پرسش های قرآنی

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
بسم الله الرحمن الرحیم:53:

9k=

در این تاپیک پرسشهای متداول قرآنی قرار خواهد گرفت؛ دوستان ضمن اینکه در یافتن پاسخ این سوالات ما را یاری کنند، اگر سوالی پیش آمده مطرح نمایند.

با تشکر

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
پرسش اول :

با توجه به آیه :

. [سوره البقرة (2): آيه 30 ]
وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فِيها مَنْ يُفْسِدُ فِيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ (30)

و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت: «من در زمین جانشینی خواهم گماشت» ، [ فرشتگان ] گفتند: «آیا در آن کسی را می گماری که در آن فساد انگیزد ، و خونها بریزد؟ و حال آنکه ما با ستایش تو ، [ تو را ] تنزیه می کنیم و به تقدیست می پردازیم.» فرمود: «من چیزی می دانم که شما نمی دانید.»

فرشتگان الهی از کجا به فساد و خونریزی بشر علم داشتند، در حالی که حضرت آدم (ع) هنوز خلق نشده بودند؟

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
پاسخ سوال « فرشتگان الهی از کجا به فساد و خونریزی بشر علم داشتند، در حالی که حضرت آدم (ع) هنوز خلق نشده بودند؟ »

تقريبا اكثر تفاسير به اين مطلب اشاره كرده اند ، من جمله تفسير گرانقدر مجمع البيان (اثر مرحوم طبرسي) و احتمالاتي را براي آن بيان كرده اند كه در اينجا دو احتمال را ذكر مينماييم:

1. خداوند بطور اجمال ، آينده انسان را براي ملائكه بيان فرموده بود ، و از همانجا ملائكه به عاقبت برخي انسانها پي بُردند.
  2. حضرت آدم ، اولين انساني كه در روي كُره زمين ميزيسته نبوده (چنانكه در تفسير نمونه و بسياري از تفاسير به اين مطلب اشاره شده) ، بله ايشان اولين انسان فهيم و داراي عقلي بودند كه پس از خلقتي جديد ، همراه همسرشان در اين زمين مشغول به زندگي شدند ؛ و چون ملائكه انسانهاي گذشته را ديده بودند برايشان سؤال شد كه چرا خداوند چنين موجودي را به مقام خليفة اللهي برگزيده است !
اما بازهم علم ملائكه در اينجا كامل نبود ، چراكه در انتهاي آيه خداوند ميفرمايد :
« إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ » ، «من (خداوند) چيزهايي را ميدانم كه شما نميدانيد … »

در اينجا نيز احتمالات زيادي براي اين مطرح شده كه :

ملائكه چه چيز را نميدانستند ؟!

كه در اينجا ما به دو احتمال ، بسنده ميكنيم :

1. به تكبّر ابليس كه ملائكه او را بسيار پاك ميپنداشتند.
  2. به بودن انبياء و صالحين ، در فرزندان آدم (عليه السلام)
آري از فرزندان حضرت آدم ، انسانهايي بوجود مي آيند كه به مقام عالي اي همچون « فَكَانَ قَابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى » (سوره نجم آيه 8) ميرسند و البته از ميان همين فرزندان ايشان عده اي مصداق آيه 179 سوره اعراف ميشوند : « أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ » { آنان همانند حيوانات بلكه پست تر از حيوانات هستند ، اينها همان غافلان هستند (كه از عقل و انصاف تبعيت نميكنند) }

آري خداوند به فرزندان آدم (عليه السلام) ادامه رُشد داد چرا كه بخاطر بد بودن برخي از انسانها ، نميشود از رُشد برخي ديگر جلوگيري نمود …

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
پاسخ سوال « فرشتگان الهی از کجا به فساد و خونریزی بشر علم داشتند، در حالی که حضرت آدم (ع) هنوز خلق نشده بودند؟ »

تقريبا اكثر تفاسير به اين مطلب اشاره كرده اند ، من جمله تفسير گرانقدر مجمع البيان (اثر مرحوم طبرسي) و احتمالاتي را براي آن بيان كرده اند كه در اينجا دو احتمال را ذكر مينماييم:

1. خداوند بطور اجمال ، آينده انسان را براي ملائكه بيان فرموده بود ، و از همانجا ملائكه به عاقبت برخي انسانها پي بُردند.
  2. حضرت آدم ، اولين انساني كه در روي كُره زمين ميزيسته نبوده (چنانكه در تفسير نمونه و بسياري از تفاسير به اين مطلب اشاره شده) ، بله ايشان اولين انسان فهيم و داراي عقلي بودند كه پس از خلقتي جديد ، همراه همسرشان در اين زمين مشغول به زندگي شدند ؛ و چون ملائكه انسانهاي گذشته را ديده بودند برايشان سؤال شد كه چرا خداوند چنين موجودي را به مقام خليفة اللهي برگزيده است !
اما بازهم علم ملائكه در اينجا كامل نبود ، چراكه در انتهاي آيه خداوند ميفرمايد :
« إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ » ، «من (خداوند) چيزهايي را ميدانم كه شما نميدانيد … »

در اينجا نيز احتمالات زيادي براي اين مطرح شده كه :

ملائكه چه چيز را نميدانستند ؟!

كه در اينجا ما به دو احتمال ، بسنده ميكنيم :

1. به تكبّر ابليس كه ملائكه او را بسيار پاك ميپنداشتند.
  2. به بودن انبياء و صالحين ، در فرزندان آدم (عليه السلام)
آري از فرزندان حضرت آدم ، انسانهايي بوجود مي آيند كه به مقام عالي اي همچون « فَكَانَ قَابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى » (سوره نجم آيه 8) ميرسند و البته از ميان همين فرزندان ايشان عده اي مصداق آيه 179 سوره اعراف ميشوند : « أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ » { آنان همانند حيوانات بلكه پست تر از حيوانات هستند ، اينها همان غافلان هستند (كه از عقل و انصاف تبعيت نميكنند) }

آري خداوند به فرزندان آدم (عليه السلام) ادامه رُشد داد چرا كه بخاطر بد بودن برخي از انسانها ، نميشود از رُشد برخي ديگر جلوگيري نمود …

سلام داداش بابک...ببخشین یه سوال...
چطور؟ من فک میکردم اولین انسان و آدم همین حضرت آدم و حوای خودمون بودن!!
بعد اینکه شما میگی قبل این عزیزان آدمای دیگه ای هم بودن نکنه منظورت انسانهای عصر حجر هستن؟درسته؟یا منظورت آدم فضاییاست؟؟؟؟:-?

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام...پس جواب من چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟:-w

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
در كتاب توحيدشیخ صدوق از امام صادق‏ عليه السلام اين‏گونه نقل شده است: «شايد شما گمان مى‏كنيد كه خداى عز و جل غير از شما هيچ بشر ديگرى نيافريده است؛ نه، چنين نيست؛ بلكه قبل از شما هزار هزار آدم آفريده كه شما از نسل آخرين آنها هستيد».

Sadra75

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
قبل از خلقت ما انسانها ، انسانهای دیگه ای زندگی میکردن که یک سره خون هم دیگه رو میریختن( کشت و کشتار).برای همین فرشته ها اعتراض میکنن اما خدا که از اینده خبر داشته بازم انسانها رو خلق میکنه و یک چیز دیگه هم که بگم انسانهای قبل ما مثل میمون بودن و دم هم داشتن و چند وقت پیش فسیلاشون پیدا شده بود.

بالا