**************معماهاي احــــکام شـــــرعي**********

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : معماهاي احکام شرعي

فکر می کنم خواندن نماز طواف نسا در اعمال حج است

سوال من:

چرا نماز قضای پدر بر پسر بزرگتر واجبه ولی مادر نه؟؟؟

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"

سوال شما :چرا نماز قضای پدر بر پسر بزرگتر واجبه ولی مادر نه؟؟؟

جواب سوال :
اولا: این طور نیست که فقط قضای نماز پدر بر پسر بزرگ واجب باشد و قضای نماز مادر بر پسر بزرگ واجب نباشد، بلکه این حکمی است که مورد اختلاف فقها است گرچه بسیاری از بزرگان فقاهت همین را فرموده اند. اما بزرگان دیگری هم فتوا داده اند که فرقی بین پدر و مادر در این جهت نیست.(توضیح المسائل محشی، إمام خمینی، ج‏1، ص: 761)

ثانیا:اگر پدری بمیرد و چند پسر داشته باشد قضای نماز و روزه او فقط بر پسر بزرگ واجب است و سایر پسرها و خواهرها از این حکم معافند، و این هم احیانا در برابر آن حبوه ای است که از پدر به پسر بزرگتر می رسد چون، بخش خاصی از اموال به عنوان «حبوه» مخصوص پسر بزرگ است. مانند: تسبیح، سجاده، شمشیر، مرکب و.... لذا بعضی از بزرگان این مساله را اشاره کرده اند که چون پسر بزرگ حبوه می برد یک سلسله تکالیف هم بر عهده او قرار می گیرد.(زن در آیینه جلال و جمال، وجوب نماز قضای والدین، ص426)

سوال

در چه صورتی می توان با لباس نجس نماز خواند ؟

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

البته موارد زیاده
ولی اونی که در ذهن منه ایناست:
زخمی که در بدنه و خون بده(مشقت داشته باشه شستنش)
خون بواسیر
خونی که کمتر از درهم در لباس نمازگزار باشه بخشیدست
در این صورت میشه با لباسی که به این خون ها الوده باشه نماز خوند

لطفا جواب کامل رو خودتون بفرمایین

سوال من:

در خواندن نماز قضا چه قسمت هایی رو میشه حذف کرد؟

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

سلام در جواب داداش مفرد باید بگم که من میگم
موقعی که آدم توی خونه آب نداشته باشه...یا هیچ وسیله ای وجود نداشته باشه که بشه نجاست رو از رو لباس پاتک کرد اونوقت میشه با همون لباس نماز خوند...البته در شرایط عادی باید لباسو عوض کرد اگه لباسی نبود دیگه با همون بخونیم چون خدا خودش میبخشه...
بعدم مثلا فک کنین توی یه بیابونیم بعدش یهو یه مار یا عقرب آدمو نیش میزنه و یه قطره خون میریزه رو لباسمون بعدش از اونورم وقت نماز شده پس حالا چیکار کنیم؟؟؟آخه لباسمون نجس شده!!! هیچ چی اون موقع از اونجایی که هیچ وسیله ای وجود نداره مجبوریم با همون بخونیم نمازمونو...البته این نظر منه...
در آخر یه سوال دارم لطفا جواب بدین چون واسم خیلی مهمه

چرااااااااااااااا سگ نجسه؟؟؟؟و چرا انقد بین حیوونا منفوره؟؟؟حتی میگن اگه یه سگ توی ظرفی غذا بخوره هر چند بارم بشوریش باز نجسیش نمیره!! و باید اون ظرفو بندازی بیرون!! خو چرا؟؟؟بیچاره سگ مگه چه گناهی کرده؟؟؟حیوون به این بامزگی و وفاداری:(

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

سلام نورا! مگه میشه قسمتی رو حذف کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تا جاییکه من میدونم فقط میشه قنوت رو نگفت ولی بقیه ی نمازو باید درست خوند و نمیشه چیزیشو حذف کرد:1:

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

در خواندن نماز قضا چه قسمت هایی رو میشه حذف کرد؟

در خوندن نماز قضا میشه از مستحبات کم کرد و فقط اونایی که واجب هست رو بجا اورد

البته خانوم سربازی هم اشاره کردند که قنوت .......بالاخره قنوت هم یکی از مستحبات هست.

..............

وقتی کسی مثلا انگشتاش زخم باشه که چسب زده شده باشه وضوی جبیره میگیره و روی همون چسب رو آب میگیره

حالا معما اینجاست که اگر کسی کف پاش زخم بشه باید چجور وضویی بگیره؟؟

دوستان بزرگوار میدونم خیلی جوابش راحته ولی وقتی سوال مطرح میشه و کسی نمیاد جواب بده
یه بارم اینجوری بگیم شاید بعضیا بیان و جواب بدن
یا علی

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

سلام در جواب داداش منتظر میخوام بگم که داداش
این سوال شما نکته انحرافی داره مگه نه؟؟؟؟
چون کف پا که ربطی به وضو نداره!!! ینی کف پا دیگه کف پاست اصلا به کف پا که آبی نمیخوره موقع وضو گرفتن!!!

