عصمت حضرت معصومه(س)

شروع موضوع توسط ضحا ‏10/09/2013 در انجمن حضرت معصومه سلام الله علیها

 1.  
  ضحا

  ضحا کاربر ویژه "کاربر *ویژه*"

  تاریخ عضویت:
  ‏26/08/2012
  ارسال ها:
  6,518
  تشکر شده:
  23,787
  تشکر کرده:
  9,864
  امتیاز:
  128
  محل سکونت:
  مشهد

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم
  پیام کاربری:
  یا علی بن موسی الرضا عليه السلام

  [​IMG]  عصمت حضرت معصومه(س)
  بر اساس روایتى كه مرحوم سپهر در «ناسخ‏» از امام رضاعلیه السلامروایت كرده، لقب«معصومه‏» را به حضرت معصومه، امام هشتم‏ اعطا كرده‏ اند.

  طبق این روایت امام رضاعلیه السلام
  فرمود: «من زار المعصومه بقم كمن زارنى‏» «هركس حضرت معصومه را درقم زیارت كند،همانند كسى است كه مرا زیارت كرده باشد.»

  این‏ روایت را مرحوم محلاتى نیز به همین
  تعبیر نقل كرده است.

  با توجه به این كه عصمت‏ به چهارده معصوم(:S (31):)
  منحصرنیست، بلكه همه پیامبران، امامان و فرشتگان معصوم هستند.

  و علت اشتهار حضرت
  رسول اكرم، فاطمه زهرا و امامان(علیهم‏السلام) به «چهارده معصوم‏» آن است كه آنهاعلاوه بر مصونیت ازگناهان صغیره و كبیره، از «ترك اولى‏» نیز كه منافات با

  عصمت‏ ندارد، پاك و مبرا بودند.
  مرحوم مقرم در كتابهاى ارزشمند: «العباس‏» و «على الاكبر» دلائل عصمت‏ حضرت ابوالفضل و حضرت‏ على‏ اكبر(علیهماالسلام) را بر شمرده‏ است.

  و مرحوم نقدى در
  كتاب‏«زینب الكبرى‏» از عصمت‏ حضرت زینب سلام الله علیها سخن‏ گفته است.

  و مولف
  «كریمه اهلبیت‏» شواهد عصمت ‏حضرت معصومه(س)را بازگو نموده است.
  و با توجه به این كه حضرت معصومه(س) نام شریفشان «فاطمه‏»است و در حال حیات به «معصومه‏» ملقب نبودند، تعبیر امامعلیه السلامدقیقا به معناى اثبات عصمت است، زیرا بر اساس قاعده

  معروف:«تعلیق حكم به وصف مشعر بر علیت است‏» دلالت‏ حدیث‏ شریف برعصمت آن
  بزرگوار بى ‏تردید خواهد بود.   
  mahdi gh, montazer, kyana و 5 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
 2.  
  گمنام

  گمنام ناظر کل کادر مدیریت "ناظر کل"

  تاریخ عضویت:
  ‏24/07/2012
  ارسال ها:
  7,738
  تشکر شده:
  41,937
  تشکر کرده:
  13,976
  امتیاز:
  168

  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم
  پیام کاربری:
  چه خوش است من بمیرم به ره ولای مهدی/ سر و جان بها ندارد که کنم فدای مهدی

  «صفة للانسان يمتنع بسببها من فعل المعاصي و لايمتنع منعه بدونها...» [1]

  عصمت به نيروي بازدارنده از معصيت و گناه گفته ميشود كه وصف انسان است و انسان به وسيله آن از معاصي دوري ميكند. مراحلي از عصمت قابل دسترسي و اكتسابي است. يعني در تمام انسانها بالذات اين استعداد وجود دارد كه به اين مقام برسند و در مرحلهاي از معنويت قرار بگيرند كه از تمام معاصي پرهيز كنند و ارتقاء معنوي داشته باشند و لازمه رسيدن به اين مقام نيز پرهيز از گناهان كبيره و صغيره و مراقبت دائمي است. و اين مقام نيز مثل ساير مقامات معنوي داراي مراتب و مدارج است، عاليترين درجه عصمت در انبياء الهي [2] و اولياء و اوصياي آنهاست و اين نيروي معنوي در آنها در مرتبهاي افزون ازتمام انسانهاست، و از عقايد شيعه اثني عشري كه قائل به امامت دوازده امام به عنوان جانشين پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ هستند اين است كه پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ و جانشينانش داراي مقام عصمت ذاتي فوقالعاده هستند كه از هر خطائي مصون و محفوظند.[3]


