چهل حدیث در مورد امام زمان( عج)

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حديث31- سلطنت مهدى (ع):
ابوهريره روايت كرده كه پيغمبر (ص) فرمود:

لولم يبق من الدنياالا ليلة لملك فيها رجل من اهل بيتى .

اگر از عمر دنيا جز يكشب نماند، در همان شب مردى از اهل بيت من به سلطنت رسد.

حديث32- خلافت مهدى (ع) :
ثوبان از پيامبر اكرم (ص) روايت كردهكه فرمود:

نزد گنج شما سه نفر به قتل رسند كههر سه پسران خليفه مى باشند و پس از آن ديگر هيچ يك از آنها خليفه نمى شود تا آن كهمردمى با پرچمهاى سياه سررسند و طورى آنها را به قتل رسانند كه هيچ قومى را بدانوضع نكشته باشند.

ثم يجيئى خليفة اللهالمهدى فاذا سمعتم به فأتوه فيبايعوه فانه خليفة الله المهدى.

سپس خليفه خدا مهدى بيايد ، چون بشنويد كه ظهور نموده به سوى او رو آوريد و با او بيعت كنيد زيرا اومهدى خليفه حقيقى خداوند است .

حديث33- بيعت با حضرت:
ثوبان از پيامبر (ص) روايت كرده كه فرمود:

مردمى با پرچم هاى سياه از جانب شرق پديد آيند كه دلهاى آهنين دارند هر كس از آمدن آنها مطلع گشت به سوى آنها رو آورد و با آنان بيعت كند و لو با رفتن از روى برف باشد.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حديث34- پيوند دهنده دلها :
از على (ع) روايت شده كه فرمود: بهپيغمبر اكرم (ص) عرض كردم :

يا رسول الله (ص) أمنا آل محمد المهدى أم من غيرنا ؟

اى رسول خدا مهدى ازما اهل بيت است يا از غير ما؟

پيامبر فرمود:

لا، بل منا يختم اللهبه الدين كما فتح بنا و بنا ينقذون من الفتن كما انقذوا من الشرك و بنا يؤلف اللهبين قلوبهم بعد عداوة الفتنة اخوانا كما ألف بينهم بعد عداوة الشرك اخواناً فىدينهم .

او از ماست خداوند دينرا به وسيله او ختم كند چنان كه توسط ما گشود ، مردم به وسیله ما از آشوبها نجاتيابند چنان كه از منجلاب شرك بيرون آمدند، دلهاى آنها را به هم پيوند دهد و بعد ازدشمنيها آنها را با هم برادر كند، چنان كه بعد از نجات از شرك ، آنها را با همبرادر دينى كرد.

حديث35- بعد از مهدى زندگى بى فائده است:
عبدالله بن مسعود مى گويد پيامبراكرم (ص) فرمود :

لولم يبق من الدنياالا ليلة لطول الله تلك الليلة حتى يملك رجل من اهل بيتى يواطى اسمه اسمى و اسمابيه اسم ابى يملاء ها قسطاً و عدلاً كما ملئت ظلماًً و جوراً و يقسم المال بالسويةو يجعل الله الغنى فى قلوب هذه الامة فيملك سبعاً او تسعاً لاخير فى العيش بعدالمهدى.

اگر از عمر دنيا جز يكشب نماند، خداوند آن شب را چندان دراز گرداند تا مردى از اهل بيت من به سلطنت رسدكه نامش نام من و نام پدرش نام پدر من مى باشد . و او زمين را پر از عدل و داد كندچنان كه پر از ظلم و جور شده باشد، اموال را بالسويه ميان مردم تقسيم كند، و خداونددلهاى امت مرا بى نياز گرداند، هفت سال يا نه سال سلطنت نمايد سپس بعد از مهدى زندگى فائده ندارد.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حديث36- قسطنطنيه به دست مهدى (ع) فتح شود:
ابوهريره از پيغمبر (ص) روايت كرده كه فرمود:

لا تقوم الساعة حتىيملك رجل من اهل بيتى يفتح القسطنطنية و جبل الديلم و لو لم يبق الا يوم واحد لطولالله ذلك اليوم حتى يفتحها.

پيش از آنكهقيامت شود و مردى از اهل بيت من به سلطنت رسد و قسططنطنيه و جبال ديلم(2) را فتح كند اگر يك روز از عمر دنيا باقى باشد خداوند آن روز را چندان درازگرداند تا آنجا را فتح كند.
جبال ديلم نواحى قزوين رو به طرف شمال و منطفه گيلان است .

حديث37- مهدى (ع) پس از پادشاهان ستمگر:
قيس بن جابر از پدرش و او از جدش ،از رسول خدا (ص) روايت نموده كه فرمود:

سيكون بعدى خلفاء ومن بعد الخلفاء امراء و من بعد الامراء ملوك جبابرة ثم يخرج رجل من اهل بيتى يملاءالارض عدلاً كما ملئت جوراً .

