شیطان جن بود یا فرشته؟

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

اگر جن بود چگونه در جریان سجده بر ادم حاضر بود؟
قران کریم می فرماید:ما به فرشتگان امرکردیم بر ادم سجده کنید وهمگان سجده کردند مگرابلیس ( وإذ قلنا للملائكة اسجدوا لآدم فسجدوا إلا إبلیس كان من الجن ففسق عن أمر ربه »ظاهر ایه این است که ابلیس از فرشتگان است اما به چند دلیل معلوم می شود که فرشته نبود.
1-قران کریم به صراحت می فرماید:شیطان از جن بود واز راه ورسم بندگی خدا حارج شد. «والجان خلقناه من قبل من نار السموم» ما جن را از اتش افریدیم
در جای دیگر خداوند می فرماید « أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ»شیطان گفت من بهتر از انسانم، چون مرا از اتش خلق کردی واو را (انسان)از گِل ،همه ی اینها نشان می دهد که شیطان از جن است واز اتش افریده شده است .
2-قران درباره فرشتگان می فرماید « لا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ » فرشتگانی که حریم جهنم را حفظ کردند اهل نافرمانی نیستند چه رسد به فرشتگانی که حریم بهشت را پاسبانی می کنند یا فرشتگان عرش الهی، پس فرشته گناه نمی کند وشیطان از فرشته نبود. که مرتکب گناه شد
اما در پاسخ به قسمت دوم سئوال ،که شیطان از جنس جن بودچگونه در جریان سجده بر ادم حاضر بود،باید گفت

kalamenuor.persiangig.com_image__DA_A9_D9_84_D8_A7_D9_85_20_D9_86_D9_88_D8_B1_201_thumbnail.aspx.jpg

اینکه قران فرمود:« قلنا للملائکه اسجدو لادم فسجدوا الا ابلیس»این علامت تغلیب است یعنی اگر صد نفر از یک گرو در جایی باشند ولی در جمع انها یک نفر غریبه باشد مثلا نود ونه نفر دانشجو داشته باشیم ویک نفر غیر دانشجو ،موقعی که صدا می زنیم دانشجویان بیایند،ان یک نفر هم جزء این ها صدا زده می شود در فرهنگ محاوره این غلبه کثیر بر قلیل رایج است .شیطان بقدری عبادت کرده بود که در جرگه فرشتگان وهمراه انان بود نه اینکه فرشته باشد1
برداشت شخصی :
شیطانی که بیست هزار سال خدا را عبادت کرد ودر حد فرشته بالا رفت و نزدیک مقام فرشته ها شد، اما با یک نافرمانی عاقبتش با عذاب ابدی خدا ختم شد
ما که از عاقبت حود خبری نداریم جز اینکه از خود خدا بخواهیم عاقبت ما را بخیر کند.
اللهم اجعل عاقبه امورنا خیرا
پی نوشت:
1-توصیه ها وپرشس ها وپاسخ ها ایت الله جوادی املی ص85

بالا