الان من در عجبم از این سوال شما....

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

آقا چرا کسی جواب سوال منو نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
همینکه سگ بیچاره چرا انقد منفوره و نجس؟؟؟
مگه بیچاره چه گناهی کرده خو؟؟؟اونم یه حیوونه مث بقیه...تازه خیلی هم باحاله و بامرام!

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

بعدم مثلا فک کنین توی یه بیابونیم بعدش یهو یه مار یا عقرب آدمو نیش میزنه و یه قطره خون میریزه رو لباسمون بعدش از اونورم وقت نماز شده پس حالا چیکار کنیم؟؟؟آخه لباسمون نجس شده!!! هیچ چی اون موقع از اونجایی که هیچ وسیله ای وجود نداره مجبوریم با همون بخونیم نمازمونو...البته این نظر منه...
در آخر یه سوال دارم لطفا جواب بدین چون واسم خیلی مهمه

چرااااااااااااااا سگ نجسه؟؟؟؟و چرا انقد بین حیوونا منفوره؟؟؟حتی میگن اگه یه سگ توی ظرفی غذا بخوره هر چند بارم بشوریش باز نجسیش نمیره!! و باید اون ظرفو بندازی بیرون!! خو چرا؟؟؟بیچاره سگ مگه چه گناهی کرده؟؟؟حیوون به این بامزگی و وفاداری:(

در مورد خون باید یاد آوری کنم از جمله نجاساتی که در نماز میشه تا مقدار کمش که به اندازه گردی 1درهمی که همون گودی گف دست باشه که در رساله ها اومده.....تا اون حد خون در نماز معفو بوده و میشه باهاش نماز خوند

اما در خصوص سگ:

یکی از نجاسات در اسلام سگ هست

کسی نگفته سگ منفوره و ما هم جایی نشنیدیم
:68:.
لکن این حیوان نجس هست و اینطور هم نیست که وقتی سگی تو ظرفی آب بخوره اون ظرف رو باید دور انداخت
:68:

بله به هیچ وجه اون ظرف
با آب پاک نمیشه ....ولی اون ظرف رو باید با خاک پاک خاکمال کرد که اصطلاحا به این عمل ولوغ میگویند که 7 مرتبه باید این ظرف با خاک پاک خاکمال شود

و به این طریق پاک میشود

و اینکه اگه بیایید بگید چرا خاک و.......

حدود 20 سال پیش دانشمندان اروپایی کشف کردند و از این کشف عظمت اسلام ثابت شده
که زبان سگ حاوی میکروبهایی است که در اثر لیس زدن ظرف به بدته ظرف میچسبه و جالب اینجاس که هیچ نوع پاک کننده ای نمیتونه اون میکروب رو از ظرف جدا کنه ولی این میروب به خاک میچسبه

اسلام عزیز 1400 سال پیش گفته که با خاکمال کردن ظرف پاک میشود خب چرا نباید به این مسئله افتخار کرد

اما معمای بعدی

بعضی از سگها هستند که با اینکه نجس العین بودن سگ در اسلام آمده است و لی این سگها استثناء شده اند در بعضی جهات.....

اولا بفرمایید اون سگها کدامند...؟؟
ثانیا مرقوم بفرمایید که ایا باز هم نجس العین هستند؟

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"

اما معمای بعدی

بعضی از سگها هستند که با اینکه نجس العین بودن سگ در اسلام آمده است و لی این سگها استثناء شده اند در بعضی جهات.....

اولا بفرمایید اون سگها کدامند...؟؟
ثانیا مرقوم بفرمایید که ایا باز هم نجس العین هستند؟

[/quote]

یک نوع سگ از بین سگها استثناء شده آن هم نه در نجاست بلکه در شکار !
اگر کسی سگی را برای شکار تعلیم دهد ،شکار توسط این سگ حلال می باشد با شرایط خاصی که دارد .
سگ نجس العین میباشد فقط شکار این نوع از سگ حلال می باشد .
شرایط حلال بودن شکار توسط سگ تعلیم دیده :
1- سگ رابرای شکار تعلیم داده باشد به این صورت که هر وقت صاحبش بفرستد برود و هر وقت منعش کند از رفتن بایستد .
2- صاحبش آن را برای شکار بفرستد ،اما اگر از پیش خود چیزی را شکار کند حلال نمی باشد .
3- کسی که سگ را برای شکار می فرستد مسلمان باشد .
4 - وقت فرستادن نام خدا را ببرد .
5 - شکار به سبب زخمی که از دندان سگ پیدا کرده بمیرد ،اما اگر سگ شکار را خفه کند یا شکار از دویدن و یا ترس بمیرد حلال نمی باشد .
6 - کسی که سگ را فرستاده ،وقتی برسد که حیوان مرده باشد یا اگر زنده است و به اندازه سربریدن ان وقت نباشد .ولی اگر وقت باشد و حیوان را سر نبرد تا بمیرد ،حلال نیست .

سوال :
ایا تعلیم دادن حیوان برای شکار با این اوصاف مخصوص سگ می باشد یا هر حیوانی که تعلیم ببیند شکار او حلال است ؟؟

بالا