********** چگونه صفحه نمایشگرهای lcd, led, plasma را تمیز کنیم؟ ***********

شروع موضوع توسط kyana ‏06/09/2013 در انجمن خانه داری

 1.  
  kyana

  kyana کاربر ویژه "بازنشسته"

  تاریخ عضویت:
  ‏06/01/2013
  ارسال ها:
  4,747
  تشکر شده:
  28,065
  تشکر کرده:
  16,543
  امتیاز:
  168
  شغل :
  .............
  محل سکونت:
  ............

  تحصیلات:
  کارشناسی
  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم

  [​IMG]

  اگر فکر میکنید تمیزکردن صفحه نمایش مانیتورهای LCD یا تلویزیونهای HD به پاشیدن چند قطره از شیشه پاک کن روی یک دستمال و کشیدن آن روی صفحه ختم میشود سخت در اشتباهید، چرا که انجام این کار روی صفحه نمایش های مانیتورها و تلویزیون های امروزی همچون به آتش کشیدن آنهاست!!  همانطور که می دانید نمایشگرهای امروزی بسیار پیشرفته شده اند. تصاویر به مراتب شفافی را در اختیار شما قرار میدهند، زمان پاسخگویی در آنها بسیار سریع است و از وضوح کیفیت بسیار بالایی نیز پشتیبانی می کنند. این نمایشگرها که گویی جادو میکنند، بسیار ظریف هستند و ظرافت بیش از حد آنها موجب شدهاست تا حساسیت شان نسبت به روشهای نگهداری نیز افزایش یابد.


  یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در نگهداری از این نمایشگرها، روش تمیزکردن آنهاست، چرا که هنگام تمیزکردن نمایشگرهای LCD مستقیما با صفحه نمایش سروکار دارید و کوچکترین اشتباه شما میتواند اولین و آخرین دلیل برای تباه کردن کیفیت، وضوح و روشنایی تصویر در آنها باشد.


  از این کارها پرهیز کنید
  همانطور که گفتیم انجام برخی کارها هنگام تمیزکردن صفحه نمایشگرهای LCD همچون به آتش کشیدن آنهاست. پس پیش از هرچیز بهتر است شما را با این موارد آشنا کنیم.  همچنین بهتر است پیش از شروع مطلب، تکلیفمان را با جنگ و جدل های بعدی برخی خوانندگان مشخص کنیم! متاسفانه در موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که با انتشار چنین مطالبی برخی خوانندگان اصرار می کنند که فعالیت های ذکر شده را ماهها و سال هاست انجام میدهند و با هیچ مشکلی نیز مواجه نشده اند!


  در پاسخ به این عزیزان باید یادآور شویم ممکن است شما خوش شانس بوده باشید و تابه حال این آتش دامن شما را نگرفته باشد، اما این خوش شانسی دلیل نمیشود تا کار اشتباه را به دیگران نیز توصیه کنیم یا آنها را از انجام آن منع نکنیم!


  بهعبارت دیگر شاید راننده ای طی چهار یا پنج سال روغن ماشین خود را پس از طی 50 هزار کیلومتر تعویض کند و تابهحال نیز به مشکلی برنخورده باشد، اما این خوش شانسی دلیلی نمی شود تا کارشناسان این زمینه نیز بهترین زمان تعویض روغن ماشین را طی 50 هزار کیلومتر مسافت عنوان کنند!


  1ـ هرگز مایع تمیزکننده را مستقیما به صفحه اسپری نکنید: پاشیدن مستقیم مایع تمیزکننده روی صفحه نمایش دستور بسیار خوبی برای پیدایش یک فاجعه است! اگر کمی دقت کنید در بروشور تمامی محلول های تمیزکننده نیز اسپری روی دستمال پاشیده میشود و هیچگاه این محلولها را نباید مستقیما روی صفحه نمایش اسپری کرد.


  همانطور که میدانید یکی از مهمترین ویژگی های نمایشگرهای امروزی برخوردار نبودن از قاب یا صفحات محافظ است. به عبارت دیگر هرچه این دستگاه ها پیشرفته تر میشوند قسمت های اضافه در آنها کمتر شده و ظرافت آنها افزایش می یابد. در چنین شرایطی اسپری شدن محلول های مایع روی صفحه نمایش موجب میشود تا محلول براحتی از قاب باریک کنار صفحه به لایه های داخلی نمایشگر نفوذ کرده و مایع به سرعت در کل سطح زیرین صفحه نمایش پخش شود.


