مهم بررسی شبهه ***موضوع :رابطه نماز و شکر گزاری***

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"
موضوع شبهه :نماز
طراح : خانم نورا
شبهه :
خداوند چه نیازی داره به نماز ما ؟
مگر نماز را جهت تشکر از خداوند انجام نمیدهیم !خوب می توان از راههای دیگری هم شکر گزار خدا بود !پس دلیلی نداره که این شکر گزاری فقط از طریق نماز و... باشه ؟؟!

((خانم نورا ببخشید با کمی تصرف سوال مطرح شد))

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام به همگی.

قبل از هر چیز باید بگیم که بله حق با شماست، خداوند به نماز ما نیاز نداره، چون "غنی" هست، پس بهتره کمی فکر کنیم تا ببینیم نیازمند واقعی کی هست؟ البته قرآن کریم جواب این سوال رو به ما داده:

«یا ایها الناس انتم الفقراء الی الله والله هو الغنی الحمید» ای انسان ها شما نیازمند به خداوند هستید و خداوند بی نیاز و ستوده است/سوره مبارکه فاطر/آیه 15

خب حالا که روشن شد نیازمند کیه، باید ببینیم نیاز چی هست و چطور می تونه رفع نیاز کنه.
روح ما نیاز به عبادت کردن داره، یعنی این نیاز در وجود همه ما هست. یکی از راه های رسیدن به مقام قرب الهی عبادت هست. البته همونطور که میدونیم پرستش و عبادت مختص به دین اسلام نیست، بلکه در همه ادیان ما اشکال مختلفی از عبادت رو می بینیم. تازه همه موجودات به عبادت مشغولند و قرآن این مطلب رو تایید میکنه.
«کلّ قد علم صلوته و تسبیحه؛تمامی موجودات نماز و تسبیح خدا را می دانند»/سوره مبارکه نور/آیه 41
در جای دیگر میفرماید: «إنْ مِن شیء إلاّ یسبّح بحمده و لکن لا تفقهون تسبیحهم هر موجودی با حمد، خدا را تسبیح میگوید، لیکن شما تسبیح آنان را نمی فهمید».سوره مبارکه اسرا/آیه 44.

خب پس تکلیف این که این نیاز چی هست تا حدی روشن شد. خب حالا باید بیایم ببینیم چطور باید این نیاز رو برطرف کنیم.

کی این نیاز رو در وجود ما قرار داده؟ خداوند، پس چه کسی بهتر از همه میدونه راه رفع این نیاز چی هست؟ جوابش واضح هست. اما خب اگه کسی قبول نکرد و گفت من خودم بهتر میدونم چطور تشکر کنم، در این مورد هنوز کلی حرف داریم. کسی که میگه خودم زبونی یا قلبی از خدای خودم تشکر میکنم، بهتره کمی فکر کنه! ببینه آیا خودش بهتر میدونه چیکار باید بکنه یا خالقش؟ دلیل نمیشه هر وقت عقلمون از درک عظمت چیزی عاجز شد، بیایم در صدد رد اون بربیایم و نظریه پردازی کنیم. گاهی این افکار از وسوسه های شیطان هست، مثلا شیطان موقع نماز صبح میاد میگه: بگیر بخواب، برا خدا چه فرقی میکنه تو دو رکعت نماز صبح بخونی یا نه! خب برا تو انسان چی؟ مطمئنی برای تو هم فرق نمیکنه؟ اگه فرق نمیکرد پس این آیه قرآن رو چطور تفسیر میکنی:

"اقم الصلوة لذکری"نماز را برای یاد من برپا دار/سوره مبارکه طه/آیه 14

ان شاالله اگه عمری باقی بود میام بقیه اش رو می نویسم. لطفا صبور باشید و تا انتها بحث رو دنبال کنید.

faswel3.gif

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
سلام / کاربر محترم گمنام؛ پاسخی کامل بیان کرده اند فلذا من هم خیلی خلاصه جواب می دم:

دعای روز مباهله که از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده، می فرمایند :

اللَّهُمَّ إِنِّی أَدْعُوک کمَا أَمَرْتَنِی فَاسْتَجِبْ لِی کمَا وَعَدْتَنِی

خدایا تو را می خوانم چنان که فرمانم دادی، پس اجابتم کن چنان که وعده فرمودی.

آیه قران می فرماید: «اقم الصلوة لذکری»

در آیه ی دیگری پروردگار می فرماید:

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى

و هر کس که از ياد من اعراض کند ، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سلام به همگی.

خب رسیدیم به اینجا که نیازمند واقعی ما هستیم و باید نیازمون رو برطرف کنیم. اصلا هدف از خلقت انسان، رسيدن به کمال هست و راه رسيدن به کمال آفرينش و رسيدن به مقام قرب خدا و برخوردار شدن از نعمتها در عالم آخرت، ارتباط با خدا و عبادت هست و به همين جهت خداوند در قرآن فرموده است که:

«و ما خلقتُ الجنّ و الإنس إلا ليعبدون»؛ هيچ جن و انسي را خلق نکردم مگر براي عبادت.

خب حالا بهترین وسیله ارتباط با خدا چی هست؟

مهمترين وسيله ارتباط با خدا نماز هست که در نماز آدم مستقيما با خدا حرف ميزنه. اگه واقعا نمازمون، نماز با توجه باشه خیلی دستاوردها برای ما داره و در واقع سودش به خودمون بر میگرده.

لطفا به این حدیث قشنگ توجه کنید:
امام باقر(علیه السلام) می فرمایند: نماز هدیه مومن است به خدا به سوی پروردگار، پس هدایای خود را نیکو کنید تا جوایز نیکو باشد.

اگه نماز اهمیت نداشت امام علی(علیه السلام) در جنگ صفین و امام حسین(علیه السلام) در عاشورا جنگ رو تعطیل نمی کردن و نماز نمی خوندن.

faswel3.gif

ajmn555

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
به دلیل وجوب نماز نشان دادن بندگی ما ثواب آن و شکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gole yakh
بالا