♦✿♦بسیار مهم: شما در مهمانی و جشن ها با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟ ♦✿♦

armin57ghazal

کاربر فعال
"منجی دوازدهمی"
من که همیشه سعی میکنم اول وقت بخونمش گاهی گشنمه یا غیره کمی دیرتر میخونم
تو عروسی یا جای دیگه هم حتما می خونم
(چه پسر با خدایی هستم!!)

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
الان می خوایم در مورد دسته دوم صحبت کنیم (افرادی که خانواده و اطرافیانشون به نماز اهمیت نمی دن).
همونطور که می دونیم افراد از لحاظ مختلف با هم فرق دارن، شاید بعضی ها انقدر قوی نباشن که بتونن در هر شرایطی دینداری کنن، حالا می خوایم ببینیم:
شما چه راهکارهای عملی براشون پیشنهاد می کنید تا بتونن خودشون رو قوی کرده و اعتماد به نفسشون رو بالا ببرن و به حرفها و کنایه های احتمالی دیگران بی اعتنا بوده و با ایمانی راسخ فقط به فکر اجرای اوامر الهی باشن؟
سلام بر شما گمنام عزیز
راستش اکثر خانواده ها با نماز مخالفتی ندارند ولی متاسفانه اول وقت بودنش رو در خیلی از موارد که کار خاصی یا جای خاصی هستند درک نمیکنند یا وقتی فردی تمسخر میکنه یا اعتراض میکنه تحت تاثیر قرار می گیرند و به فرزندشون میگن الان وقتش نبود نماز بخونی و باعث این حرفها بشی... خب این مسائل ناراحتی برا فرد مقید به وجود میاره و یا ممکنه باعث بشه تقیدش کمتر بشه

توصیه من اینه با حوصله و احترام گذاشتن به پدر ومادرش و بدون هیچ بی احترامی همون اول وقت نمازش رو بخونه
توجهی هم نکنه که مورد تمسخر قرار بگیره یا بهش اعتراض کنن و عنوان افراطی یا اینا بدن
اگه ما نیتمون این باشه واجب اول وقتمون به خاطر بزرگی خدا همون اول وقت انجام بشه خدا خودش این کار ما رو بزرگ میکنه و موانع رو رفع میکنه

باور کنید تجربه نشون میده که چه افرادی نماز اول وقت براشون تقید افراط گرایانه محسوب میشده و یا براشون مورد تمسخر بوده ولی به مرور با رفتار دوستانه و مودبانه اینقدر جذب شدن که دوست داشتن اونا هم اینجور باشن
لا اقل اگه نتونن اول وقت هم بخونن مورد تحسینشون واقع میشه و وقت نماز بهت خبر میدن فلانی شما که دوست داری اول وقت بخونی کارتو بده دست ما برو نمازتو بخون ...

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام به همگی.

قبل از هر چیز از حضور فعال شما در بحث ها، ممنونم.

اکثر شما اشاره کردین که در خانواده هایی هستین که نماز براشون ارزش هست و خانوادگی به موضوع نماز، اون هم نماز اول وقت اهمیت می دین. اما خیلی ها هستن که در خانوادشون نماز نه تنها ارزش نیست، بلکه گاهی ضد ارزش هست و در هر دو صورت(چه در خانواده به نماز اهمیت داده بشه چه نشه) تکلیف فرد اینه که جایگاه واقعی نماز رو در نظر بگیره و اگر در جو نامناسبی هست باید بدون اهمیت به شرایط موجود، وظیفه خودش رو انجام بده.

الان می خوایم در مورد دسته دوم صحبت کنیم (افرادی که خانواده و اطرافیانشون به نماز اهمیت نمی دن).
همونطور که می دونیم افراد از لحاظ مختلف با هم فرق دارن، شاید بعضی ها انقدر قوی نباشن که بتونن در هر شرایطی دینداری کنن، حالا می خوایم ببینیم:

شما چه راهکارهای عملی براشون پیشنهاد می کنید تا بتونن خودشون رو قوی کرده و اعتماد به نفسشون رو بالا ببرن و به حرفها و کنایه های احتمالی دیگران بی اعتنا بوده و با ایمانی راسخ فقط به فکر اجرای اوامر الهی باشن؟

32080344235947849341.gif

سلام.

ببخشید دیر به بحث رسیدم.
در رابطه با سوال اول سعی میکنم هر کجا باشم نماز اول وقت در الویت همه چیز باشه

ولی در رابطه سوال دوم احتمالا افرادی که بخوان در همچین خانواده هایی نماز بخونند اولش خیلی اذیت میشن ولی فقط کافیه
چند بار بدون توجه به اطرافیان و جو حاکم به نماز بایسند بعد از چن روز هم برای خودش هم اطرافیان عادی و راحت میشه.

یار آقا

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلا به همه
خب به نظر من این جوابا رو باید داد و بری بخونی.دیگه فکر اثرش نباشی.خودشو و خودش
بگو:
تو هم یک روز غذا نخور مگه چی میشه.فردا قضاشو بخور:D
چطور روت میشه تو تنهایی گناه کنی روت نمیشه تو جمع برای همون خدایی که راحت جلوش گناه میکردی نماز بخونی؟!
و....

بـهار

کاربر جدید
"منجی دوازدهمی"
یکی خلاصه بگه چی به چیه؟ یعنی این سه صفحه رو بشینم ریز به ریز بخونم؟ به مخاطب مجازی می خوره این همه خوندن؟ خلاصه اش رو بهم بگین که منم نظر بدم .. امان از تنبلی!