  یکی از نمونه های بارز نفوذ مایع به لایه های تصویر در نمایشگرهای LCD، پیدایش لکه های سیاه وحشتناک در گوشههای تصویر است. اگرچه این لکه ها ممکن است خیلی کوچک باشند، اما شانس تبخیرشدن آنها بدون برجای گذاشتن اثر معیوب روی نمایشگر تقریبا صفر است!


  2ـ هرگز از الکل یا محلول های آمونیاکی استفاده نکنید: همانطور که گفتیم نباید محلول تمیزکننده را مستقیما به صفحه اسپری کنید، اما این بهآن معنا نیست که شما مجاز به اسپری کردن هر محلولی روی دستمال هستید! بسیاری از کاربران شیشه شورهای معمولی را برای تمیزکردن انواع شیشه و دیگر موضوعات شبیه به شیشه مورد استفاده قرار میدهند!


  توجه داشته باشید که صفحه نمایشگرهای LCD و تلویزیون های HD با شیشه پنجره تفاوت های بسیار زیادی دارد. این صفحات در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیستند و ممکن است با یکبار تماس با مواد شیمیایی به طور کامل صدمه ببینند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات هیچگاه از محلول شیشه پاک کن، محلول های دارای الکل و دیگر محلول های آمونیاکی استفاده نکنید.


  3ـ هرگز از حولههای کاغذی آشپزخانه و دستمال های چندمنظوره استفاده نکنید: حوله های کاغذی که در آشپزخانه استفاده میشوند برای خشک کردن دستان شما و پاک کردن چربی از روی آن بسیار مفیدند، اما این حوله ها بههیچ وجه برای پاک کردن سطوح ظریف طراحی نشده اند و مشکل از همینجا شروع میشود، چرا که نمایشگرهای امروزی فوق العاده ظریف و حساس هستند.


  سطح حوله های کاغذی در تصاویر میکروسکوپی همچون سنباده حالت سایندگی دارد و میتواند براحتی روی صفحه نمایش مانیتور یا تلویزیون شما خش بیندازد و به آن صدمه بزند.


  نمونه مشابه دیگری که صدمات مشابهی همچون حوله های کاغذی را بهدنبال دارد نیز دستمال های چندمنظوره هستند. دستمال های چندمنظوره برای نظافت هر چیزی ممکن است استفاده شوند. ممکن است براده های فلزی، خرده های چوب و بسیاری از موارد بسیار ریز دیگر در بافت های این دستمال ها گیر کرده باشند و هنگام کشیدن روی صفحه نمایش، براحتی آن را ساییده و صدمات جبران ناپذیری را به آن وارد کنند.

   
 2.  
  kyana

  kyana کاربر ویژه "بازنشسته"

  تاریخ عضویت:
  ‏06/01/2013
  ارسال ها:
  4,747
  تشکر شده:
  28,065
  تشکر کرده:
  16,543
  امتیاز:
  168
  شغل :
  .............
  محل سکونت:
  ............

  تحصیلات:
  کارشناسی
  نحوه آشنایی با انجمن:
  معرفی دوستان
  جنسیت:
  دختر خانم


  این کارها را انجام دهید
  حالا که با خطرات احتمالی که مانیتور و تلویزیون شما را تهدید میکند آشنا شدید نوبت به روش های تمیزکردن صحیح این نمایشگرهای حساس میرسد.

  پیش از هرچیز به شما توصیه می کنیم برای افزایش عمر نمایشگرهای خود شرایطی را به وجود آورید تا کمتر نیازمند تمیزکردن آنها باشید. بهعبارت دیگر شما باید کارهایی را انجام دهید که موجب میشوند نمایشگرهای شما تمیز بمانند. برخی از این کارها عبارتند از قراردادن نمایشگر در مکان های دور از گرد و غبار، آموزش به فرزندانتان درخصوص تماس نداشتن دست ها روی صفحه تلویزیون، درخواست از همسر یا سایر دوستانتان درخصوص نبود تماس مستقیم نوک انگشتان با صفحه نمایش برای نشان دادن بخشی از تصویر به شما و... .

