@@@ ----- فرافکنی ----- @@@

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
n00020101-b.jpg

فرافکنی مبحثی است در روانشناسی که اول بار زیگموند فروید آن را مطرح کرد.
فرافکنی یعنی نسبت دادن ناآگاهانه اعمال، عیبها و امیال ناپسند خود به دیگران که در واقع ساز و کاری پدافندی به شمار میآید.

«فرافکنی در معنای واژهای آن، بر پرتاب کردن رو به بیرون یا رو به جلو دلالت دارد و به فرایند یا اسلوبی اشاره دارد که افراد به مدد آن، ایدهها، تصویرها و امیال را بر محیط بیرونیشان تحمیل میکنند.
اصطلاح فرافکنی در روانکاوی کاربرد دارد؛ در آن فرافکنی یکی از ساز و کارهای پدافندی (دفاعی) در برابر نگرانی به شمار میرود. در این معنی خواستهها و انگیزههای ناپذیرفتنی که بازشناخت آنها در «خود»، ممکن است موجب ناراحتی شود، به دیگران نسبت داده میشود. «این وسیله پدافندی به طور کامل در جهت عکس درونفکنیمیباشد و اساس آن از این قرار است که فرد میکوشد تا تمایلات نامناسب و ناپسند خویش را به دیگران نسبت دهد و در نتیجه خود را عاری از هرگونه عیب و نقص بداند و خود را از احساس گناه، برهاند. با این وسیله پدافندی، فرد در مورد دیگران با مقیاس خویش قضاوت میکند.

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

فرافکنی یعنی انگشت اتهام به سوی دیگران گرفتن
. فرافکنی عبارت است از تمایل به نسبت دادن آنچه در درون می گذرد به دیگران یا به محیط. فرافکنی فرد را در مقابل یک نوع اضطراب حفظ می کند: اضطرابی که در اثر اعتراف به کاستیها و نقصها ممکن است به وجود آید. کسی که فرافکنی می کند معمولاً احساسات، نقصها، یا آرزوهای غیر قابل قبول خود را در دیگران می بیند. فرافکنی، با برجسته کردن و اغراق آمیز کردن صفات شخصیتی منفی در دیگران، از اضطراب می کاهد.

فروشنده ای که خودش را مسیحی بسیار مومنی می داند که جامعه روی او حساب می کند، ولی فردی به شدت طمع کار است و سر مشتریان کلاه می گذارد، از بر این باور است که همۀ مشتریانی که وارد مغازه می شوند می خواهند هر طور که شده سر او کلاه بگذارند. مسلم است که اکثریت مطلق مشتریان چنین قصدی ندارند، و او در واقع، حرص و دغل کاری خود را به آنان فرافکنی می کند. دانشجویی که در امتحان شفاهی رد می¬شود می گوید که استاد امتحان گیرنده ضعیف بوده است.

پرستاری که در انجام وظایف خود خوب عمل نمیکند می گوید که سایر پرستاران به بیماران خوب رسیدگی نمیکنند. جراحی که عملش موفقیت آمیز نیست با اصرار می گوید که کمک جراح و سرپرستار به وظایفشان خوب عمل نکرده اند. کسی که کمبود جنسی دارد، رفتار دوستانه و عادی دیگران را نوعی "دعوت" محسوب می کند. این نوع افراد وقتی به فروشگاهی می روند و فروشنده به آنها لبخند می زند، فکر می کنند که وی از آنها "خوشش آمده است".

مردی که به همسرش خیانت می کند ممکن است دائم به او تهمت خیانتکاری بزند. زنی که از دست شوهر خود عصبانی است ممکن است با گفتن " چرا از دست من این همه عصبانی هستی؟" در واقع عصبانیت خودش را توجیه کند. نوعی شدید از فرافکنی ممکن است به رفتار خصمانه یا حتی پرخاشگری منجر شود مخصوصاً هنگامی که فرد احساس می کند یک نفر دیگر باعث و بانی احساسات منفی اوست. برای مثال، بیمار بسیار چاقی که چند کیلو چاقتر شده است ممکن است پرستار خود را مقصر بداند و بگوید که او ترازو را دستکاری کرده است تا او را چاقتر نشان دهد. آزمونهای فرافکنی با ارائۀ محرکها یا سوالات خنثی یا مبهم و دریافت پاسخ از مراجع، آن پاسخها را به عنوان فرافکنی تحلیل می کنند.