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
یکی خلاصه بگه چی به چیه؟ یعنی این سه صفحه رو بشینم ریز به ریز بخونم؟ به مخاطب مجازی می خوره این همه خوندن؟ خلاصه اش رو بهم بگین که منم نظر بدم .. امان از تنبلی!

سلام...سوال در پست اول تاپیک اومده بود، بخاطر شما که تازه وارد هستین، در زیر سوال رو تکرار می کنم، اگر مایل بود نظرتون رو بفرمایید:

سلام به همگی.
ان شاءالله قصد داریم در این تاپیک، در مورد نماز در مهمانی و جشن ها، مثل جشن تولد، جشن عروسی و...صحبت کنیم.
همه ما طول زندگی خودمون به مهمانی، دید و بازدید و جشن می ریم، بعضی بیشتر بعضی کمتر...
موضوعی که الان می خوایم مطرح کنیم اینه که ما در این جور گردهمایی ها چقدر به نمازمون اهمیت می دیم؟

بعضیا هستن که همیشه نمازشون رو می خونن، اما در اینجور مواقع نسبت به نمازشون بی اعتنا می شن.

مثلا می گن:
- این همه روز نماز خوندیم، حالا یه نوبت نخونیم چی می شه؟ خدا که به نماز ما نیاز نداره.
- بر می گردیم خونه قضاش رو می خونیم.
- بخوایم تو مهمونی نماز بخونیم بقیه فکر می کنن می خوایم ریا کنیم.
- وسط عروسی کی نماز می خونه! اومدیم عروسی، مسجد که نیومدیم!
- من روم نمی شه جلو بقیه نماز بخونم.
- تو اون محافلی که من می رم هیچ کسی اهل نماز نیست، چطور من یکی پا بشم نماز بخونم؟ خیلی ضایعس!

و...
کسی می تونه به کسانی که مثل این افراد فکر می کنن، جواب قانع کننده بده؟

نظر شما چیه؟

شما در مهمانی ها و جشن ها با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
سلام علیکم

چون اوقات نماز مشخص و ثابت است به نظربنده بقیه امور، اعم از کار و تفریح و مهمانی رفتن باید با وقت نماز تنظیم شود، یعنی امور به قبل یا بعد اذان و انجام فریضه نماز موکول شود.اگر برنامه روزانه به گونه ای تنظیم شود که همه فعالیت ها با موقع نماز مداخله نداشته باشد هم اهمیت این فریضه مشخص شده هم زمان اول وقت آن رعایت میشود.
درمورد این نوع مجالسی هم که کسی اهل نماز نیست و فرصت و موقعیت نماز وجود ندارد حضور توصیه نمی شود.

بـهار

کاربر جدید
"منجی دوازدهمی"
ممنون.
ما اصولا قران که می شه تلویزیون یا رادیو رو روشن می کنیم و یک جوی ایجاد می کنیم که هر کی هم نخواد نماز بخونه یا مجبوره بخونه .. بالاخره که باید بخونه. خب با ما می خونه. یا اینکه ساکت می شینه تا همه نمازهاشون رو بخونن.

قران که پخش می شه می گیم الان اذان می شه. بریم وضو بگیریم. یکی جانمازها رو پهن می کنه. بقیه می رن تو صف دستشویی و وضو. حتی اون هایی که نماز هم ندارن جو گیر می شن. :1: خلاصه محیط رو که اماده بکنیم برای نماز، مگه ادم بخواد لجبازی کنه که نمازش رو نخونه..

علاوه بر این به نظرم، ادم باید وقتش رو با وقت نماز هماهنگ کنه. یعنی صبحانه یک ساعت بعد از نماز صبح. ناهار بعد از نماز. یا مثلا مهمانی رفتن به گونه ای باشه که نماز رو تو راه نباشیم. یا نماز بخونیم. یا نماز رو برسیم خونه میزبان. کار می کنیم تا وقت نماز. کلا همه چی با وقت نماز هماهنگ بشه به نظرم خیلی کمک کننده است..

اما در مورد اون جمله ها که تو عروسی کی نماز می خونه می گیم ما.. ههههه.. خب قشنگ یک چیزی پهن می کنیم و نمازمون رو می خونیم. تازه از هنرهامون هست که وضو داشته باشیم همیشه.. یعنی خود من با خودم قرار می ذارم که اینقدر هنر مند باشم و دائم الوضو که هر وقت موقع نماز شد د بدو بلند بشم و نمازم رو بخونم.

در مورد اون جمله که روم نمی شه.. خب روشون بشه. رو نما اگه خواستن هم من می دم.. روشدن نمی خواد. مگه می خوایم چه کار کنیم. همه نگاه کنن خب. چشمانشان پر از نور.... یعنی یک جورایی اصل بر نماز خوندنه. اون ها که نمی خونن و عقب می اندازن رو ما باید زل زل نگاه کنیم و اون ها خجالت بکشند که کارشون رو انجام نمی دن نه مایی که کار اصلی رو داریم انجام می دیم. برای چنین افرادی که این جمله رو می گن باید بینششون رودر مورد اینکه نماز خوندن اصل هست یا نخوندن، تغییر بدن به نظرم..

در کل، الهی که همه نمازها سر وقت باشه، تنهی عن الفحشاوالمنکر باشه، قربه الی الله باشه..

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahdi gh
بالا