سوال؟؟؟؟؟؟

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"
سلام دوستان
یه سوال دارم

البته سوالم خیلی ابتداییه ببخشید
از حضور اساتید شرمنده
ولی خب سوال دارم اقا
ممنون میشم راهنماییم کنید
سپاس
:53:

تو بعضی دعاهای کتاب مفاتیح یا کتب دیگه
دعاهایی هست از بزرگان دین و ائمه
مبنی بر اجابت بی قید و شرط دعا
یعنی تاکیید و تاکیید شده که حتما دعا براورده میشه
که در زیر چندنمونه رو خدمتون عرض میکنم.
سوال من اینه چرا در این دعاها ایقدربر اجابت بی قید و شرط تاکید شده
در حالیکه خب خیلیها این دعاها رو میخونن و اجابت نمیشن
ببینید دوستان سوال من عدم اجابت برخی دعا ها نیست
سوالم تاکیییییییید زیاده و به جرات بگم اغراق امیز اجابت هستش.
نمونه:
شیخ بهایی این دعا رو هفتاد باربخونید و اگه اجابت نشد با من مخاصمه کنید

لا اله الاه بعزتک و......
.

پیامبر (ص): ایات 115-116-117-118 سوره مومنین بایقین خونده بشه کوه ازجایش رانده میشود

یا
دعای الكفعمي رحمه الله (المصباح)

امام علی (ع) می فرمایند: اگر 100 ایه از قران خوانده بشه و 7 مرتبه یا الله گفته بشه اگربر سنگ هم خوانده شود شکافته میشود
---------------------------------------------
ببینید منظور من این نیست با خوندن این دعاها حتما این شگفتیهااتفاق بیفته
اما چرااینقد تاکید.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو درست رسونده باشم.
سپاس
:53:

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : سوال؟؟؟؟؟؟

سلام زینب خانوم...سوال خوبیه..................

نمیخوام مقدمه بچینم.... فقط میخوام خیلی خلاصه به سوالت پاسخ بدم..........دعا همینطورری ساده برآورده نمیشه.........اینکه من یه ذکری رو بگم و بعد انتظار داشته باشم که برآورده بشه.............
دعا شرایطی داره که باید رعایت بشه............که غیر اینصورت برآورده نمیشه.............
اول ایمان واقعی به خدا
دوم توکل و سپردن امور به خدا
سوم دستهای به حالت تضرع به سوی خدا باشه
چهارم اخلاص در دعا داشتن عنی از ته دل بخواد
پنجم شخصیتی گناهکار نباشه چونکه گناه بین خدا و انسان فاصله ایجاد میکنه و خدا بهش نظر نمیکنه
ششم زمان دعا: زمان دعا هم مهمه مثلا زمانی خدای متعال در رحمتش به سمت مومنان بازه...مثلا هنگام نماز....وقت باریدن باران.....

درکل زینب خانوم بگم که برای اجابت دعا مراحل و شرایطی لازمه.که باید رعایت بشه............

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

سلام زینب خانوم...سوال خوبیه..................

نمیخوام مقدمه بچینم.... فقط میخوام خیلی خلاصه به سوالت پاسخ بدم..........دعا همینطورری ساده برآورده نمیشه.........اینکه من یه ذکری رو بگم و بعد انتظار داشته باشم که برآورده بشه.............
دعا شرایطی داره که باید رعایت بشه............که غیر اینصورت برآورده نمیشه.............
اول ایمان واقعی به خدا
دوم توکل و سپردن امور به خدا
سوم دستهای به حالت تضرع به سوی خدا باشه
چهارم اخلاص در دعا داشتن عنی از ته دل بخواد
پنجم شخصیتی گناهکار نباشه چونکه گناه بین خدا و انسان فاصله ایجاد میکنه و خدا بهش نظر نمیکنه
ششم زمان دعا: زمان دعا هم مهمه مثلا زمانی خدای متعال در رحمتش به سمت مومنان بازه...مثلا هنگام نماز....وقت باریدن باران.....

درکل زینب خانوم بگم که برای اجابت دعا مراحل و شرایطی لازمه.که باید رعایت بشه............

حرفهای شما کاملا متین و درست اقا عرفان عزیز

ولی سوال من یه چیزدیگس چرا اینقد تو این دعاها
بر اجابت بی قید و شرط تاکیید شده؟

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

زینب خانم شما از کجا و با چه سندی میگید که این دعاها بر اجابت بی قید و شرط تاکیید میکنه؟

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

حرفهای شما کاملا متین و درست اقا عرفان عزیز

ولی سوال من یه چیزدیگس چرا اینقد تو این دعاها
بر اجابت بی قید و شرط تاکیید شده؟

بله بانو زینب ........تاکید شده

مثلا بعضی از اولیاء الله و بندگان خالص هستن که میگن اگه فلان عمل رو انجام دادید و جوابی نگرفتید به من لعن بفرستید.....یعنی اینقدر با قاطعیت سخن میگن......یا خود احادیثی بر فضیلت و ثوابهای قرائت سوره های مختلف قرآن که متفاوته.....مثلا در احادیث آمده که هر کس در طول 1سال سوره نباء رو بخونه سال تموم نشده باشه به زیارت خانه خدا مشرف میشه.......خب اینها فقط در گرو اخلاص محقق میشه...در گرو باور محقق میشه
اگه کسی باور نداشته باشه که امام رضا(ع) به امر خدا شفاء نمیده خب نمیده دیگه.....اما اگه کسی این رو باور داشته باشه شفاء دادن حتمیه...

اجابت دعا هم همینه..........بستگی به باور داره............اگه باور آدمی از ته دل باشهو یقین بدونه که حتما میشه شک نکنه که میشه

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

ممنون دوستان

خب کسیکه میخونه یعنی اعتقاد داره وگنه زحمت خوندن به خودش نمیده.

اقا مهدی بزگوار من تاکید نمیکنم خود کساییکه دعا اطرفشون بیان شده گفتن

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

حضرت ایت الله بهجت می فرمایند:
در روایت درباره شرایط استجابت دعا آمده است: "من دعا و هو لایحس سوی الاجابة استجیب له"، یعنی هر كس دعا كند و جز اجابت احساس نكند، دعایش مستجاب می شود.

ایشان در ادامه می فرمایند: گویا حالتی در ما پیدا شده شبیه به یاس از اجابت، كه دعای ما فقط به زبان و لقلقه ی لسانی است؛ نه دعای برخاسته از دل مطمئن و امیدوار به اجابت. قلب متیقن و دل شكسته ای می خواهد كه دعایش مثل تیر به هدف برسد، به گونه ای كه دعا كنیم و اجابت آن را بفهمیم و یا حداقل به ما وعده ی استجابت آن را بدهد، ولو بعد از چهل سال، همچنان كه درباره حضرت یعقوب علیه*السلام ظاهرا دارد [محقق شد].

بنابراین فرموده حضرت آیةالله بهجت، آن دعایی مستجاب است كه دعاكننده در آن مطمئن به اجابت باشد و این امر به قول ایشان قلب متیقن و دل شكسته می خواهد.

بالا