بعد ا ز من خلفاءخواهند بود و بعد ازخلفاء امراء و بعد از امراء پادشاهان ستمگر بيايند آنگاه مردىاز اهل بيت من خواهد آمد كه زمين را از عدل و داد پركند چنانكه پراز ظلمباشد.

حديث38-عيسى (ع) مأموم مهدى (ع) :
ابوسعيد از پيغمبر (ص) نقل كرده كه فرمود:

منا الذى يصلى عيسىابن مريم (ع) خلفه .

آن كس كه عيسى بن مريم پشت سر او نماز مى گذارد ، از ما است.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ali

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

حديث39- مهدى با عيسى بن مريم سخن مىگويد:
جابر بن عبدالله انصارى از آن حضرتروايت نموده كه فرمود:
ينزل عيسى بن مريم (ع) فيقول امير هم المهدى تعال صل بنا فيقول : الا ان بعضكم على بعض امراء تكرمة منالله عزوجل لهذه الامة.
چون اصحاب مهدى قيامكنند، عيسى بن مريم از آسمان فرود آيد، امير قيام كنندگان به عيسى مى گويد بيا تابا تو نماز بگذاريم عيسى مى گويد: شما خود از جانب خدا برخى بر برخى ديگر اميرهستيد و اين لطف خدا نسبت به اين امت است.

حديث40- مهدى (ع) حافظ امنيت :
عبدالله بن عباس از پيغمبر اكرم (ص) روايت كرده كه فرمود:
لن تهلك امة انافى اولها و عيسى بن مريم فى آخرها و المهدى فى وسطها .

كشف الغمه ، على بى عيسى اربلى بنقل بحار، ج 51، از صفحه 78تا 85، ابونعيم اصفهانى اين چهل حديث را با سلسله سند ذكر كرده ، اهميت اين روايات در اين است كه اغلب آنها از راويان مشهور اهل تسنن نقل شده ، مرحوم اربلى جهت اختصار سلسله سند آنها را حذف كرده است.

امتى كه من در اول آنها و عيسى بن مريم در آخر آنها و مهدى در وسط آنها باشيم، هرگز هلاك نمى شوند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Ali

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
پاسخ : چهل حدیث در مورد امام زمان( عج)

قال الا مام المهدي ، صاحب العصر و الزّمان سلام اللّه عليه و عجّل اللّه تعالى فرجه الشّريف :
1 - الَّذى يَجِبُ عَلَيْكُمْ وَ لَكُمْ اءنْ تَقُولُوا: إنّا قُدْوَةٌ وَ اءئِمَّةٌ وَ خُلَفاءُ اللّهِ فى اءرْضِهِ، وَ اُمَناؤُهُ عَلى خَلْقِهِ، وَ حُجَجُهُ فى بِلادِهِ، نَعْرِفُ الْحَلالَ وَالْحَرامَ، وَ نَعْرِفُ تَاءْويلَ الْكِتابِ وَ فَصْلَ الْخِطابِ.
ترجمه :
فرمود: بر شما واجب است و به سود شما خواهد بود كه معتقد باشيد بر اين كه ما اهل بيت رسالت ، محور و اءساس امور، پيشوايان هدايت و خليفه خداوند متعال در زمين هستيم .
همچنين ما امين خداوند بر بندگانش و حجّت او در جامعه مى باشيم ، حلال و حرام را مى شناسيم ، تاءويل و تفسير آيات قرآن را عارف و آشنا هستيم

تفسير عيّاشى : ج 1، ص 16، بحارالا نوار: ج 89، ص 96، ح 58.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

حديث 1 :
حضرت امام مهدي (عج) : نفع بردن از من در زمان غيبتم مانند نفع بردن از خورشيد هنگام پنهان شدنش در پشت ابرهاست و همانا من ايمني بخش اهل زمين هستم ، همچنانكه ستارگان ايمني بخش اهل آسمانند .

و أما وجه الانتفاع بي في غيبتي فكالانتفاع بالشمس إذا غيبها عن الأبصار السحاب وإني لأمان لأهل الأرض كما أن النجوم أمان لأهل السماء .
بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 181

حديث 2 :
حضرت امام مهدي (عج) : تصرف كردن در مال ديگري بدون اجازه صاحبش جايز نيست .

لا يحل لأحد أن يتصرف في مال غيره بغير إذنه .

وسائل الشيعة ، ج 17 ، ص 309

حديث 3 :
حضرت امام مهدي (عج) : من ذخيره خدا در روي زمين و انتقام گيرنده از دشمنان او هستم .

أنا بقية الله في أرضه و المنتقم من أعدائه .

تفسير نورالثقلين ، ج 2 ، ص 392

حديث 4 :
حضرت امام مهدي (عج) : ملعون است ، ملعون است كسي كه نماز مغربش را به تأخير بيندازد ، تا زماني كه ستارگان آسمان پديدار شوند .