  در ادامه شما را با روش های مختلف تمیزکردن نمایشگرهای LCD و تلویزیون های HD آشنا میکنیم. توجه داشته باشید که این مراحل را باید به ترتیب انجام دهید. همچنین در صورتی که یک مرحله به اتمام میرسد باید دست نگه دارید و چنانچه نمایشگر تمیز شده بود کار را به اتمام برسانید. در غیر این صورت اگر همچنان آثاری از کثیفی روی نمایشگر به چشم میخورد به مرحله بعد رفته و از روش بعدی کمک بگیرید.  ـ آماده سازی نمایشگر: کمترین کاری که باید برای آماده سازی دستگاه انجام دهید خاموش کردن آن است، اما توصیه ما به شما جداکردن کابل برق دستگاه از پریز برق است. (هرگز صفحه نمایش را تا زمانی که خنک نشده است تمیز نکنید)

  ـ گردگیری صفحه نمایش: یکی دیگر از کارهایی که پیش از تمیزکردن کامل باید انجام دهید گردگیری است. گردگیری به معنای زدودن گرد و غبار از صفحه نمایش بدون لمس کردن آن است. به عبارت دیگر استفاده از روشهایی همچون به کارگیری هوای فشرده برای زدودن گرد و غبار بهترین کار برای گردگیری بدون لمس صفحه نمایش است.  مرحله اول؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر خشک و تمیز: دستمال کاغذی، حوله کاغذی آشپزخانه، دستمال های چندمنظوره و بهطور کلی هیچ چیزی غیر از دستمال میکروفیبر نباید صفحه نمایشها را لمس کند! دستمال های میکروفیبر را براحتی میتوانید از فروشگاه ها خریداری کنید و در اولین مرحله استفاده از یک دستمال خشک و تمیز را به شما توصیه میکنیم.


  بسیاری از گرد و غبارهای باقی مانده و لکه های برجای مانده در اثر تماس نوک انگشتان با صفحه نمایش با همین دستمال خشک، تمیز میشود. فراموش نکنید که هنگام تمیزکردن صفحه نمایش بههیچ وجه نباید روی صفحه فشار آورید و این عملیات را کاملا به آرامی انجام دهید. به هیچ وجه حرکت دایره ای روی صفحه نداشته باشید و دستمال را از بالا به پایین یا از چپ به راست روی صفحه حرکت دهید.


  مرحله دوم؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر مرطوب شده با آب مقطر: در بسیاری از موارد یک دستمال میکروفیبر به تنهایی میتواند لکه ها را از روی صفحه نمایش پاک کند. اما اگر لکه ها پاک نشد و نیازمند افزایش قدرت پاکسازی این دستمالها بودید میتوانید آنها را با آب مقطر مرطوب کنید (استفاده از آب شیر توصیه نمیشود، چرا که مواد معدنی محلول در آب شیر میتواند به صفحه نمایش صدمه بزند).


  دستمال باید به حدی مرطوب باشد که خیسی را در آن کاملا مشاهده کنید، اما میزان خیسی نیز به حدی باشد که آب به هیچ وجه از آن چکه نکند. (توجه داشته باشید که شما بههیچ وجه قصد ندارید یک قطره آب نیز از دستمال چکه کرده و به لایه های درونی صفحه نمایش نفوذ کند)


  مرحله سوم؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر مرطوب شده با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید: در 99درصد از موارد یک دستمال میکروفیبر به تنهایی برای تمیزکردن صفحه نمایش کافی است. اما شاید کودک شما هنگام مشاهده پرنده ای بزرگ در تلویزیون قصد داشته باشد به آن غذا بدهد و صبحانه خود را که روی آن کره بادام زمینی مالیده شده است را با کشیدن روی صفحه تلویزیون به پرنده تعارف کند!


  در چنین شرایطی نباید انتظار داشت دستمال بهتنهایی لکه های بهوجود آمده را پاک کند. در این شرایط پیشنهاد میکنیم دستمال خود را با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید مرطوب کنید. نسبت هریک از این موارد باید 50درصد باشد و حرکت آرام دستمال روی صفحه نمایش و میزان رطوبت آن نیز همچون موارد فوق است.


  منبع:jamejamonline.ir

   
موضوع های مشابه: ********** چگونه
انجمن عنوان تاریخ
خانه داری *********** 16 کاربرد اعجاب انگیز خلال دندان*********** ‏02/12/2013
خانه داری *********** آیامراحل شستشوی سبزیجات را میدانید؟ *********** ‏23/10/2013
خانه داری ********* نكاتی برای پخت کباب کوبیده ********** ‏05/10/2013
خانه داری چگونه سبزی بیشتری بخوریم؟ ‏11/05/2013
خانه داری چگونه بهترین چای را درست کنیم؟ ‏19/01/2013

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.