  عصمتي كه در امامت و نبوت وجود دارد غير از عصمتي است كه افراد عادي كسب ميكنند، و در كسب آن مراقبت و مواظبت خاص مينمايند. شيعه درباره عصمت مربوط به امامت قائل به اين است كه 14 معصوم كه عبارت از شخص پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ و دخترش فاطمه زهرا ـ سلام الله عليها ـ و علي بن ابيطالب همسر زهرا و امام حسن و امام حسين ـ عليهم السلام ـ از عصمت الهي برخوردارند و از اولاد امام حسين علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد و حسن بن علي و حجة ابن الحسن ـ عليهم السّلام ـ از اين عصمت كه عصمت الهي و لازمه امامت است و علماي علم كلام در اين باره بحثهاي مفصلي نمودهاند برخوردار هستند[4] عصمت نبوي براساس آيات قرآن ثابت ميشود و عصمت دختر پيامبر نيز از آيه محكم قرآني كه معروف به آيه تطهير است مسلم و اثبات شده است[5] كه حديث كساء درباره آنها از طريق شيعه و سني نقل شده و متواتر است. براساس دلائل و براهين كلامي كه متكلمين اقامه نمودهاند قاعده لطف اقتضاء مي‎كندكه امام معصوم باشد تا دين الهي مصون از خطا تا قيامت محفوظ باشد و ساير افراد جائزالخطاء هستند.[6] و معصومين كه در بين شيعه معروف به چهارده معصوم هستند آن چهارده نور پاكي هستند كه اسم مباركشان مقدم شد.


  بنابراين حضرت فاطمه معصومه ـ سلام الله عليها ـ دختر امام موسي كاظم ـ عليه السّلام ـ در زمره آن معصومين چهاردهگانه مورد نظر تشيع نيست و عصمتي كه آن حضرت و ساير امامزادهگان از قبيل عباس بن علي ـ عليه السّلام ـ و حضرت زينب كبري ـ سلام الله عليها ـ برخوردارند غير از عصمتي است كه به سبب نص پيامبر اكرم و دلالت تصريحي و تأويلي قرآن اثبات ميشود.[7] عصمت آنها (حضرت معصومه ـ سلام الله عليها ـ و امثال او) علاوه بر طهارت ذاتي و استعداد ذاتي كه داشتند براي اكتساب و پذيرش عصمتي كه به سبب اطاعت از عصمت امام معصوم حاصل ميشود) غير از عصمتي است كه از طرف خداوند به انبياي الهي و اوصياي آنها به خاطر ظرفيتشان عنايت فرموده چنانكه آن حضرت نيز برخوردار از مرتبهاي از عصمت اكتسابي و داراي مقام شفاعت در نزد خداوند و صاحب كرامات عاليهاي است كه با تمسك به ولايت و اطاعت از امامت آن را خداوند به آن حضرت اعطاء نموده است.

  ...........

  [1] . كمالالدين ميثم بحراني، قواعد المرام في علم الكلام، چاپ دوم، قم، مكتبه آيت الله العظمي المرعشي النجفي، 1406، ص 125.
  [2] . علامه طباطبايي، تفسير الميزان، چاپ پنجم، تهران، رجاء اميركبير، 1370، ج 1، ص 192 و ج 2، ص 187. مرحوم علامه در ج 4 در اثبات عصمت اولوالامر (ائمه اثني‎عشر) ادله متقن آورده است. ص 570.
  [3] . محمدحسين آل كاشف الغطاء، اصل الشيعه و اصولها، چاپ اول، بيروت، مؤسسه اعلمي للمطبوعات. 1402، ص 6 ـ 63ـ 59 و ميثم بحراني، پيشين، ص 126.
  [4] . اقتباس از ميثم بحراني، «پيشين»، ص 180-177؛ علامه حلي، باب حادي عشر، ترجمه شرح محمدتقي محمدي، قم، 1365، ص 298.
  [5] . انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يُطهركم تطهيراً...، احزاب 23.
  [6] . ميثم بحراني، «پيشين»، ص 177.
  [7] . علامه طباطبائي در ميزان «پيشين» ج 4، ص 570 عصمت ائمه را با استناد عقلي نقلي و استشهاد به آيات قرآن از آيه «اطيعو الله و اطيعو الرسول» به اثبات رسانده است.  :53:
   
  mahdi gh, montazer, kyana و 7 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
موضوع های مشابه: عصمت حضرت
انجمن عنوان تاریخ
حضرت معصومه سلام الله علیها مشتاقان زیارت حضرت زهرا بشتابند!! ‏06/08/2016
حضرت معصومه سلام الله علیها چند معجزه حضرت فاطمه معصومه(ع) از زبان خادمین حرم ‏04/08/2016
حضرت معصومه سلام الله علیها امشب سالروز ورود خانوم عمه جانم حضرت معصومه س عزیز دلم به شهر مقدس قم هست، ‏14/01/2015
حضرت معصومه سلام الله علیها ویژگیهای حضرت معصومه(س) ‏28/08/2014
حضرت معصومه سلام الله علیها مقامات معنوی حضرت فاطمه معصومه (س) ‏22/04/2014

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.