ملعون ملعون من أخر المغرب إلي أن تشتبك النجوم .

بحار الأنوار ، ج 52 ، ص 15

حديث 5 :
حضرت امام مهدي (عج) : هيچ چيز مانند نماز بيني شيطان را به خاك نمي مالد ، پس نماز بگزار و بيني شيطان را به خاك بمال .

ما أرغم أنف الشيطان بشيء مثل الصلاة ، فصلها و أرغم أنف الشيطان .

بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 182

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

حديث 6 :
حضرت امام مهدي (عج) : ملعون است ، ملعون است ، كسي كه نماز صبحش را به تأخير بيندارد ، تا زماني كه ستارگان آسمان محو شوند .

ملعون ملعون من أخر الغداة إلي أن تنقضي النجوم .
بحارالأنوار ، ج 52 ، ص 16

حديث 7 :
حضرت امام مهدي (عج) : هر يك از پدرانم بيعت يكي از طاغوتهاي زمان به گردنشان بود ، ولي من در حالي قيام خواهم كرد كه بيعت هيچ طاغوتي به گردنم نباشد .

إنه لم يكن أحد من آبائي إلا و قد وقعت في عنقه بيعة لطاغية زمانه و إني أخرج حين أخرج و لا بيعة لأحد من الطواغيت في عنقي .
بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 181

حديث 8 :
حضرت امام مهدي (عج) : من آخرين جانشين پيامبر هستم ، و به وسيله من است كه خداوند بلا را از خاندان و شيعيانم دور مي سازد.

أنا خاتم الأوصياء و بي يدفع الله البلاء عن أهلي و شيعتي .
بحارالأنوار ، ج 52 ، ص 30

حديث 9 :
حضرت امام مهدي (عج) : هر كس در اجراي اوامر خداوند كوشا باشد ، خدا نيز وي را در دستيابي به حاجتش ياري مي كند .

من كان في حاجة الله ، كان الله في حاجته .
بحارالأنوار ، ج 51 ، ص 331

حديث 10 :
حضرت امام مهدي (عج) : سنت تخلف ناپذير خداوند بر اين است كه حق را به فرجام برساند و باطل را نابود كند ، و او بر آنچه بيان نمودم گواه است .

أبي الله عز و جل للحق إلا إتماما و للباطل إلا زهوقا و هو شاهد علي بما أذكره .

بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 193

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

حديث 11 :
حضرت امام مهدي (عج) : براي زود فرارسيدن فرج ( و ظهور ما ) زياد دعا كنيد ، كه آن همان فرج و گشايش شماست .
أكثروا الدعاء بتعجيل الفرج ، فإن ذلك فرجكم .
كمال الدين للصدوق ، ج 2 ، ص 485

حديث 12 :
حضرت امام مهدي (عج) : اگر خواستار رشد و كمال معنوي باشي هدايت مي شوي ، و اگر طلب كني مي يابي .
ان استرشدت أرشدت ، و ان طلبت وجدت .
بحارالأنوار ، ج 51 ، ص 339

حديث 13 :
حضرت امام مهدي (عج) : ما در رعايت حال شما كوتاهي نمي كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتاريها به شما روي مي آورد و دشمنان شما را ريشه كن مي كردند . پس از خدا بترسيد و ما را پشتيباني كنيد .
إنا غير مهملين لمراعاتكم و لا ناسين لذكركم ، و لو لا ذلك لنزل بكم اللأواء و اصطلمكم الأعداء ، فاتقوا الله جل جلاله و ظاهرونا .

بحارالأنوار ، ج 53 ، ص 175

حديث 14 :
حضرت امام مهدي (عج) : و اما در پيشامدها و مسايل جديد به راويان حديث ما مراجعه كنيد ، زيرا كه آنان حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر آنان هستم .
و أما الحوادث الواقعة فارجعوا فيها إلي رواة حديثنا فإنهم حجتي عليكم و أنا حجة الله عليهم .
بحار الأنوار ، ج 53 ، ص 181

حديث 15 :
حضرت امام مهدي (عج) : اگر از خداوند ( صاحب عزت و جلال ) طلب آمرزش كني ، خداوند تو را مي آمرزد .
إذا استغفرت الله ( عز و جل ) فالله يغفر لك .
بحارالأنوار ، ج 51 ، ص

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"

امام زمان عج میفرمایند:

اءبَى اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِلْحَقِّ إلاّ إتْماما وَ لِلْباطِلِ إ لاّزَهُوقا.
ترجمه :
فرمود: همانا خداوند متعال ، إباء و امتناع دارد نسبت به حقّ مگر آن كه به إتمام و كمال برسد و باطل ، نابود و مضمحل گردد

بحارالا نوار: ج 53، ص 193، ضمن ح 21.

بالا