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
بسیار عالی بیان شد بانو آبشار عزیز:53:
خب در محیط اطرافمون افرادی رو می بینیم که دچار انواع حالت های خفیف وشدید فرافکنی هستند
از دید این افراد خودشون معصوم هستند و رفتارشون کامل و بدون عیب ونقص هست
از دید فردی که دچار این توهم نگرشی هست ، خود فرد الگوی کامل ومناسبی برای بقیه محسوب میشه
توقع همچین دیدی رو از بقیه هم دارند و در بسیاری از مواقع اگه دید دیگران تغییری نکنه تهاجمی برخورد میکنند
نمونه های مختلفی هست که کاش راه حل ها وطریق درمان هم در همین تاپیک بیان بشه
و یا معضلاتی که با وجود این نگرش برا دیگران به وجود میاد...

مائده سادات

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
فرافکنی یعنی انگشت اتهام به سوی دیگران گرفتن. فرافکنی عبارت است از تمایل به نسبت دادن آنچه در درون می گذرد به دیگران یا به محیط. فرافکنی فرد را در مقابل یک نوع اضطراب حفظ می کند: اضطرابی که در اثر اعتراف به کاستیها و نقصها ممکن است به وجود آید. کسی که فرافکنی می کند معمولاً احساسات، نقصها، یا آرزوهای غیر قابل قبول خود را در دیگران می بیند. فرافکنی، با برجسته کردن و اغراق آمیز کردن صفات شخصیتی منفی در دیگران، از اضطراب می کاهد....واقعا خیلی عالیه...ممنون از مطالب زیباتون...در واقع به رشته تحصیلی من هم مربوط میشه

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
بسیار عالی بیان شد بانو آبشار عزیز:53:
خب در محیط اطرافمون افرادی رو می بینیم که دچار انواع حالت های خفیف وشدید فرافکنی هستند
از دید این افراد خودشون معصوم هستند و رفتارشون کامل و بدون عیب ونقص هست
از دید فردی که دچار این توهم نگرشی هست ، خود فرد الگوی کامل ومناسبی برای بقیه محسوب میشه
توقع همچین دیدی رو از بقیه هم دارند و در بسیاری از مواقع اگه دید دیگران تغییری نکنه تهاجمی برخورد میکنند
نمونه های مختلفی هست که کاش راه حل ها وطریق درمان هم در همین تاپیک بیان بشه
و یا معضلاتی که با وجود این نگرش برا دیگران به وجود میاد...

ممنونم از شما ناجی عزیز
در ذیل این موضوع مطالبی رو اوردم که شاید به نوعی پاسخ شما در اون باشه

:1:

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

● فرافکنی مثبت و منفی
علاوه بر فرافکنی های منفی باید به فرافکنی های مثبت نیز توجه کنیم، آنها نیز یادآور جنبه هایی در ما هستند. اگر شجاعت یک قهرمان را تحسین می کنید، به این دلیل است که میزان شجاعتی را که می توانید در زندگی ابراز کنید، در او می بینید.

بیشتر افراد عظمت خود را فرافکنی می کنند و اگر شما عظمتی را مشاهده می کنید، در واقع عظمت خودتان را می بینید. چشمان تان را ببندید و به این نکته بیندیشید، اگر عظمت فرد دیگری را تحسین می کنید، آنچه می بینید، عظمت خودتان است و اگر آن را نداشتید، نمی توانستید آن را در دیگری تشخیص دهید.

شاید شما به شیوه ای متفاوت این ویژگی را نشان می دهید. بنابراین، می توان گفت وقتی به کسی عشق می ورزید، در واقع به دلیل خصلت هایی است که آن فرد دارد و این خصلت ها، جایی در تاریک خانه وجود شما پنهان شده اند. کافی است چشمان تان را باز کنید و به خود بنگرید. البته چون نمی توانیم خودمان را بنگریم، به آینه ای نیاز داریم. شما آینه من هستید و دیگران آینه شما.

