد
11 ، تا راه از بیراهه بشناسد
12و با عبودیت حضرتش
13 ، عاقبت در سرای الهی
14 ، آرام گیرد .و اینرامش و قرار ، در بارگاه الهی
15 ، سنت لایتغیری است
16 که خداوند در ورای هستی به جریان انداخته ، و عاقبت و منتهای همه چیز را ، به انجام رسیدن نیت خود از خلقت انسان می داند
17 و آن چیزی نیست جز به ظهور رسیدناسما الهی در وجود او
18 ، و آن گاه است که جز حضرت حق ، غیری در پهنه هستی وجود نخواهد داشت
19 ، چرا که تنها حقیقت هستی اینست :
20-لا اله الا الله

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : مبدا تاریخ انسان کجاست ؟ انتهای مسیر او چیست ؟

1- " هل اتی علی الا نسان حین من الدهر لم یکن شیئا مذکورا ". سوره انسان ( دهر ) – آیه 1 – تفسیر مجمع البیان
" دوره قبل از خلقت حضرت آدم : آيا زمانى طولانى بر انسان گذشت که چيز قابل ذکرى نبود ؟! "

2- " ان الله اصطفی آدم و ... علی العالمین " - سوره ال عمران – آیه 33
" خداوند آدم را ...... انتخاب نمود . "

3- " فاِذا سويته و نفخت فيه من روحى " – سوره حجر – آیه 29
" پس چون كار او را به پايان رسانيدم و از روح خود در او دميدم "

4- " أ تزعم انك جرم صغير و فيك انطوى العالم الاكبر"امام علی (ع) - پرتوى از اصول كافى‏، ج 3 ص 209.
" آيا گمان ميكني تو واقعاً موجود كوچكي هستي در حالي كه عالمي بزرگتر از اين عالم در وجود تو هست "

5- " علم ادم الاسما کلها . سوره بقره – آیه 31 "
" سپس علم اسماء را همگى به آدم آموخت. "

6- " قلنا اهبطوا منها جميعا فاما ياتينکم مني هدى فمن تبع هداي فلا خوف عليهم و لا هم يحزنون" – بقره 38
" گفتيم : همگى از آن ، فرود آييد ! هرگاه هدايتى از طرف من براى شما آمد، کسانى که از آن پيروى کنند، نه ترسى بر آنهاست، و نه غمگين شوند ."

7- " الى ربك يومئذ المستقر "- سوره قیامت – آیه 12
" آن روز ، قرارگاه نهايى ، تنها بسوى پروردگار تو است . "

8- "ان اعبدونی هذا صراط مستقیم. " - سوره یس – آیه 61
" مرا بپرستيد که راه مستقيم اين است . "

9- " والذین کفروا اعمالهم کسراب بقیعه یحسبه الضمئان مائا حتی اذا جائه لم یجده شیئا و وجد الله عنده" - سوره نور - آیه 39
" کسانى که کافر شدند ، اعمالشان همچون سرابى است در يک کوير که انسان تشنه از دور آن را آب مى‏پندارد ؛ امّا هنگامى که به سراغ آن مى‏آيد چيزى نمى‏يابد ، و خدا را نزد آن مى‏يابد که حساب او را بطور کامل مى‏دهد "

10- " يابن آدم خلقت الاشياء كلها لاجلك و خلقتك لاجلي و انت تفرمني " – امام علی (ع) از زبان موسی (ع) –
المواعظ العدديه ، الباب الثاني عشر ، الفصل الثاني ص 255 به نقل از كتاب گنج حكمت
" اي فرزند آدم ! همه چيزها را براي تو آفريدم و تو را براي خودم ، در حالي كه تو از من مي گريزي ؟ "

11- " و اصطفي سبحانه من ولده انبياء ..... يثيروا لهم دفائن العقول"– نهج البلاغه – خطبه 1
" خداوند سبحان از ميان فرزندان آدم ، پيامبرانى برگزيد ....تا خردهاشان را که در پرده غفلت ، مستور گشته برانگيزاند . "

12- " الم نجعل له عینین و لسانا و شفتین و هدیناه النجدین " - سوره بلد - آیه 8
" آیا ما برای انسان دو چشم و یک زبان و دو لب قرار ندادیم و او را به دو راه رهنمایی‏ نکردیم ؟"

13- " و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون " - سوره ذاریات – آیه56
" من جنّ و انس را نيافريدم جز براى اينکه عبادتم کنند ! "

14- " يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضية مرضية فادخلي في عبادي فادخلي جنتي " سوره فجر - آیات 27 ـ 28
" تو اي روح آرام يافته، به سوي پروردگارت بازگرد در حالي كه هم تو از او خشنودي و هم او از تو خشنود است، پس در سلك بندگانم در آي و در بهشتم وارد شو ."

15-" فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر "سورهي قمر- آيه 55
" در جایگاه صدق ، نزد خداوند ملیک مقتدر "

16- " فلن تجد لسنت اللّه تبدیلا و لن تجد لسنت اللّه تحویلا " – سوره فاطر – آیه 4
" پس در سنت الهی تبدیل و تحویلی نخواهی یافت . "

17- " و لله عاقبه الامور؛ " - سوره حج - آيه 41
"و فرجام همه کارها از آن خداست . "

18- "كنت كنزاً مخفياً فأحببت أن أعرف فخلقت الخلق لكي أعرف " - بحارالانوار، ج 84 ، ص 198
" من گنج پنهان بودم . دوست داشتم كه آشكار شوم . پس خلق را آفريدم تا شناخته شوم "

19- " كل من عليها فان و يبقى وجه ربك ذوالجلال و الاكرام " - سوره رحمن - آيه 26
" تمام كسانى كه بر صفحه زمين هستند فانى مى‏شوند و تنها ذات خداوند باقى مى‏ماند "

20- " وَ لاتَدْعُ مَعَ اللهِ إِلَهًا آخَرَ لا إِلَهَ إِلَّا هُوَ كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ ‏" - سورة قصص (28) آية 88 .
" و معبود ديگري با خداوند مخوان، خدايي جز او نيست، جز وجه او همه چيز نابود شونده است. فرمان از آنِ اوست و به سوي او بازگردانيده ميشويد. "

منبع : رازهای خلقت - http://mahsan.parsiblog.com/Pages/2/

بالا