♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- علی(ع) و بیت المال ♦♦

شروع موضوع توسط گمنام ‏30/04/2015 در انجمن امام علی علیه السلام

1.  
    گمنام

گمنام ناظر کل کادر مدیریت "ناظر کل"

تشکر کرده:
    13,984

نحوه آشنایی با انجمن:
    معرفی دوستان
    پیام کاربری:
    چه خوش است من بمیرم به ره ولای مهدی/ سر و جان بها ندارد که کنم فدای مهدی
    روزی عقیل برادر بزرگ امیر مؤمنان علی علیه السلام به حضور علی علیه السلام آمد و تقاضای مبلغی وام كرد (با توجه به اینكه زمان خلافت علی علیه السلام بود، و بیت المال در اختیار آنحضرت بود). عقیل افزود: به كسی مقروض هستم و وقت ادای آن فرا رسیده است ، می خواهم قرض خود را ادا كنم . امام فرمود: وام تو چقدر است ؟ عقیل : مبلغ وام را معین كرد.

امام علیه السلام فرمود: من این اندازه پول ندارم ، صبر كن تا جیره ام از بیت المال بدستم برسد آن را در اختیار تو خواهم گذاشت . عقیل گفت : بیت المال در اختیار تو است ، باز می گوئی صبر كن تا جیره ام برسد، تازه جیره تو مگر چقدر است ؟ اگر همه آن را به من بدهی كفایت قرض مرا نمی كند. امام علی علیه السلام به عقیل فرمود: پس بیا من و تو هر كدام شمشیری برداریم و به حیره (محلی نزدیك كوفه) برویم و به یكی از بازرگانان آنجا شبیخون بزنیم و اموالش را بگیریم (و در نتیجه ، پولدار می شویم و تو نیز وام خود را می دهی). عقیل فریاد زد: وای ! یعنی برویم دزدی كنیم ؟. علی علیه السلام فرمود: اگر مال یك نفر را بدزدی ، بهتر از آن است كه مال عموم را بدزدی (بیت المال ، مال عموم مسلمین است ، اگر از آن به عنوان منافع خصوصی ، زیادتر از دیگران برداریم به اموال عمومی ، دزدی شده است). به این ترتیب ، عقیل ، ماءیوس شد و دیگر، سخنی نگفت.

baharealam, 818 و (کاربر حذف شده) از این پست تشکر کرده اند.
موضوع های مشابه: ♦♦ قصه
انجمن عنوان تاریخ
امام علی علیه السلام ♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- مولا و قاضـــــــــی♦♦ ‏23/05/2013
امام علی علیه السلام ♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- نماز اول وقــــــــت♦♦ ‏06/06/2018
امام علی علیه السلام ♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- رخسار مولا ♦♦ ‏30/04/2015
امام علی علیه السلام ♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- حسابرسی♦♦ ‏23/05/2013
امام علی علیه السلام ♦♦ قصه هایی از امام علی(ع)- میهمانی ♦♦ ‏23/05/2013

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.