بزرگان دین به ما گفته اند که مومن آینه مومن است. مطمئنا چیزهایی که در خودتان دوست دارید یا ندارید، در دیگران می بینید. با شناسایی و در آغوش کشیدن این جنبه های خود، می توانید با خود و دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید.

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
اکنون بهتر است چند تمرین ساده اما مستمر را انجام دهیم:

اگر متوجه شدید که نسبت به رفتار دیگران واکنش شدیدی از خود نشان می دهید، می توانید از خود بپرسید خب، درست است که فرد الف رفتارهای نامناسبی دارد، ولی چرا من باید تا این اندازه نسبت به او حساسیت نشان دهم و از او متنفر باشم. پس حتما اشکالی در من وجود دارد که تا این اندازه حساس هستم و از طرفی اگر دیگران را افرادی در حال رشد ببینید، به جای نشان دادن واکنش های منفی شدید با آنها مدارا خواهید کرد و با خود خواهید گفت رفتارهای نامناسب آنها از تاریخچه زندگی آنها بر می خیزد و اگر زندگی فرصت های مناسبی در اختیار آنان قرار دهد، مطمئنا اصلاح خواهند شد.

به مدت یک هفته خود را زیر نظر بگیریم، اگر از کسانی رنجیده ایم، دلایل رنجش و رفتاری که باعث این رنجش شده را یادداشت کنیم.
سپس برگذشته خود مرور کنیم آیا تاکنون این رفتارها یا ویژگی های منفی در ما دیده شده است یا خیر؟

نظر خود را درباره نزدیکان، دوستان، افراد خانواده و همکاران بنویسیم و در صورت امکان از آنها نیز نظرخواهی کرده یا لااقل قبل از قضاوت قطعی کمی به افشای واقعیت فرصت دهیم تا حقیقت روشن شود.

برای بهتر شدن زندگی، به دیگران چه توصیه ای می کنیم؟ فهرستی از پندارها – قضاوت ها و توصیه هایی که به دیگران می کنیم، تهیه کنیم. آیا تمام تصورات و قضاوت هایمان نسبت به دیگران صحیح هستند؟ آیا این توصیه ها برای خودمان مناسب نیستند؟ شاید این توصیه ها برای ما نیز مفید باشند. پس کافی است به توصیه هایی که به دیگران می کنیم، ابتدا خود عمل کنیم تا به نتیجه مثبت فرافکنی دست یابیم.

احمد فلاح
کارشناس ارشد روان شناسی شخصیت

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
تشکر میکنم آبشار عزیز و بزرگوار:gol:
راه حل های خوب ومفیدی بود
من در این مورد میخواستم تحقیق کنم و یه نمونه دیدم که تاتر درمانی رو توصیه کرده بودند
البته سخته ولی گاهی در برخورد با افراد فرافکن منفی ،معضلاتی به وجود میاد که تاثیرات خودش رو میگذاره بر محیط.
گاهی چنان حرفای منفی تاثیر بر دیگران میگذاره که به عنوان یه باور نقش میگیره و قضاوت ...
و این باورها وقضاوتها مدتها ممکنه باشه با افراد تا خلافش در مرور زمان بهشون اثبات بشه
خب نمیشه بی تفاوت بود چون ما هم جرئی از این محیط هستیم و دوست داریم همه با آرامش کنار هم باشند
بازم ممنونم از مطالب مفیدتون :gol:

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
تشکر میکنم آبشار عزیز و بزرگوار:gol:
راه حل های خوب ومفیدی بود
من در این مورد میخواستم تحقیق کنم و یه نمونه دیدم که تاتر درمانی رو توصیه کرده بودند
البته سخته ولی گاهی در برخورد با افراد فرافکن منفی ،معضلاتی به وجود میاد که تاثیرات خودش رو میگذاره بر محیط.
گاهی چنان حرفای منفی تاثیر بر دیگران میگذاره که به عنوان یه باور نقش میگیره و قضاوت ...
و این باورها وقضاوتها مدتها ممکنه باشه با افراد تا خلافش در مرور زمان بهشون اثبات بشه
خب نمیشه بی تفاوت بود چون ما هم جرئی از این محیط هستیم و دوست داریم همه با آرامش کنار هم باشند
بازم ممنونم از مطالب مفیدتون :gol:

متشکرم
خوشحالم که مفید بوده
:53:

بالا